UWAGA!

Co nowego w sprawie osiedla na Malborskiej?

 Elbląg, Wizualizacja osiedla przy Malborskiej
Wizualizacja osiedla przy Malborskiej (fot. INPRO)

Prezydent Elbląga zakończył postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowej dotyczącej budowy osiedla przy ul. Mielczarskiego i Malborskiej. Przypomnijmy, że w przetargu ogłoszonym przez władze miasta inwestor – firma z Gdańska - wylicytował tę działkę za 5,4 mln złotych.

Teren, na którym ma powstać osiedle, nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że pozwolenie na budowę będzie wydane na podstawie tzw. warunków zabudowy, uwzględniających najbliższe sąsiedztwo. Inwestor wystąpił już do ratusza z wnioskiem o wydanie tzw. decyzji środowiskowej, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.

- W planach mamy 3-etapową budowę nowoczesnego osiedla z około 290 lokalami. W ramach I etapu planujemy wybudować budynki 5-7 kondygnacyjne. Aby nasz projekt w pełni współgrał z otoczeniem, inwestycja będzie charakteryzowała się nieogrodzonym, ogólnodostępnym, zielonym dziedzińcem. W ramach projektu przewidujemy punkty handlowo-usługowe zlokalizowane na parterze. W planach mamy także realizację ogólnodostępnego parkingu na terenie miasta oraz rewitalizację terenu położonego wzdłuż rzeki – informował nas jeszcze w sierpniu ubiegłego roku Robert Maraszek, wiceprezes zarządu Inpro SA, która kupiła ten teren od miasta w przetargu.

- W budynku A projektowanych jest 5 i 6 kondygnacji mieszkalnych, zlokalizowanych nad kondygnacją parteru. W budynku B, podzielonym na dwie bryły mieszkalne (2 sekcje), projektowanych jest po 6 kondygnacji mieszkalnych zlokalizowanych nad kondygnacją parteru, a w budynku C projektowanych jest 6 i 11-12 kondygnacji mieszkalnych zlokalizowanych nad kondygnacją parteru. Koncepcja zakłada kształtowanie wysokościowe brył poprzez narastającą liczbę kondygnacji od strony północnej w kierunku części południowej, tak aby nowo projektowana zabudowa stała się harmonijnym urbanistycznie łącznikiem między istniejącą zabudową po stronie północnej i południowej, kształtującym spójną sylwetę dzielnicy od strony ul. Malborskiej. Dodatkowo projektuje się budynek garażu wielostanowiskowego G4 o 3 kondygnacjach – uzupełnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, cytując dane z wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Na terenie całej inwestycji ma powstać do 300 miejsc parkingowych, w większości wewnątrz budynków. Ma powstać też spora część spacerowa.

  Elbląg, Tak ten teren wygląda dzisiaj
Tak ten teren wygląda dzisiaj (fot. Michał Skroboszewski)

„Nowa przestrzeń spacerowa o ograniczonej dostępności kołowej (przejazd awaryjny) przeplatana będzie enklawami zieleni z wyposażeniem rekreacyjno-sportowym, małą architekturą, oświetleniem terenu i podświetleniem zieleni. Prowadzić będzie ona do otwartego placyku usługowego zlokalizowanego w południowo-zachodnim narożniku osiedla, kształtowanego przez uzupełniającą funkcję usługową w parterach (trzy lokale usługowe)” – czytamy we wniosku inwestora. - „Łącznik funkcjonalny między przestrzenią publiczną a półprywatnym dziedzińcem osiedlowym realizowany jest poprzez akcent szerokich schodów zewnętrznych zaprojektowanych jako rodzaj wertykalnego placu, z ukształtowanymi miejscami do siedzenia i kompozycją zieleni. Schody prowadzą na podniesiony dziedziniec, zlokalizowany na stropach parterów trzech budynków, stanowiący przestrzeń spacerową, odpoczynku, placu zabaw, przyogródków mieszkaniowych i zieleni osiedlowej oraz pawilon integracji mieszkańców.”

Prezydent Elbląga właśnie zakończył postępowanie administracyjne w sprawie wniosku inwestora o wydanie decyzji środowiskowej. Decyzja jeszcze nie została wydana, a t dokument niezbędny do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę.

Dodajmy, że inwestor planuje rozpoczęcie budowy osiedla przy ul. Mielczarskiego i Malborskiej w przyszłym roku.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A miało już powstać za Prezydenta Grzegorza Nowaczyka ale wtedy zachciało się garstce osób przejąc władzę i przy koalicji PISowcy i RUCHu od Palikota plus wybitny rzetelny dziennikarz ulubieniec mundurowych plus odmieńcy z PO i wszystko przesunęło się na dekadę prawda?
 • @PO_BRAWO - Teraz widać dopiero ten sens, warto było?‽??
 • Od dekad ta działka wyglada jak pseudo park, rodem z komuny. To osiedle zmieni wizerunek Zatorza!
 • !!!UWAGA!!! Zasilkowcy, TBSiarze i inni roszczeniowi-niewykwalifikowani. Te mieszkania będą do KUPIENIA. Możecie wziąć kredyt i KUPIC, a nie łapy wyciągać do podatników i się panoszyć w mieście! Miasto dla PRACUJĄCYCH!
 • moje marzenie senne, zamieszkać w blokowisku ma Malborskiej w apartamencie 28 M2 w kredycie na 40 lat, może się kiedyś spełni, oby doznać tej radości kiedyś i tak przeżyć życie na bogato, a gdyby jeszcze na parkingu pod balkonem stał Passat TDI 18 letni z przebiegiem 89 tys km to byłbym w niebie
 • Wszystko super, ale dlaczego teren zielony osiedla ma być nieogrodzony skoro płacą za niego tylko mieszkańcy tych nowych domów, Druga uwaga to skoro Zatorze tak się zmienia i zabudowuje konieczne staje się polaczenie zjazdem z Malborskiej z Siódemką. I to już temat dla Prezydenta Wróblewskiego do realizacji.
 • I bedzie tak jak z osiedlem przy G E. Zacofane miasto i bajzel co krok.
 • Kierunek rozwoju Elbląga jako jeden wielki hotelowiec blokowisk, a dzielnice palce lizać, ogromna sypialnia nie tylko dla dwojga, polecamy
 • ktoś pomyślał nad przejazdem kolejowym? czyt. wiadukt. .. jak to rozwiązać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  pit stop(2021-12-17)
 • W takim razie potrzebny drugi wiadukt, a ze w ciagu Malborskiej nie pasuje, to moze z Piaskowej mozna pociagnac. W przeciwnym razie juz widze te korki, ktore juz teraz przy zamknietych szlabanach blokuja cala ulice az do Czerniakowskiej. Swoja droga b..z szlabanami jak byl, tak jest. Zamykaja juz z 10minut przed przejazdem pociagu i otwieraja tak samo pozno po jego przejechaniu. Dlaczego szlabany sa zamykane tyle czasu przed nadjezdzajacym pociagiem, a otwierane na Malborskiej dopiero jak pociag zatrzyma sie na dworcu, a na Lotniczej, dopiero gdy juz dawno minie przejazd przy Malborskiej kierujac sie w strone Malborka?!Po kiego tak dlugo sa zamkniete?!Maja kamery na przejazdach, wiec chyba widac, ze pociag przejechal, wiec mozna otworzyc od razu gdy zjedzie ostatni wagon z przejazdu!Czy ktos z nieporadnych interweniowal cos w tym temacie?Pewnie nie, bo to nie ich podworko. Wazne, ze pod katedra woda stoi na chodniku.
 • @PO_BRAWO - Nie nazywaj nowaczyka prezydentem bo to zniewaga dla urzędu była. nowaczyk celowo z małej litery.
 • Patrząc na caloksztalt, teraz żal nie nie ma,
Reklama