UWAGA!

Stały spadek urodzeń w Elblągu

Podczas gdy w latach powojennych do 1954 r. uwidaczniał się w Elblągu szybki przyrost naturalny ludności, to w ostatnich latach zaobserwować można systematyczny spadek urodzeń, informował Dziennik Bałtycki z 15 stycznia 1960 roku.

W roku 1954 urodziło się w Elblągu 2994 nowych obywateli, w roku 1956 już 2301, a w roku 1953 liczba ta spadła do 2194. W roku ub. nastąpił dalszy spadek o prawie 11 procent w stosunku do roku 1958.
       Ten stopniowy spadek urodzeń spowodowany jest w pewnym stopniu małą ilością małżeństw z roczników 1939-1945, co jest wynikiem okresu wojennego. Z drugiej strony coraz trudniejsza sytuacja mieszkaniowa w mieście jak i uświadamiająca działalność Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa powodują pewne zahamowania liczby urodzeń.
       Biorąc jednak pod uwagę przyrost naturalny w ciągu 15-lecia, musimy stwierdzić, że jest on dla Elbląga dość duży. Spowodował też poważne odmłodzenie społeczeństwa elbląskiego, o czym świadczy najlepiej fakt, że już w roku 1958 miasto miało 40,3 procent ludności w wieku do lat 18.
      
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • stop rodzeniu bachorów!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Anty bachory(2010-01-15)
 • Ja mam 3 dzieci, w tym dwoje malych, oboje z mezem mamy prace i to nie najgorsza, zarabiamy ok 4tys ale to za malo dla takiej rodziny jak nasza, na zycie starcza, na wynajem mieszkania tez, ale nie ma rzeczywiscie szans na kupno swojego mieszkania, co niestety jest powaznym problemem. Byloby lzej gdyby byly w Elblagu jakies mieszkania, nawet gdyby wynajmowac je od miasta np: 3 pokoje za 700 zl - Zyskało by miasto i ludzi ktorzy mieszkania wynamuja. A majac dach nad glowa napewno bylby wzrost urodzen
 • Rany Boskie. .. Każda rodzina powinna mieć dach nad głową. .. To chyba oczywiste, ale nie w naszym kraju. WYmaga się zdrowego społeczeństwa jak komórka rodzinna jest chora. .. Bieda, bieda, i jescze raz bieda. .. Brak mieszkań, to oczywiście pierwszy problem, no i zarobki. Bo niby jak można utrzymać rodzinę płacąc 1200 za wynajem mieszkania, jak nie więcej. .. A poza tym, dlaczego nikt nie patrzy na to, że spadła ilośc urodzeń, dlatego, że połowa młodzierzy zwyczajnie wyemigrowała. .. ? :) Czyżby rząd wstydził się przyznać do kolejnej porażki, że nie potrafi utrzymać swoich obywateli. .. Echh. .. szkoda słów. .. można by tak pisać, i pisać. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblążanka.(2010-01-15)
 • Czytać ze zrozumieniem! Elblążanko, jest to przypomnienie z cyklu "50 lat temu". Rok 1960 troszkę różni sie od 2010,zwłaszcza ustrojem. A tu wszyscy w stylu Katona Starszego: "Poza tym Kartaginę trzeba zburzyć"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2010-01-15)
 • te dwa ostatnie komentarze mnie ubawiły. .. to jakies roszczeniowe podejście do życia. Nie sztuką jest narobić dzieci i oczekiwać pomocy od państwa, sztuką jest je dobrze wychować i stworzyć warunki do startu w dorosłość. Licznej patologii nam nie potrzeba!
 • Bede w Elblagu w sierpniu. moze wam pomoge
 • Ja naprawde sie zadziwiam codziennie. Anty Bachory napisal zeby sie nie rozmnazac? OK chlopie kto twoja rente zaplaci? Nie wiem czy to tylko takie ignoranckie ludziska sa w Elblagu czy w calej Polszy?
 • A ponieważ ignorancja i niewiedza, jaka wyziera z niektórych wpisów jest odzwierciedleniem poglądów (a właściwe braku takowych) ogólnej masy urno chodów ich decyzje wyrażone są finałem wyborów i ich efektami. I tym razem (w tym roku) nie będzie inaczej, bo młody człowiek widząc, co tu sie dzieje decyduje, że kopanie się z koniem jest zajęciem nad wyraz bezsensownym. Elbląg to miejsce gdzie być miernotą jest być cnotą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2010-01-16)
 • TO było kiedyś, a jak jest teraz ?? www.portel.pl
Reklama