UWAGA!

Ciężki sprzęt już w miejscu przekopu

- Dotychczas w miejscu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną odnaleziono około trzech tysięcy pozostałości powojennych – informuje Marta Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. Na miejscu jest już ciężki sprzęt, trwa usuwanie pozostałości po wycince drzew, teren jest ogradzany. Zobacz zdjęcia i film.

- Od kilku tygodni trwa oczyszczanie części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, takich jak niewybuchy i niewypały. Do tej pory odnaleziono ok. 3000 elementów, w tym pozostałości po działaniach militarnych w czasie II wojny światowej (m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski). Prace te potrwają jeszcze około dwóch tygodni – informuje Marta Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. 

Jak dodaje, obecnie wykonawca prowadzi prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy przekopu. Do końca stycznia mają być usunięte pozostałości po wycince drzew, rozpoczął się za to montaż tzw. piezometrów, służących do monitorowania zmian poziomu zwierciadła wody oraz jej zasolenia.

  Elbląg, Wojenne pozostałości znalezione w miejscu przekopu
Wojenne pozostałości znalezione w miejscu przekopu (fot. UM w Gdyni)

Przypomnijmy, że budowa kanału przez Mierzeję wraz z utworzeniem wyspy i budową portu od strony Zatoki Gdańskiej ma potrwać 32 miesiące. To pierwszy etap inwestycji, który ma kosztować prawie miliard złotych. W kolejnym etapie ma być pogłębiony tor wodny do samego Elbląga oraz zbudowany nowy most obrotowy w Nowakowie. Urząd Morski w Gdyni nie ogłosił jeszcze przetargu na te zadania. 

 

oprac. RG na podstawie informacji Urzędu Morskiego w Gdyni
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama