UWAGA!

Co dalej z budową elektrociepłowni EPEC

 Elbląg, Co dalej z budową elektrociepłowni EPEC
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

EPEC ma już pozwolenie na budowę elektrociepłowni przy ul. Dojazdowej, do końca maja być gotowa dokumentacja przetargowa. Ale na ogłoszenie przetargu trzeba będzie jeszcze poczekać...

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce zbudować elektrociepłownię opartą na trzech jednostkach wytwarzających w kogeneracji energię elektryczną (o mocy 4,45 MWe każdy) i ciepło (o mocy 4,5 MWt każdy).

– W ramach inwestycji planowany jest także akumulator ciepła o pojemności 1200 m sześc. oraz kocioł gazowy jako źródło rezerwowo-szczytowe o mocy około 5 MWt. Obiekt będzie przystosowany do trybu pracy ciągłej, tj. przez całą dobę pod 100% obciążeniem i będzie umożliwiać produkcję ciepła i energii elektrycznej - informuje w imieniu EPEC Małgorzata Pryśko-Grobelna z firmy Inntu, które pełni funkcję biura prasowego spółki. - Produkcja energii elektrycznej w skojarzeniu w elektrociepłowni gazowej, stanowi istotne wsparcie systemu elektroenergetycznego zwłaszcza w kontekście rozwoju źródeł OZE – możliwość wykorzystania wodoru. Nowe, stabilne źródło energii elektrycznej pozwoliłoby na rozwój gospodarczy sporej części Elbląga i okolicznych miejscowości – uważa przedstawicielka EPEC.

Jest już gotowy projekt budowlany inwestycji, EPEC uzyskał też pozwolenie na budowę. Do końca maja ma być zatwierdzony projekt techniczny inwestycji i dokumentacja przetargowa. Ale termin ogłoszenia przetargu może się przeciągnąć, bo w grę wchodzi uzyskanie dla inwestycji warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej.

- Pracujemy nad tym, by przyłączyć inwestycję do sieci wysokiego napięcia (110 kV). Jednak procedowanie wniosku to blisko 6 miesięcy. Dopiero po wydaniu warunków przyłączenia przez Energę Operator, będzie można podjąć dalsze działania dotyczące m.in. postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji - dodaje Małgorzata Pryśko-Grobelna.

Przypomnijmy, że EPEC, podobnie jako Energa Kogeneracja, zobowiązały się w umowie, że dokonają inwestycji w swoje źródła ciepła do końca 2025 roku. Inwestycja EPEC, według cen z 20121 roku, była szacowana na około 70 mln zł.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co będzie będzie tak jak ze wszystkim czego dotknie iswoim intelektem obecna ekipa, czeka nas kolejny sukces :)
 • Podwyżek ciąg dalszy.
 • Czyli tak. Do wyborów nic się nie roztrzygnie po wyborach bedzie nowy prezydent, prezes i nowe pomysły. Czyli 7 lat mineło jak jeden dzień a my dalej w poprzednim dziesięcioleciu.
 • Inwestycje w pislamabadzie
 • Ważne że praca będzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  pisiorra(2023-05-10)
 • Nie no to jakiś międzynarodowy konglomerat energetyczny w Elblągu EJ PI EJ SI chyba mamy, że trzeba firmy, które pełniłaby funkcję biura prasowego spółki. No śmiech na sali, agencję pijarowo-marketingową zatrudniają żeby podać prosty komunikat do mediów. Do chętnych i Radnych Miasta - można śmiało występować o informację ile konglometrat EJ PI EJ SI płaci agencji marketingowej z Gdańska (!) za pisanie prostych informacji do mediów (w trybie informacji publicznej). Pośmiejemy się na co idą nasze pieniądze z wysokich rachunków za ciepło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  1
  zenekspodsklepu(2023-05-10)
 • Projekt projektem, warunki przyłączenia to też nie wielki problem, ale skąd mości panowie weźmiecie kasę na tą mini inwestycję, chciałoby się rzec kameralną miniaturę elektrociepłowni, a co złego jest z naszą elektrociepłownią przy Elektrycznej to wystarczająco duża firma produkująca energię elektryczną I ciepło dla miasta, cała infrastruktura energetyczna gotowa I należałoby jedynie wymienič wysłużone urządzenia no I czas najwyższy aby w tym mieście zainstalować nowoczesną turbinę- symbol Elbląga i tradycji Zamechu- należy się to miastu jak psu buda.
 • panie Redaktorze, a pytał pan o koszty, kredyty, warunki spłaty, pieniądze w kuferku, które czekają. Przecież to podstawa.
 • We wszystkich wątkach opluwają wróbla to wrzucą takiego niusa coby odwrócić uwagę. Pytam się skąd na to kasa jak nie ma na mniejsze inwestycje?
 • Następne państwo w państwie! Mamy nadzieję ze po wyborach zrobią z tym porządek!
 • Monotematyczny jesteś człowieku. POprzednicy to dopiero zrobili inwestycję, chyba tylko w siebie i swoich.
 • Duży wpływ na terminy będą miały wydane warunki przyłączenia. Jeżeli Energa-Operator SA uzna za konieczną modernizację swojej infrastruktury energetycznej np. linii 110kV czy pobliskiej stacji 110/15kV to sprawa będzie dość odległa w czasie. Może kilka lat. Postawienie przez EPEC swojej stacji transformatorowej 110/15kV to też temat, który może być realizowany kilka lat. Posiadane pozwolenie na budowę bez wydanych warunków przyłączenia i pozwoleń na budowę infrastruktury energetycznej jest ważne ale nie najważniejsze w temacie dotrzymania terminu oddania do użytku nowego źródła. Nie sądzę, żeby koniec 2025r. oddania do użytku nowego źródła był realnym terminem. Wszystko w rękach Energa-Operator SA. O wydanie warunków przyłączenia to EPEC powinien wystąpić dawno temu.
Reklama