UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Robotniczym Elblągu

Środa, 2 maja 1951 r. Dziennik Bałtycki nr 119

Dzień 1 Maja, dzień święta klasy robotniczej całego świata, drogi jest i bliski sercu każdego Polaka. Dzień ten zakwita każdego roku czerwienią flag i transparentów, głoszących hasła wolności, sprawiedliwości i pokoju.
     Robotniczy Elbląg radośnie powitał dzień 1 Maja. Ponad 32 tysięcy osób zebrało się na placu Krasińskiego, w skupieniu słuchając treściwych, okolicznościowych przemówień. W imieniu KW – PZPR przemawiał ob. Kopala, następnie ob. Posz ze Stronnictwa Demokratycznego oraz przewodniczący ZMP ob. Pietia. Na ulicy Grunwaldzkiej gdzie znajdowała się trybuna zebrały się wielotysięczne rzesze ludności w oczekiwaniu na defiladę.
     Czoło pochodu tworzyły poczty sztandarowe, instytucji społecznych, organizacji masowych partii i zakładów pracy. Za pocztami maszerowali, przedstawiciele partii, władz, organizacji, instytucji masowych. Dalej szły zwarte szeregi sportowców, zorganizowanych w miejscowych klubach i kołach sportowych. Barwny las szturmówek, znaków SPO, transparentów z hasłami, manifestującymi gotowość sportowców do pracy i obrony ojczyzny towarzyszył kolumnom sportowym. Na specjalne wyróżnienie zasłużyły kolumny klubów Stali i Budowlanych i bijące w oczy tężyzną liczne szeregi młodzieży, zrzeszonej w SKS-ach, oraz Ludowe Zespoły Sportowe, które wystąpiły w strojach regionalnych.
     Oklaski i wiwaty wzmagają się – to mocnym robotniczym krokiem idą przodownicy z Zakładów Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego. Liczna kolumna zakładów tonie dosłownie w powodzi szturmówek, haseł i transparentów. Niemniejsza owacja spotyka pracowników, Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych z idącą na czele grupą przodowników, przybranych ozdobnymi wstęgami, na których napisy głosiły dumnie o osiągniętych wynikach we współzawodnictwie pracy.
     Idą dalej radością swego święta ożywione pracownice Zakładów odzieżowych. Za nimi na olbrzymich wozach Zakładów Budowlanych nr 6 przodownicy murarscy demonstrują budowę domu. Hucznymi oklaskami i okrzykami witane są granatowe szeregi Żeglugi Śródlądowej i uczennice Szkoły Młodszych Pielęgniarek, maszerujące w białych kitlach. Na czele grupy Przemysłu Torfowego idą górale w swoich strojach regionalnych, przybyli do Elbląga z Zakładów Torfowych z Czarnego Dunajca.
     Entuzjastyczne okrzyki towarzyszą przemarszowi olbrzymiej grupy Centralnej Szkoły Administracji Rolniczej – Szkoły Awansu Społecznego. Wielka ilość transparentów z hasłami produkcyjnymi towarzyszy tej grupie, mającej przed sobą szczytne zadania przestawienia wsi polskiej na nowe, socjalistyczne tory.
     Za nimi idą i jadą na umajonych i przybranych szturmówkami i transparentami samochodach grupy z PGR-ów – kuźni kadr rolniczych, członkowie spółdzielni produkcyjnych z całego powiatu, przedstawiciele POM-ów i SOM-ów. Kolumny traktorów i samochody z karykaturami podżegaczy wojennych i wrogów klasowych zamykały ten imponujący pochód 1-majowy robotniczego Elbląga.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama