
W naszym cyklu kontynuujemy wędrówkę po gminie Kwidzyn, która w latach 1975-1998 należała do województwa elbląskiego. O ciekawostkach związanych z miejscowościami Dankowo, Dubiel i Gniewskie Pole opowiada Karol Wyszyński, przewodnik elbląskiego PTTK.
Pierwsza wzmianka o Dankowie pochodzi z 1540 r., był to wówczas folwark, który został opuszczony najprawdopodobniej wskutek zniszczeń podczas wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519-1521. W 1550 r. Książę Albert opierając się na prawie chełmińskim wydzierżawił go miastu Kwidzyn.
Dankowo miało dawniej znaczenie gospodarcze, bo w XVI w. biskup Paul Speratus (1484-1551), reformator religijny, polecił tutaj założyć kuźnię miedzi. Znajdowała się przy Dankowskiej Strudze, która jest dopływem Liwy. Kuźnie wykorzystywały koła wodne do napędu młotów. Później była tu papiernia oraz młyn.
W czasach PRL w Dankowie istniał PGR. Obecnie powstaje tutaj osiedle domków jednorodzinnych, istnieją również ogrody działkowe. Wkrótce może się okazać, że Dankowo może stać się dzielnicą Kwidzyna.
Poprzednio osadę określano nazwami: Semler, Semmler, Semmler, Seemler, od 1938 r. Marienwerder-Semmler, obecną nazwę nadano w 1950 r.
Dubiel
Po raz pierwszy wieś w źródłach pisanych zaistniała w 1396 r. Mowa w nich o osadzie Dawel (Daubel). Już od XIII wieku obszar dzisiejszego Dubiela wchodził w skład ziem tychnowskich. Był to folwark rycerski. W XVIII w. ówczesny właściciel wsi kasztelan chełmiński Jan Kazimierz Kretkowski okazał się postępowym jak na tamte czasy zarządcą, bo oczynszował chłopów.
Dubiel był ważnym ośrodkiem polskości - w plebiscycie w 1920 r. za Polską głosowało tu ponad 70 procent ludności.

Obecną nazwę wieś uzyskała w 1947 r., wcześniejszą była Daubel. Występowały też takie określenia jak: Dawbel, Dubal, Dubielewo, Dubiela, Dubiel, Dubiell, Dubiel Wielki i Mały, Dubellen, a także Neuwalde.
Gniewskie Pole
Jest to wieś położona miedzy wałami, prawy wał obejmował prawdopodobnie dawne koryto jednej z odnóg Wisły, istniejące jeszcze w XIII w. Śladem po nim są oczka wodne.
To na zachód od wsi znajdowała się prawdopodobnie wyspa Gniew, która należała razem z ziemią gniewską do cystersów. W latach 80. XIII w. przejęli ją wraz z Gniewem Krzyżacy. W samym Gniewie powstało komturstwo, które przejęło zarząd również nad rejonem obecnego Gniewskiego Pola.
Nazwa Gniewskie Pole powstał pod koniec XVI w. W miejscowości znaleźli swoje miejsce znani z terenu Żuław Elbląskich mennonici zwani tez oleandrami. Na mocy umowy w 1676 roku między Kwidzynem a starostą gniewskim (był nim wówczas Jan III Sobieski) w okolicy Gniewskiego Pola wykopano rów odwadniający.
Przez miejscowość przebiegała kiedyś linia koli wąskotorowej, prowadząca przez Kwidzyn, Marezę i Wielkie Walichnowy. Po 1945r . działał tutaj PGR.
Przed 1945 r. wieś nosiła nazwę Mewischfelde, obecną otrzymała w 1947 r. Spotykamy też w odległej przeszłości inne określenia takie jak: Burgersdorf, Pastwisko Groszkowskie, Bürgersdorf.