UWAGA!

Czas na miejski budżet

 
Elbląg, Czas na miejski budżet
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Na prawie 623 miliony złotych ma opiewać budżet Elbląga w tym roku. Radni będą nad nim głosować na sesji 24 stycznia. Zanim to nastąpi, już we wtorek o godz. 15 w ratuszu odbędzie się debata budżetowa. Wstęp wolny dla wszystkich mieszkańców.

Podczas wtorkowej debaty zostaną zaprezentowane najważniejsze założenia budżetu Elbląga na 2019 rok. Z projektu, który jeszcze w listopadzie złożył do przewodniczącego Rady Miejskiej prezydent Witold Wróblewski wynika, że dochody miasta mają wynieść prawie 623 mln złotych, w tym około 21 mln mają stanowić środki z Unii Europejskiej. Z kolei wydatki mają wynieść 620 mln złotych, z czego prawie 41 milionów złotych ma być przeznaczone na inwestycje, 3,2 mln złotych będą kosztować podwyżki dla pracowników administracji i obsługi, 6,2 mln złotych – podwyżki dla nauczycieli.
       Wśród najważniejszych inwestycji zaplanowanych na 2019 są m.in.: trwająca od 2018 roku rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego, inwestycje w komunikację miejską (m.in. sfinansowanie zakupu nowych tramwajów, które mają się pojawić na torach w 2020 roku), przebudowa budynku byłego gimnazjum przy ul. Lotniczej na potrzeby żłobka i przedszkola (2,5 mln złotych), czy też modernizacja miejskich ulic (milion złotych) oraz przebudowa ul. Mazurskiej na potrzeby znajdujących się tutaj terenów inwestycyjnych (milion złotych).
       W budżecie uwzględniono też niedawną uchwałę Rady Miejskiej, która wyraziła zgodę na restrukturyzację zadłużenia Elbląga. Przesuwając termin spłaty części zadłużenia na dalsze lata, miasto ma zyskać około 66 mln złotych na wkłady własne pod kolejne inwestycje dofinansowane z Unii Europejskiej i stanąć przed szansą pozyskania w tej kadencji około 360 mln złotych z tego źródła. Nadal będzie też spłacać zadłużenie (wynosi ono około 304 mln złotych), ale w wolniejszych tempie.
       W 2019 roku koszt obsługi zadłużenia Elbląga wyniesie około 10 mln złotych. Miasto wyemituje też obligacje na kwotę ponad 26 mln złotych, które mają być przeznaczone na spłatę wcześniejszych zobowiązań.
       Podczas debaty okaże się, jakie zmiany do projektu budżetu miasta zgłosili radni z poszczególnych klubów. Głosowanie nad uchwałą budżetową odbędzie się na sesji Rady Miejskiej 24 stycznia.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Co jest z bonifikata w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego gruntu ? W Elblągu nie będzie ?
 • "3,2 mln złotych będą kosztować podwyżki dla pracowników administracji i obsługi" że co? Urzędasy znowu podwyżki, a w lato pracują 5 godz bo im za gorąco?
 • Ta ich restrukturyzacja długu to klasyczna ucieczka do przodu, w końcu i tak my zapłacimy za te ich pomysły. Podwyżki za wywóz śmieci odtrąbione, zaraz będą woda i ścieki. Proponuje powiększyć ilość etatów w EPWiK jeszcze.
 • No właśnie kiedy Radni tego miasta wezma sie wreszcie za to, aby wszystkie Urzędy były otwarte od 10-18? A nie człowiek musi brać wolne cały dziś, by załatwić sprawa w urzędzie bo paniusie siedzą do 14.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  5
  Komar(2019-01-07)
 • Już PiSu nie ma !!! Jak zabraknie środków na Górę Chrobrego to niech szlag trafi Prezydenta i całą Radę. Ruszcie tyłek i zróbcie posiedzenie wyjazdowe w Kurzętniku. Zobaczycie tam jak korzysta się z warunków ukształtowania terenu dla potrzeb narciarstwa. Amen.
 • A ile dostał Olsztyn ?
 • Czy ZBK jest pidległe pod budżet miasta?? Proszę by zajeło się "swoimi" drogami, którymi my mieszkańcy musimy jeździć - zawieszenie i zderzaki idze tam pourywać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Johny deer(2019-01-07)
 • czyli gdyby nie długi to urzędnicy i nauczyciele mogliby corocznie dostawać podwyżkię podwojną, a w następnym roku 50 procent tej z tego roku, niestety nie dostaną bo głosują na postkomunę co zadłużyła miasto i nie ma hajsu,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  Logiczny ekonom(2019-01-07)
 • Wróblewski musi ODEJŚĆ! Dopóki to nie nastąpi miasto i jego mieszkańcy będą cierpieć znaczy będziemy jak do tej pory w czarnej d. .ie.
 • ile z tego budżetu powstanie nowych miejsc pracy ?
 • Właśnie nie ma PiS zobaczymy panie Prezydencie co wymyślisz z górka Chrobrego przypominam Ci i nie tylko ja co obiecales
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  3
  Narciarz(2019-01-07)
 • Właśnie nie ma PiS a niby to oni nie chcieli góry Chrobrego na razie panie Prezydencie nie robisz nic żeby ją otworzyć wstyd a obiecałeś
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Elblążanin 1(2019-01-07)
Reklama