UWAGA!

Co miasto buduje?

W projekcie budżetu miasta najciekawszą pozycją są wydatki inwestycyjne. O Modrzewinie i drogach już informowaliśmy, teraz o innych ważnych inwestycjach w Elblągu w 2009 r. - sieci szerokopasmowej, Ratuszu Staromiejskim i Wyspie Spichrzów.

Po Modrzewinie największą inwestycją w przyszłym roku będzie budowa miejskiej sieci szerokopasmowej. W przyszłym roku ma to kosztować 16,5 mln zł, z tego 14 mln zł to środki unijne. Ogólna wartość inwestycji to 39,8 mln zł, z tego 33,7 mln zł pochodzić będzie z budżetu Unii.
     Kolejną rozpoczynająca się w przyszłym roku dużą inwestycją będzie przebudowa systemu przeciwpowodziowego Zatorza, ale kulminacja prac przypadnie na lata 2010 i 2011. Wartość całej inwestycji to 14,4 mln zł, w przyszłym roku tylko 2 mln zł.
     Wreszcie - na serio rozpocznie się budowa Ratusza Staromiejskiego (naprzeciw katedry św. Mikołaja). W przyszłym roku miasto wyda na nią 6,5 mln zł. W sumie ratusz ma być gotowy w 2010 r., ma kosztować 27,7 mln zł, w tym 21,3 mln zł będą to środki unijne.
     Rozpocznie się też, kosztem 5 mln zł, rewitalizacja Wyspy Spichrzów i nadawanie jej walorów turystycznych. W sumie to przedsięwzięcie ma kosztować 37,5 mln zł, z tego 23,7 mln zł to środki unijne, a jego realizację rozłożono na kilka ładnych lat (trwać będzie jeszcze po 2012 r.).
     Zakończona zostanie w przyszłym roku budowa oświetlenia ulicy Królewieckiej w Dąbrowie, także ulic Grunwaldzkiej, Łęczyckiej, Matejki i Topolowej.
     700 tys. zł przeznaczono na budowę fontanny na Placu Dworcowym.
     5 mln zł pochłonie modernizacja i rozbudowa infrastruktury Portu Morskiego w Elblągu w obrębie Starego Miasta. Inwestycja ta kontynuowana będzie w latach 2010 i 2011 i na te lata przypadną największe wydatki (27,5 mln zł ma na to przeznaczyć Unia Europejska).
     2 mln zł ma kosztować w przyszłym roku budowa sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 9 (zakończenie w 2010 r., łączny koszt inwestycji 6 mln zł), a 2,5 mln zł rozbudowa i unowocześnienie bazy do kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Gospodarczych (koniec w 2010 r., łączny koszt 9,4 mln zł, w tym 4,3 mln zł to środki unijne).
     1,5 mln zł będzie kosztować miasto dalszy etap budowy Hospicjum przy ul. Toruńskiej (zakończenie budowy w 2010 r.).
     Również 1,5 mln zł miasto przeznaczy na przebudowę dawnego hotelu Modrzewie na placówkę opiekuńczo-wychowawczą.
     I kolejne 1,5 mln zł - tyle przeznaczono w przyszłorocznym budżecie na budowę statku pasażerskiego (statek ma kosztować 3 mln zł i zacząć pływać w 2010 r.). Ów statek już kilka razy poróżnił w tym roku radnych, jak będzie na grudniowej sesji budżetowej?
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a gdzie kwota na stadion? ktos z urzedu zapewnial ze budowa ruszy jesienia 2009 a tymczasem nie ma na to kasy w budzecie. .??
 • stadion niech wybudują bandyci-kibice
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nie kibic(2008-11-20)
 • most na Zatorze gdzie? nowy basen miejski gdzie? Modrzewina to zupełnie nietrafiona inwestycja, już dosć kasy tam utopiono, po co w to dalej brnąć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  herdol(2008-11-20)
 • A lotnisko ?????
 • Co - zapomnieli powiedzieć że mają 10 mln do wydania na obiekty sportowe? Nie miejmy już złudzeń. Stadionu w tej kadencji Prezydenta Miasta nie będzie. Może i są jakieś konsultacje w UM ale i tak obejdziemy się smakiem. I tak znowu do nowych wyborów od ponad 10 lat. I to nie chodzi już tylko o kibiców. Pokazane wizualizacje nowych stadionów to tylko uciszenie wyborców że coś się dzieje. Miasto umiera sportowo. Nie będzie satadionu na 2012.Zgłoszenie Elbląga jako kandydata na bazę treningową dla uczestników EURO to też pic na wodę. Taki PR w urzędzie. I wszyscy się na to nabieramy jak dzieci. Jakoś dziwnie przypuszczałem że właśnie tak się stanie. Zresztą oszukują mnie już kilkanaście lat. To nie przypadek, Słonina i jego DREAM TEAM nam nic nie wybuduje - pamiętajcie o tym drodzy wyborcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozgoryczony!(2008-11-20)
 • baraki na lotniczej ?????
 • wiadukt lub tunel pod torami na Zatorze?????
 • a po co wam tunel, ratusz bedzie, a najważniejsze jest aby urzedasom było fajnie, a to, że kawał miasto odcięty to co to kogo obchodzi, no kogo/
 • gdzie obiecany stadion słonina?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szaman(2008-11-20)
 • A gdzie budowa Aqua Parku? Pan Słonina obiecywał. ..
 • a gdzie kasa pod uzbrojenie terenu pod budownictwo jednorodzinne, czyzby miasto nie chciało kosic kasy od tych co chca się tu osiedlic na stałe? dziwne to jest zachowanei, jakby ktos za wszelka cene chcial z tego miasto zrobic kołchoz z formalami,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dredsa(2008-11-20)
 • po co nowy ratusz??? co jest ze starym ratuszem nie tak?? urzednicy niech maja nowa siedzibe a odciete miasto poczeka jeszcze troche. .. no i z budowa kompleksu basenow przy moniuszki. .. czy wybudowanie nowego ratusza jest pilniejsze? czy urzednicy juz sie przesypuja w starym ratuszu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ślązacy_do_kopalń(2008-11-20)
Reklama