UWAGA!

Będą zwolnienia w GE (aktualizacja)

2016-01-14
Aktualizowany 2016-01-16 09:12
 
Elbląg, W zakładzie GE pracuje obecnie około 1500 osób
W zakładzie GE pracuje obecnie około 1500 osób (fot. AD, archiwum portEl.pl)

229 osób będzie musiało odejść z zakładów General Electric po przejęciu ich od Alstomu. 13 stycznia pracownicy dowiedzieli się o planowanej restrukturyzacji od zarządu firmy. O szczegóły zapytaliśmy też biuro prasowe koncernu, właśnie otrzymaliśmy odpowiedź. Wynika z niej, że cały proces ma się rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

- Wczoraj o godz. 15 pracownicy otrzymali maila z informacją o planowanej restrukturyzacji 229 miejsc pracy w Elblągu. Wychodzi na to, że jest już konkretna lista nazwisk do zwolnienia, skoro podano dokładną liczbę. Pracodawca liczy, że część pracowników sama odejdzie z pracy, związki zawodowe pracują nad wdrożeniem programu dobrowolnych odejść – poinformował nas jeden z Czytelników.
       Informację o planowanej restrukturyzacji potwierdziły związki zawodowe. - Rzeczywiście jest mowa o zmniejszeniu zatrudnienia o 229 osób, ale nie dzisiaj czy jutro, tylko ma to być dłuższy proces. Nie znamy jeszcze szczegółów w tej sprawie. To wstępna informacja, czekają nas w najbliższym czasie rozmowy z zarządem na ten temat – powiedział nam Zygmunt Szlachcikowski ze Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w elbląskim zakładzie GE. - Wiemy, że to nie mają być zwolnienia grupowe, ale proces restrukturyzacji rozłożony na dwa lata. Trudno w tej chwili powiedzieć, których pracowników obejmie. Będziemy walczyć o to, by osoby, które obejmie restrukturyzacja, odchodziły z jak najlepszymi odprawami. Nie wiadomo też, kiedy ta restrukturyzacja miałaby się rozpocząć. Na razie jesteśmy w trakcie 18-miesięcznego procesu dostosowywania zakładu do wymogów GE.
       W elbląskim zakładzie General Electric pracuje obecnie około 1500 osób.
      
       Aktualizacja: Z pytaniami w sprawie zmian w GE zwróciliśmy się do biura prasowego koncernu. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź od Moniki Doroz, dyrektora ds. komunikacji w GE, którą poniżej zamieszczamy:
      
       "GE może potwierdzić, że w następstwie przejęcia działu energetycznego Alstom - zakończonego 02.11.2015 r. - rozpoczęte zostały konsultacje zarówno na szczeblu europejskim, jak i z krajowymi przedstawicielami pracowników w Polsce. Przedmiotem konsultacji są zaproponowane działania mające na celu globalną integrację i reorganizację poszczególnych biznesów energetycznych.
       Ta znacząca inwestycja jest kluczowa dla zrealizowania strategii, zgodnie z którą GE stanie się wiodącym dostawcą cyfrowych rozwiązań dla przemysłu. Jednak w chwili gdy ogłoszone zostało powstanie Sojuszu, Alstom przeżywał dobrze udokumentowane problemy spowodowane niesprzyjającymi warunkami rynkowymi, a jego pozycja uległa dalszemu pogorszeniu podczas przedłużającego się procesu pozyskiwania zezwoleń na zawarcie transakcji. Z tego względu pozostanie na ścieżce wzrostu wymagać będzie działań restrukturyzacyjnych i sprowadzenia naszej działalności do odpowiednich rozmiarów. Naszym celem jest zapewnienie opłacalności i konkurencyjności w perspektywie długofalowej - zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
       Większość proponowanych działań restrukturyzacyjnych ominie region Europy Środkowo-Wschodniej, a w Polsce proponowane zmiany mogą mieć wpływ na około 260 miejsc pracy. GE zamierza przeprowadzić ten proces w atmosferze bliskiej i konstruktywnej współpracy z przedstawicielami pracowników zarówno na szczeblu europejskim, jak i w Polsce. Będziemy wspólnie z pracownikami poszukiwać alternatywnych możliwości ich zatrudnienia, w szczególności poprzez oferowanie innego stanowiska wewnątrz firmy lub w postaci innych możliwych rozwiązań.
       Proces ten rozpocznie się w pierwszym kwartale 2016 roku i przebiegać będzie według harmonogramu przewidzianego dla krajowego procesu konsultacyjnego. GE zamierza dalej inwestować w swoje zakłady przemysłowe na obszarze Europie Środkowo-Wschodniej, a działalność w Polsce pozostaje ważnym elementem strategii rozwoju GE w regionie. Zmiany, które zamierzamy wprowadzić zarówno na poziomie globalnym, jak i w Polsce, mają na celu zapewnienie jak najwyższego poziomu wydajności, zbudowanie zrównoważonego modelu biznesowego i wyjście naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów".
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama

To się czyta

To się komentuje