UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Elblągu nie ma już analfabetów

Piątek,4 maja 1951 r. Głos Wybrzeża nr 121

Radośnie obchodzone Święto Pracy – 1 Maja było jednocześnie dniem zakończenia walki z analfabetyzmem w Elblągu. Dzięki pomocy rządu ludowego setki robotników zdobyło umiejętność czytania i pisania, otwierając sobie przez to drogę do awansu społecznego.
     Nad przebiegiem likwidacji analfabetyzmu czuwała powołana w tym celu komisja z przewodniczącą Prez. MRN tow. Pękalską i podinspektorem tow. Witkowieckim na czele. Współpracowało z nią 34 komisji w zakładach pracy, które dokonały rejestracji analfabetów i zorganizowały ich szkolenie. W wyniku nauki na kursach początkowego nauczania 1.302 osoby zdobyły podstawowe wiadomości, umożliwiające im dalsze kształcenie się.
     Dzięki pomocy PZPR i organizacji masowych zmobilizowano na nauczycieli kursów społeczny aktyw szkoleniowy i instruktorski. Spośród wykładowców ofiarną pracą wyróżnili się ob. Jan Posch, Michał Denisciuk, Jan Ziółkowski, Władysław Sobkiewicz i inni ora Klementyna Wojciechowska – inicjatorka współzawodnictwa w szkoleniu między kursami.
     Na nadzwyczajnej sesji MRN, która odbyła się przeddzień uroczystości 1-majowych, pełnomocnik miejski do walki z analfabetyzmem tow. Pękalska złożyła sprawozdanie z przebiegu szkolenia analfabetów i meldunek o całkowitej likwidacji tej ponurej spuścizny rządów sanacyjno-burżuazyjnych. Przeprowadzone egzaminy wykazały, że absolwenci całkowicie opanowali umiejętność czytania i pisania oraz zdobyli podstawowe wiadomości z dziedziny historii, geografii, matematyki i nauk społeczno-politycznych.
     Wyróżniający się w nauce absolwenci kursów otrzymali awanse społeczne i nagrody. 160 osób przeszeregowano do wyższych grup uposażeniowych, rozdzielono 320 nagród w postaci książeczek PKO z wkładami, głośników radiowych, bezpłatnych wczasów, 182 absolwentów skierowano do szkół dla pracujących, 90 na kursy zawodowe.
     Stworzony w czasie akcji aktyw społeczny pozostaje nadal na stanowiskach. Roztoczy on dalszą opiekę nad absolwentami i zorganizuje dla nich zespoły dobrego czytania.
     Dla podkreślenia znaczenia likwidacji analfabetyzmu i wielkiej drogi awansu społecznego, jaka stanęła otworem przed uczestnikami kursów początkowego nauczania plenum MRN w drodze jednomyślnej uchwały powołało do składu rady absolwentkę kursu ob. Katarzynę Dzierzbińską, która wykazała się dobrymi wynikami w nauce i dobrym przygotowaniem społeczno-obywatelskim.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama