UWAGA!

Żniwa - głównym tematem sesji PRN w Elblągu.

Wtorek, 24 lipca 1951r. Dziennik Bałtycki nr 201

Powiatowa Rada Narodowa żyje zagadnieniami terenu, poprzez ciągłą łączność prezydium i radnych z całym powiatem. Duże znaczenie dla współpracy i ścisłego kontaktu ma tradycja urządzania posiedzeń PRN w coraz to innej gminie powiatu. Ostatnie posiedzenie PRN odbyło się w Jegłowniku. Sesja miała charakter przeglądu wsi elbląskiej w momencie rozpoczęcia żniw.
      Jak wykazała sesja, powiat elbląski jest kompletnie gotowy do żniw i omłotów. Plony ogólnie dobre, zapowiadają się szczególnie pomyślnie w PGR i uspołecznionych gromadach. Jest to jeszcze jeden dowód wyższości gospodarki zespołowej nad indywidualną.
      Tam, gdzie są duże osiągnięcia, muszą być również drobne niedociągnięcia powstałe na skutek pewnego rodzaju niedopatrzenia, a które bezwzględnie powinny być usunięte.
      Właśnie takie niedociągnięcia stwierdzono w SOM Żurawiec i stwierdzono. SOM-y nie zdołały jeszcze przygotować wszystkich swoich maszyn. Nie zawarto również umów z rolnikami.
      Sprawa maszyn jest bardzo poważna i dlatego sesja PRN tak dużo uwagi poświęciła im właśnie w tym okresie, powołując specjalną komisję, która opracowała dokładnie plan wykorzystania maszyn w okresie żniw. Każda maszyna stojąca bezczynnie jest hamulcem, powodującym opóźnienie terminu wykonania żniw, omłotów, a nawet siewów jesiennych.
      Plan pracy dla PGR, obejmujący przygotowanie i wykonanie w terminie żniw i omłotów, realizowany jest z powodzeniem.
      Należałoby jedynie powiększyć w poszczególnych zespołach tabor kołowy ( wozy), które nie wszędzie znajdują się w dostatecznej ilości - szczególnie w zespole Nowy, gdzie na 1 wóz przypada 54 ha.
      Na podstawie przebiegu sesji wyjaśniło się, że uwidocznione braki spowodowane były niedostatecznym sygnalizowaniem poszczególnych GRN do Prezydium PRN. Należałoby więc uwagi poświęć kontroli poszczególnych GRN, które nie zawsze doceniały znaczenie przygotowań do żniw i omłotów.
     
oprac. Olaf B.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama