UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia okolic Elbląga: Brzeziny i Drulity (odc. 171)

 
Elbląg, Pałac w Drulitach i park przed wojną
Pałac w Drulitach i park przed wojną

Kontynuujemy naszą wędrówkę po miejscowościach gminy Pasłęk. O ciekawostkach związanych z wsiami Brzeziny i Drulity opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.

Brzeziny
       Wieś powstała w pierwszej połowie XIX w., została wyodrębniona w wyniku przeprowadzanych w tym czasie reform agrarnych. Zamieszkała była przez ludność pochodzenia niemieckiego, ale wśród wymienianych wtedy nazwisk spotkamy i polsko brzmiące nazwisko Johann Brosowski.
       Do 1945 r. istniejący tam majątek – m.in. dworek wraz sadem - stanowił własność Willy’ego Bindinga. Prowadził on hodowlę: koni, trzody chlewnej, bydła. Zabudowania folwarczne posiadały też silosy, kuźnię, warsztat stelmacha. Majątek uległ uszkodzeniom podczas silnej burzy w latach 60. XX w. i z roku na rok niszczał.
       W czasie II wojny światowej młodych, mężczyzn których powołano do niemieckiej armii zastąpili we wsi pracownicy przymusowi z Polski, a później uzupełnili ich jeńcy wojenni z Francji i ZSRR. Nowi osadnicy w 1953 r. założyli we wsi spółdzielnię rolniczą, jednak działała ona tylko trzy lata, po czym uległa rozwiązaniu.
       Obowiązującą do 1945 r. nazwę Emilienhorst zastąpiono początkowo mianem Jastrzębiec, a następnie obecną nazwą.
      
       Drulity
       Po raz pierwszy o tej wsi wspomniano w dokumencie lokacyjnym wystawionym 23 czerwca 1435 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Paula Bellitzera von Russdorffa (ok. 1385-1441). Za jego rządów stany pruskie dążyły do utworzenia Rady Krajowej, nie zgodził się on jednak na to i zaproponował utworzenie Tajnej Rady jako organu doradczego, na co zgodziło się rycerstwo, ale przeciw były miasta. Członkiem tej rady został między innymi Jan Bażyński. Dochodziło do licznych sporów i mistrz złożył rezygnację z urzędu. W cztery lata po śmierci von Russdorffa w państwie krzyżackim wybuchło powstanie i nastąpiła inkorporacja części ziem tego państwa do Polski.

  Elbląg, Zabudowania gospodarcze Drulit przed wojną
Zabudowania gospodarcze Drulit przed wojną


       Wracając do opisu Drulit, dokument lokacyjny nadawał te dobra Jakubowi von Pynnawowi. W 1531 r. właścicielem został Christoff von Woygen, po czterech latach Georg von Schwertwiz. W następnym wieku dzierżawił je ród von Wallenrodt.
       Na przełomie XVIII i XIX w. Drulity należały do Georga von Haakego i jego żony Henrietty z d. von Bodeck. W 1818 r. wieś odkupił Adolf Besser, który sprzedał ją w połowie XIX w. Jürgenowi Krahmerowi, kupcowi w Hamburgu, następnie w ramach spadku majątkiem zarządzali wdowa po kupcu i syn Emil, a po jego śmierci młodszy brat Gustaw, który do czasu przejęcia majątku przebywał w Ameryce.
       Kolejnym właścicielem z rodu Krahmerów był Robert. Hodowano wtedy konie, owce merynosy, krowy. Ostatnim właścicielem wsi był dr Hans-Werner Krahmer. Jego matka, wywodząca się z bankierskiej rodziny Wertheimberów, najpierw po objęciu władzy przez Hitlera uciekła do Paryża, a po zajęciu tego miasta przez hitlerowców popełniła samobójstwo.
       W dawnym pałacu w Drulitach po 1945 r. najpierw miała siedzibę dyrekcja Zespołu Państwowych Nieruchomości Ziemskich, w styczniu 1949 r. instytucja ta przekształciła się w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dobrze jako dyrektorzy tego PGR-u zapisali się Stanisław Jankowski i prof. Wiktor Prandota, w drugiej połowie lat 60. XX w. kierownik Katedry Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, a następnie ekspert ONZ do spraw rolnictwa.
       Dzisiaj pałac w Drulitach wraz z otaczającym go parkiem jest własnością prywatną. Działa tu restauracja, odbywają się koncerty muzyki kameralnej, czynna jest również wystawa poświęcona pałacowi i mieszkańcom Drulit. Atrakcją turystyczną jest też trasa rowerowa prowadząca do pochylni Buczyniec.
       Obowiązującą do 1945 r. nazwę Draulitten, zastąpiono najpierw mianem Orliniec, a po kilku latach nadano jej obecne miano.
      

WyKa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Ok. .. i ani słowa o Piniewie i Dargowie?! Cytuję ". .. Dzisiaj pałac w Drulitach wraz z otaczającym go parkiem jest własnością prywatną. .. ." i ani słowa o dotacji milionowej i budowie/odbudowie gorzelni. .. od kilku lat?!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    PGR_Orliniec(2019-07-22)
Reklama