UWAGA!

Nasze dzieci

Po ukończeniu 3 lat życia dziecko przejść może do przedszkola, w którym rozszerza się krąg jego zainteresowań, informował Głos Wybrzeża z 1 czerwca 1954 r.

Opieka nad dzieckiem zaczyna się w Polsce Ludowej, a więc i w naszym mieście... jeszcze przed jego urodzeniem. Tak. To nie paradoks. Świadczą o tym obowiązkowe badania profilaktyczne wszystkich kobiet ciężarnych w poradniach „K”. Od chwili zgłoszenia się kobiety w Ośrodku Zdrowia zaczyna się szkolenie przyszłej matki, które trwa również w wydziale położniczym szpitala. Jeżeli dodamy do tego, że prawie 100 procent kobiet rodzi w szpitalach czy też ośrodkach zdrowia, że utworzono w szpitalach oddziały wcześniaków i noworodków, gdzie pozostają one pod opieką specjalistów lekarzy, to zrozumiemy dlaczego Polska jest krajem o najmniejszym procencie śmiertelności niemowląt.
     Drugim etapem opieki jest żłobek. W Elblągu w tej chwili są cztery żłobki, w tym dwa tygodniowe przy Zakładach Mechanicznych i „Odzieżówce” i dwa dzienne:
     Dzielnicowy przy ul. Kopernika i przy browarze. W najbliższym czasie otwarty zostanie nowoczesny żłobek przy ul. Agrykola, a projektowana jest budowa dzielnicowego żłobka w okolicy ulic Rechniewskiego i Brzeskiej oraz dziennego żłobka EFUK przy ul. Bałuckiego.
     Dobrze jest dzieciom w elbląskich żłobkach, ale uparcie walczy się oto, aby było jeszcze lepiej. Przestrzega się w sposób rygorystyczny zasad higieny.
     Czystość jest po prostu prawem. Stwarza się jak najlepsze warunki, aby matki oddawały dzieci do żłobka z całym zaufaniem aby mogły być pewne, że dziecko jest zadowolone i szczęśliwe. Dzieci pozostają pod opieką wykwalifikowanych pielęgniarek i stałą kontrolą lekarską pediatrów.
     Po ukończeniu 3 lat życia dziecko przejść może do przedszkola, w którym rozszerza się krąg jego zainteresowań. Tu dzieci zaczynają uczyć się, poznawać życie w trakcie odpowiednio przemyślanych zabaw.
     W Elblągu czynnych jest 13 przedszkoli, z tego cztery zakładowe.
     I choć mieszczą się one często w budynkach niezupełnie jeszcze odpowiednich-niemniej jednak, dzięki pracy wykwalifikowanego personelu wychowawczego spełniając swoją rolę.
     W wieku lat siedmiu odchodzi dziecko do szkoły... ale o tym już zupełnie innym razem.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama