UWAGA!

(Bez) sensowne pomysły na temat basenu (opinia nadesłana)

 
Elbląg, Basen przy ulicy Spacerowej (fot AD)
Basen przy ulicy Spacerowej (fot AD)

W przerwie pierwszej po wyborach przedterminowych sesji Rady Miejskiej Klub Radnych KWW Witolda Wróblewskiego zwołał konferencję prasową, dotyczącą rewitalizacji basenu przy ulicy Spacerowej. Jako zainteresowany tym tematem (pisałem o nim rok temu na łamach elbląskich portali) z uwagą prześledziłem wypowiedź radnego Sławomira Malinowskiego…

Cieszy mnie bardzo, że radni tego ugrupowania zainteresowali się basenem i chcą działać na rzecz przywrócenia go elblążanom, myślę jednak, że koncepcja, jaką przedstawili, nie do końca ma rację bytu. Jak mówi przysłowie, „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”.
       W imieniu wspomnianego klubu mój szanowny kolega radny, z którym współpracowałem w kadencji Rady w latach 1994-1998 i którego cenię, zaproponował nam stworzenie speckomisji ds. basenu. Komisja ma składać się z radnych i „dwóch osób, które mają doświadczenie, jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową”. Zadam koledze radnemu dwa pytania. Po co powoływać dodatkową komisję, skoro w strukturach rady jest już stała komisja gospodarcza? Może ona z powodzeniem zająć się problemem basenu. I co wniosą osoby z doświadczeniem w infrastrukturze sportowej? Ja myślałbym raczej o doradcach z zakresu inżynierii.
       Moim zdaniem rewitalizacja akwenu o powierzchni ok. 30 000 m2 siłami MOSiR jest niemożliwa. Ośrodek zatrudnia zapewne 20 do 30 osób, które mogłyby być zatrudnione przy pracach na basenie. Dla tylu osób to praca na wiele miesięcy, samo odchwaszczenie dna nie wystarczy. Wymaga ono uzupełnienia ubytków, naprawy infrastruktury, brzegów, zaplecza socjalnego. A i tak będzie to tylko prowizorka. A prowizorki ja bym mieszkańcom nie fundował.
       Ponadto płytkie, rozległe zbiorniki ze stojącą wodą mają tendencję do tzw. kwitnienia. Jest to wynikiem wzrostu temperatury. Nawiasem mówiąc, powodem zamknięcia kąpieliska nie były glony, tylko sinice. A sinice (Cyanobakteria) to bakterie, bardzo specyficzne, odporne drobnoustroje wytwarzające toksyny. Należą do tzw. Procarionta, nie posiadają wielu organelli komórkowych, na które działają związki chemiczne, a więc są trudne do likwidacji.
       Wojsko, o którym wspomina radny i które miałoby wspomóc remont basenu, jak wszyscy wiedzą, praktycznie w naszym mieście nie istnieje, a gdyby nawet, to nie wiem, czy miałoby na ten cel pieniądze. Żołnierzy bez ich zgody zatrudniać nie wolno. Skończyły się czasy, kiedy to dowódca kompanii pytał „kto jedzie na wykopki do siostry generała?” Zgłosiło się dwóch. „Dobrze, mówi dowódca, reszta idzie piechotą.”
       Dlatego rewidując swój pomysł sprzed roku (ze względu na brak pieniędzy w kasie miasta), proponuję Sławkowi następujące rozwiązanie: Część basenu od strony ulicy Marymonckiej pozostawić w spokoju na lepsze czasy lub przeznaczyć na inny cel rekreacyjny. Drugą natomiast, w kształcie prostokąta ok. 175 na 77 m, podzielić na trzy akweny. Uzyskamy kompleks basenów o wymiarach w przybliżeniu 50 x 77 m (3850 m2) każdy. Podzielenie w poprzek daje nam zarówno brodzik dla dzieci jak i część głęboką w każdym basenie. Prace można podzielić na etapy w miarę pozyskiwania środków. Myślę, że koszt jednej niecki zamknąłby się w kwocie 500 tys. złotych. Nie jestem fachowcem, nie wiem, czy wystarczy zwykły beton, czy należy zastosować beton zbrojony, czy fibrobeton? Co z podłożem? Podobno pod basenem jest kurzawka. Czy da się taką powierzchnię zadaszyć? Co z uzdatnieniem wody? Pytań jest wiele, ale nie odpowiedzą na nie „osoby z doświadczeniem w infrastrukturze sportowej”, tylko fachowcy z zakresu budownictwa. Cieszy jedno – o sprawie się mówi, a to już dobrze rokuje. Martwi co innego, zwiększa się deficyt budżetowy Państwa, a to odbije się niewątpliwie na budżetach gmin i będą inne, ważniejsze potrzeby niż basen.
      
      
Sławomir Kula (SLD)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • MariuszLewandowski Panie Sławku rozumiem że te ważniejsze potrzeby gmin to Pana zdaniem worki na ciała topielców, koszty ich poszukiwania i diety dla Radnych ? Sugeruję reset systemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  16
  MariuszLewandowski(2013-07-24)
 • A po co basen odkryty zadaszać ? Zimna woda będzie i nie będzie można się opalać powinni zrobić obiekt pod gołym niebem ewentyalnie postawić co kawalek wiatki z ławeczkami. A zamiast lać beton na dno to zerwac go i wysypać żwir i piasek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  qaz_22(2013-07-24)
 • Panie Kula odchwaszczę państwu nieckę w 2 m-ce za 50 tys. Państwo powstrzymacie degradacje obiektu, na jednej dwu sesjach rady miasta zabraknie napojów i ciasteczek, koszt niewielki a szacunek jaki.
 • Wystarczy zagonić Nowaczyka i jego ekipę do posprzątania tego bałaganu jakiego narobili. Niech zrobią to za darmo.
 • mi te pomysły na "rewitalizację" kojarzą się z pomysłem na założenie bieżącej wody i WC nią zasilanej w drewnianej sławojce, takie prymitywe zaklinanie rzeczywistośc, że ludzie nie zauważą, że to byle co dla byle kogo z brudną wodą i obżlizgłym dnem, polityczne robienie wody z mózgu ludziom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  mieszkanieds(2013-07-24)
 • Zabieracie się wszyscy do tego jak kot do j. .. .nia !!! Mam to w d. .. ie - STEGNA, SZTUTOWO KĄTY - blisko, krótko itd. ŻEGNAM WAS rADNYCH ! Biorę dzieciaki i jadę nad morze PaPa !
 • ludzie przestańcie się kompromitować takimi idiotycznymi pomysłami, w Bytowie, małym mieście wybudowano basen za 25 milionów złotych a wy chcecie za 300 tys budować w Elblągu basen prowizorkę z syfiasta wodą? w Lidzbarku warmińskim Olsztyn buduje za 66 milionów kompleks basenów, a co się proponuje mieszkańcom Elbląga? zamiast się tu gimnastykować ci politycy niech wyjasnią jak to jest, że Lidzbarku jet 66 milonów, w Bytowie 25 baniek a w Elblągu jest g. .. .o? mi się wydaje, że to wina tych polityków nie potrafią się przebić i wywalczyć kasę, czaruja mieszkańców pomysłami rodem z komuny, pogonić całą ekipę od prawa do lewą, to figuranci żyjący z głupoty mieszkańców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  0
  desaax(2013-07-24)
 • A kolejny wątek który można przytoczyć to taki, iż ów basen jest zabytkiem - więc czas doić krówkę zwaną UNIĄ EUROPEJSKĄ !!! Czy w naszym UM nie ma osoby odpowiedzialnej za skrupulatne dojenie owej krowy ??? Może Pan WOLF pomyśli o zatrudnieniu kogoś kto będzie właśnie tą krowę doił aż do ostatniej kropelki unijnego mleka. .. ???
 • A moim skromnym zdaniem świetnym pomysłem oprócz basenu byłoby oddanie części terenu na cel powiększenia boisk przy Moniuszki (były stadion Olimpii 2004). Każdy kto tam był wie, jak bardzo obiekt jest zadbany. Doszło do połączenia dwóch Klubów i pół tysiąca dzieci musi gdzieś trenować. Ciekawe czy ktoś na to wpadnie. ..
 • "Podobno pod basenem jest kurzawka" zabawne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  ......................(2013-07-24)
 • zamknijcie wszystko to na pewno ludzie z elblaga nie wyjada. .. -stadionu nie bedzie -basenu nie bedzie -porto 55 nie bedzie - obnizek czynszu nie bedzie -mieszkan dla mlodych nie bedzie -stary szopital kolo leclerca leczyl nie bedzie ale za to mamy sklepy z odzieza z chin w ktorych sa cholendarne ceny rozkopane drogi od prawie 2lat zamiast przedszkoli buduja cerkiew jedyne co w Elblagu sie zmienilo to wyglad budynkow jak wszystkie byly szare a teraz wszystkie sa bezowe. .. tyle w tym temacie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  2
  apocotokomu?(2013-07-25)
 • a moim zdaniem zatrudnić fachowców z ulicy 12 lutego z firmy "zakład karny" oni maja wolne terminy i są tani. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  1
  lukasb(2013-07-25)
Reklama