UWAGA!

Co nowego w sprawie elbląskiego ciepła (aktualizacja)

 Elbląg, Elektrociepłownia przy ul. Elektrycznej
Elektrociepłownia przy ul. Elektrycznej (fot. Anna Dembińska)

Cztery firmy wystartowały w przetargu na budowę trzech nowych kotłów wodnych zasilanych gazem, które przy ul. Elektrycznej chce zbudować Energa Kogeneracja. Firma zaplanowała na ten cel 62,7 mln złotych. Wyłoniła też wykonawcę, który zwiększy moc bloku na biomasę.

Otwarcie z ofert w przetargu na budowę kotłów wodnych (mają zastąpić dotychczasowe kotły węglowe) ze względu na epidemię koronawirusa odbyło się on-line. Swoje oferty wysłały Erbud Industry z Torunia (wycena 90 mln zł), Energotechnika – Energorozruch z Gliwic (68,7 mln zł), Budimex z Warszawy (100,8 mln zł) i Mostostal Warszawa (96,4 mln zł). Komisja przetargowa zajęła się już analizą ofert i wyniki tego postępowania powinniśmy poznać w ciągu najbliższych tygodni. Wiadomo, że EKO wyceniła prace przy tej inwestycji na 62,7 mln złotych.

Kotły wodne to jeden z etapów modernizacji elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej, która jest w sumie szacowana na ponad 240 mln złotych. Same kotły miałyby być gotowe do 2021 roku, a trzy lata później miałby powstać dodatkowy układ pięciu silników gazowych. EKO zastrzegła już wcześniej, że tych inwestycji nie rozpocznie, dopóki nie będzie miała nowej umowy z EPEC na dostawy ciepła dla elblążan.

Spółka Grupy Energa nie będzie za to czekać ze zwiększeniem mocy kotła na biomasę z 30 na 42 megawaty. Wyłoniła już wykonawcę przetargu w tej sprawie, gdzie jedynym oferentem była firma EKOL Energo z Czech. Jak się dowiedzieliśmy, umowa opiewająca na 7,8 mln złotych już została podpisana. Pytanie tylko, czy w obliczu pandemii i zamknięcia granic, czeska firma będzie w stanie ją zrealizować w terminie, czyli końca września tego roku. Zapytaliśmy o to biuro prasowe Grupy Energa. Czekamy na odpowiedź.

Tymczasem władze miasta na razie nie mogą podjąć decyzji, który z dwóch modeli zaopatrzenia Elbląga w ciepło wybiorą. EKO czy EPEC? Decyzja miała zapaść 19 marca na sesji Rady Miejskiej, ale z powodu pandemii została ona odwołana. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prezydent, EPEC i EKO wrócili do negocjacji w sprawie nowej umowy na dostawy ciepła. Przypomnijmy, że przedstawiciele EKO poinformowali wcześniej prezydenta, że z ich perspektywy nowa umowa powinna być podpisana do końca marca.

- Na dzień dzisiejszy z uwagi na stan epidemii, wszelkie działania samorządu skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i minimalizowaniu zagrożenia związanego z koronawirusem. Wszelkie inne tematy są teraz drugoplanowe - napisał w odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

 

Aktualizacja z soboty: Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania od Grupy Energa. - Energa Kogeneracja, na prośbę wykonawcy, złożyła oświadczenia przekazane rządowi Republiki Czeskiej, umożliwiające przekraczanie granicy państwowej pracownikom wykonawcy w celu terminowej realizacji kontraktu. Prace nad optymalizacją bloku biomasowego już trwają, z zachowaniem wszelkich zasad i wskazań Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego - napisał do nas Andrzej Lis-Radomski z biura prasowego Grupa Energa, odpowiadając na pytania w sprawie modernizacji bloku na biomasę. 

A w sprawie przetargu na budowę trzech nowych kotłów wodnych zaznaczył, że EKO nadal czeka na podpisanie nowej długoterminowej umowy z EPEC.  - Komisja przetargowa dokonuje oceny formalnej ofert. Kolejnym etapem będzie wezwanie zakwalifikowanych oferentów do złożenia ewentualnych wyjaśnień. Wybór najlepszej oferty i podpisanie umowy ze zwycięskim wykonawcą musi być poprzedzone podpisaniem stosownej umowy długoterminowej z EPEC. Stanowisko zarządu Energi Kogeneracji odnośnie warunków niezbędnych do realizacji nowych inwestycji jest niezmienne. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła od najbliższego sezonu grzewczego spoczywa na EPEC - stwierdził Andrzej Lis-Radomski.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Po co nam EPEC jako pośrednik w dostarczaniu ciepła?
 • Podziemne zgazowanie węgla kamiennego i geotermia to podstawa niezależności energetycznej Polski
 • Palić węglem drzewem ile się da, kopać wydobywac wiercic!!!!!
 • Wodór z UCG robić. Mamy możliwości i ilości surowców na setki lat
 • Dlaczego Polska leży na tym samym zbiorniku ropy naftowej i gazu ziemnego co Izrael i Norwegia i Arabia Saudyjska ale ma zakaz wydobycia?
 • Polska leży na tych samych zasobach ropy co Rosja i Rosja nie pozwala nam użytkować tego skarbu, musimy kupowac od Ruskuch naszą własną ropę i nasz własny gaz, tak jest prawda, narodzie obudź się z letargu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  jedrea(2020-03-26)
 • za ropy i gazu Rosja okrada Polskę, Białorus i Ukrainę, tak to jest od lat
 • Nic jak od dłuższego czasu a teraz koronowirus i juz nam gorąco
 • Przy każdej sytuacji zaznaczałem, że Ratusz przebiera nogami, aby podpisać umowę z EKO, nawet na najbardziej krańcowo niekorzystnych warunkach dla nas-odbiorców, także tych schowanych na zasadzie "streng geheim". Słynny "model"miejski, w który mieli być (i są nadal ?)wkomponowywani radni, jest nie na pojemność możliwości twórczych naszej władzy. Jak natomiast czują się i mogą się czuć radni, którym polecono podnieść rękę "za", bo to takie cudo, kiedy czytają, że umową z EKO mogą być kolejny raz wymanewrowani? Samorząd padł i już się nie podniesie. .Natomiast, skoro nikt z radnymi nie pracuje, to chciałbym pomóc. Wystąpiłem do Zarządu EPEC i i oddzielnie do RN, o informacje, których podczas tzw. sesji nadzwyczajnej, zwyczajnie nie otrzymali. Wiem, że naszą uwagę pochłania aktualna groza sytuacji; jeżeli jednak będzie, za zgodą Redakcji, zapotrzebowanie na zapoznanie z treścią moich pytań, udostępnię je. Nie mówiąc o odpowiedziach. Poprzednie odpowiedzi były kompromitacją tych, którzy je udzielali. Jak będzie teraz? Pozdrawiam.
 • Sejm się zebrał, to jaki problem zorganizować sesję? Sprawa bardzo ważna!!!! Oby za późno nie było?
 • "Wszelkie inne tematy są teraz drugoplanowe - napisał w odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie Witold Wróblewski, prezydent Elbląga "czyli też ważne, zbyt mało Was w Urzędzie Miejskim jest, aby kontynuować temat ?? Ma Pan nowego wice. .niech się wykazuje. Teraz "drugoplanowa ", minie pandemia. .bo musi kiedyś minąć i co wtedy ??? Mamy na wszelki wypadek zacząć zbierać chrust na opał, czy szukać dodatkowych dochodów, aby opłacać centralne ogrzewanie w czynszu ?? Nie takiej odpowiedzi oczekiwałem i pewnie nie tylko ja. Pozdrawiam elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  3
  pampi-ZAWADA(2020-03-26)
 • I co Elbląg cztery krotkie nowe tramwaje a olsztyn będzie budował nowe linie tramwajowe i zakupi nowe długie tramwaje . TAK RZĄDZI NAMI OBECNA WLADZA W ELBLĄGU. HANBA!!!
Reklama