UWAGA!

Basen, czyli jak nie stracić unijnej dotacji

 
Elbląg, Prezydenci na poniedziałkowej konferencji prasowek
Prezydenci na poniedziałkowej konferencji prasowek (fot. AD).

Chcemy, żeby pieniądze z dotacji unijnej na budowę stadionu zostały w Elblągu. Mamy przygotowany kolejny projekt – budowy krytej pływalni za 20 mln zł, łącznie ze stacją uzdatniania wody – zapewnia prezydent miasta Jerzy Wilk. Basen i stacja uzdatniania wody miałyby powstać przy ul. Spacerowej, ale dokładnej lokalizacji jeszcze nie ma.

– Dzięki temu upieczemy dwie pieczenie. Pieniądze unijne zostaną w Elblągu [mowa o 17,5 mln zł – red.], bo basen możemy być dofinansowany w wysokości 75 procent.
       Przypomnijmy, budowa stadionu mogła być dofinansowana pieniędzmi unijnymi tylko w wysokości 50 proc. pierwotnie szacowanych kosztów (dofinansowanie z Unii to 17,5 mln zł). Pierwotne szacunki były jednak zaniżone, koszt budowy stadionu szacowano na 35 mln zł, a najniższa oferta, jaka wpłynęła, to 47 mln zł. Według prezydenta, koszt budowy krytego basenu i stacji uzdatniania wody to niecałe 21 mln zł: unijne dofinansowanie byłoby to 17,5 mln zł, 3,5 mln zł dołoży miasto.
       – Rozmawiamy z panem marszałkiem województwa Jackiem Protasem, który unieważniłby konkurs na budowę stadionu i rozpisał kolejny – na budowę centrum rekreacyjnego z krytą pływalnią, do którego byśmy przystąpili.
       Decyzji w tej sprawie można się spodziewać dość szybko, bo czasu pozostało niewiele.
       – Inwestycje za pieniądze unijne, czy to stadion, czy kryty basen, muszą być zakończone do czerwca 2015 roku – przypomina Jerzy Wilk. Dodaje, że w przypadku basenu jest to realne, w przypadku stadionu – nie. – Czy ktoś wybudował w ciągu roku stadion? No nie. Ale baseny w tym czasie wybudowano – przekonuje. – Możemy mieć kolejny kryty basen, pieniądze unijne pozostaną w mieście, przy tym powstanie duża stacja uzdatniania wody, która może służyć nie tylko temu krytemu basenowi, ale i części basenu odkrytego.
       Miałby to być 25-metrowy, kryty basen. Koncepcja z dokładną lokalizacją basenu ma być gotowa w przyszłym tygodniu. Kryty basen przy ul. Spacerowej nie będzie budowany kosztem basenu otwartego.
       – Na pewno nie w niecce basenu odkrytego, bo to jest zabytek – zapewnia wiceprezydent Janusz Hajdukowski. – Gdzieś na terenach zielonych przy basenie.
       Przy okazji zapytaliśmy prezydentów o przyszłość basenu odkrytego.
       – Nie ma takiej możliwości, żeby na całej powierzchni odkrytego basenu utrzymać odpowiednie warunki fitosanitarne – wyjaśnia Janusz Hajdukowski. – Koncepcja ma zakładać, że pozostanie część basenu odkrytego, natomiast pozostała część służyłaby jako stanica wodna, byłyby tam jakieś łódki, rowery widne… Projektant ma taką koncepcję przedłożyć.
       Być może więcej szczegółów na temat basenów przy ul. Spacerowej poznamy już w przyszłym tygodniu.
      
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I bardzo dobrze. Basen jest w Elblągu potrzebny :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  11
  ZebMcCain(2013-09-03)
 • a nie można na Modrzewinie budować tego basenu? po co Dolinkę niszczyć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  12
  elefanty(2013-09-03)
 • to jeste sensowna koncepcja i własnie dlatego nic z niej nie będzie, gwarantuję wam, że nie będzie żadnego basenu bo Olsztyn ze swoimi koleżkami w Elblągu nie dopuści do tego, w Elblągu kasa ma być wydawana wyłącznie na absolutnie bzdurne inwestycje np. Modrzewina, dla mieszkańców nie wolno tu nic dobrego wybudować, jest zakaz
 • Ale bzdura. .. ta, na pewno Protas da pisiorwi kasę. A ten później bedzie gadał, ze Olsztyn zabrał te pieniądze. .. Mieliśmy już wszytko przygotowane, kasę i procedury przeprowadził Nowaczyk, i pewnie gdyby nie referendum już by kopary chodziły po A8.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  8
  kokospoko21(2013-09-03)
 • MariuszLewandowski Ten zakaz dotyczył ex-prezydenta, który dla europarlamentu godził się na robienie z Elbląga wioski. .. .. Wilk do europarlamentu się nie wybiera i ma w "dupie" PO-parcie Protasa w tej sprawie, dlatego może wywalczyć więcej niż Nowaczyk, bo nie skomle a żąda tego co się Elblągowi należy. Decyzja czy kasę z UE przeznaczamy na Basen czy na Stadion należy do nas a Olsztyn nie będzie w tej sprawie za nas decydował i wara mu do naszych spraw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  14
  MariuszLewandowski(2013-09-03)
 • Jeżeli już zapadła tzw. klamka, że nie stać nas na nowy stadion a tylko renowację etapami A8 to przynajmniej ten basen zbudujmy sensownie!Nie wiem czy i jakie byłyby tego koszty ale przy okazji budowy nowego basenu warto by było zadbać o starą nieckę i infrastrukturę całego obiektu. np. boiska do gier plażowych. mała gastronomia itd. To są duże i atrakcyjne tereny, które należy wykorzystać z głową. Nowy basen powinien być atrakcyjnym obiektem dla mieszkańców ale być może spełniać np. wymogi do organizacji imprez pływackich-zbyt wiele tego typu obiektów w Polsce nie ma/może nawet 50 m z trybunami!/. Hala CSB jest super ale imprez międzynarodowych rangi mistrzowskiej tam nie może być zbyt wiele bo widownia jest na zbyt mało miejsc!Nowa, oddana w ub. roku hala przy Gim Nr 9 nie ma w ogóle trybun/a gra tam jeden z ligowych zespołów i zawodniczki przed meczami rozstawiają krzesełka dla kibiców!!/. To są tylko pomysły i podpowiedzi ale myślę, że warto zbudować fajny i funkcjonalny obiekt z właściwym zapleczem. Tematu stadionu nie poruszam-wystarczająca ilość komentarzy jest w innym miejscu! Tubylec.
 • Super pomysł !!!!!
 • ". .. bo nie skomle a żąda tego co się Elblągowi należy". Marcinie L. lecz nogi, bo na głowę za późno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  arek234(2013-09-03)
 • Macie Wilka, macie stadion. Wiedziałem k. rwa że tak bedzie
 • Nic nie będzie Wilk to likwidator, on nie umie tworzyć tylko niszczyć (patrz Elsin)
 • "rowery widne… " a są takie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  fwsffgsgffqas(2013-09-03)
 • Proponuję Panu Wilkowi i jego ekipce wybrać się do Siedlec. Niech tam zapytają swoich braci z Pis-u jak oni to robią??? Wybudowali stadion z zapleczem treningowym i nie wybudowali czterech, a na razie tylko jedną trybunę, która jest kryta i duża - na Eg spokojnie wystarczy. No dobra. Można wybudować też mniejszą dla gości i koszt stadionu zmieści się w ramach 35 mln. Dwie trybuny na możliwość dobudowania i problem z głowy na długi czas. Koło stadionu kończy się właśnie budowa aqua parku (nie basenu) i znowu nasuwa się pytanie Panie Wilk - Jak oni to robią ??? Przecież budżet mają dwa razy mniejszy. Chyba mamy do czynienia z kolejnym wizjonerem-zamuleńcem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Pozdromordo(2013-09-03)
Reklama