UWAGA!

Czy Elbląg jest atrakcyjny dla biznesu? Zdaniem „Forbesa” nie

 
Elbląg, Czy Elbląg jest atrakcyjny dla biznesu? Zdaniem „Forbesa” nie
(fot. Michał Skroboszewski)

Sondaż portElu

Czy Elbląg jest atrakcyjny dla biznesu?
tak 16.3%
nie 76.1%
nie mam zdania 7.5%
Liczba głosów: 716. Sondaż został zakończony.

Elbląga próżno szukać w rankingu najatrakcyjniejszych miast dla biznesu – tak przynajmniej wynika z najnowszego rankingu magazynu „Forbes”. W kategorii miast od 50 do 150 tysięcy nie zmieścił się w pierwszej dwudziestce.

Ranking Miast Atrakcyjnych dla Biznesu „Forbes” przygotowuje co roku wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informacji Gospodarczej. Opiera się on na badaniu wskaźnika przyrostu liczby firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Z rankingu za rok 2015, który niedawno został opublikowany wynika, że w kategorii miast od 50 do 150 tysięcy mieszkańców najbardziej atrakcyjna dla biznesu jest Zielona Góra, drugie miejsce zajęła gmina Piaseczno, a trzecie Przemyśl. Niestety, w pierwszej dwudziestce samorządów w tej kategorii nie ma Elbląga. Są za to takie miasta jak Opole, Legnica, Tychy, Nowy Sącz, Chorzów czy Kalisz.
      
       Szansa dla mniejszych
      
- W tym roku złapaliśmy się na wątpliwości: opieranie się na twardych danych ma jedną wadę – nie bierze pod uwagę toczących się zmian (łącznie z wpływem powiększanej i udoskonalanej infrastruktury), w jakiejś mierze wręcz ignoruje zjawisko wspierania budzenia się przedsiębiorczości Polaków. Bez takiego podejścia mamy do czynienia wciąż tylko z liczbami, które – wbrew pozorom – niewiele mówią. Potwierdzają tylko trend, z istnieniem którego mało kto odważy się polemizować – tłumaczą autorzy rankingu.
       - Liderzy rankingu wciąż będą przyciągać nowy biznes. Mniejsze ośrodki powinny podkreślać i wykorzystywać swoją przewagę kosztów. U nich taniej można prowadzić biznes czy wyspecjalizować się pod kątem jakiejś branży. Firmy będą migrować, szukając niższych kosztów działalności. Rozbudowa infrastruktury łączącej duże miasta z okolicznymi gminami będzie działać na niekorzyść dużych ośrodków – twierdzi w magazynie „Forbes” Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
      
       Więcej firm
      
- Trudno komentować ten ranking, bowiem jak przyznają sami jego twórcy są to jedynie suche liczby. Uważam, że statystyki dotyczące ilości firm w przeliczeniu na ilość mieszkańców to zbyt duże uproszczenie, aby ocenić atrakcyjność danego miasta dla biznesu – twierdzi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Uważam, że o tym decyduje wiele czynników. To między innymi atrakcyjne położenie, dobre skomunikowanie, przygotowane tereny inwestycyjne, zaplecze badawczo-rozwojowe, czy ulgi przygotowane dla przedsiębiorców. I te wszystkie atuty Elbląg posiada. Wraz z przedsiębiorcami i środowiskiem naukowym w ramach tzw. złotego trójkąta tworzymy dobry klimat dla stworzenia kompleksowego wsparcia przedsiębiorczości w mieście. Z całym przekonaniem więc mogę stwierdzić, że nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem dla prowadzenia biznesu. Co do samych liczb to według danych GUS, w Elblągu w 2015 roku funkcjonowało 12 552 podmiotów gospodarczych. Jest to wzrost w porównaniu z poprzednimi latami i z pewnością to cieszy. Cieszy także zainteresowanie naszym miastem nowych inwestorów  oraz fakt, że działający przedsiębiorcy chcą się rozwijać. Mamy złożonych 9 listów intencyjnych od firm, które chcą inwestować na Modrzewinie. Na podstawie prowadzonych rozmów prognozuje się utworzenie 139 nowych miejsc  pracy.
       Na koniec 2015 roku Elbląg liczył 117 699 mieszkańców, w mieście istniało 12 552 podmiotów gospodarczych, o 321 więcej niż przed rokiem. Czy Elbląg, mając już za dwa lata lepsze połączenie z Gdańskiem dzięki budowanej właśnie drodze S7, wykorzysta szansę na przyciągnięcie kolejnych firm? Co sądzicie na ten temat? Zapraszamy też do udziału w naszej sondzie. 
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Biorąc pod uwagę masę donosicieli i innych sępów, nie warto tu inwestować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  8
  Zaorani(2016-10-03)
 • Szuwary warminsko-mazurskie, zaścianek i zad. .. .pie Europy i Świata. Oto przyczyna dlaczego Elbląg upada. Niestety ale wojewodztwo i Olsztyn tez robia swoje. Panie Witold Gintowt-Dziewałtowski - to pana wina !!!!
 • Ten złoty trójkąt istnieje ciągle w wyobraźni. Topi się pieniądze i nic z tego. Startupy, inkubatory- dla odwrócenia uwagi. Przedsiębiorstwa z kilkunastoma pracownikami, pojedyńcza PWSZ. Zajmijcie się współpracą z Gdańskiem, a nie mirażem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  1
  Zardzewiałytrójkąt(2016-10-03)
 • Trudno się dziwić Forbsowi i Prezydentowi wszak jedno komentuje statystykę i trudno z nią polemizować aczkolwiek każdy bolszewizm próbował to robić a drugie broni swojej pozycji i braku specjalnego dorobku, bo najlepiej o potencji miasta świadczy siła sprawcza młodych i sprawnych zarówno logistycznie jak i umysłowo, którzy nagminnie opuszczają to miejsce. Nie pamiętam w miejscowych mediach ogłoszenia o poszukiwaniu specjalistów, inżynierów czy w ogóle ludzi wybitnych a przecież rodziny sa takie rozległe i przyjaciół też mamy - nieprawdaż?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  AMalejużniekoniecznie(2016-10-03)
 • Tu w Elblągu nawet inwestycja w burdel jest mało atrakcyjna.
 • Elbląg, to w większości napływowa patologia. Żaden inwestor nie zaryzykuję inwestycji w miasto pasożytów, nierobów, złodziei, alkoholików, ćpunów i bezmózgich pseudo gangsterów. to miast umiera.
 • kto teraz zacznie inwestowac w domy opieki dla osób starszych, krematorium i zakłady pogrzebowe ten wygra, to miasto jak żadne inne ma potencjał w tym własnie zakresie, rynek rośnie jak na drożdżach, klientela jest, EPT przemianować na dom pogrzebowy, byłby najnowocześniejszy w kraju, obok krematorium i duż cmentarz, Elbląg mógłby się wreszcie zacząc rozwijać gospodarczo
 • Przypomnę że za czasów PO był na pierwszym miejscu. Widzicie ludzie co zrobiliście ?
 • Widać po opuszczonych lokalach nawet w centrum ile jest do wynajęcia w Elblągu. To będzie sypialnia Gdańska i to "oby" po realizacji E7.Tu brak dużych zakładów produkcyjnych !!!!
 • Tu się nie chce zostać nawet na stare lata. W Olsztynie uruchomili "Akademię Medyczną" - no i w Elblągu też uruchamiają w następnym roku. Strach się bać, strach mieszkać tutaj na emeryturze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  przedemeryt(2016-10-03)
 • Brud, smród i ubóstwo
 • nawet inwestycja w bajzel sie nie oplaca a to dobre hhaahahaaaaa gdyby elblag byl w woj pomorkim moze bylo by lepiej ba nawet napewno olsztyn sie rozwija kosztem elbląga i to jest fakt
Reklama