UWAGA!

Czy rachunki za energię można zmniejszyć?

Elbląg, Czy rachunki za energię można zmniejszyć?
fot.www.ec.elblag.pl

Po ostatnich podwyżkach cen energii elektrycznej i cieplnej oraz zapowiedziach, że będą one nadal rosły, wielu z nas się zastanawia, co zrobić, by rachunki za prąd i ogrzewanie nie były tak dotkliwe dla naszych domowych budżetów. O podpowiedź poprosiliśmy Roberta Szaja, prezesa Elektrociepłowni Elbląg.

Piotr Derlukiewicz: Co możemy zrobić, by nasze rachunki były niższe?.
     Robert Szaj: Po pierwsze, sporo już zrobiliśmy, zwłaszcza w dziedzinie oszczędzania energii cieplnej. Od lat 90. trwa boom na docieplanie budynków, a nowe domy budowane są już w technologii, która powoduje, że straty energii przy ogrzewaniu są coraz mniejsze. Myślę tu o docieplaniu ścian budynków już na etapie budowy, szczelnych oknach, zaworach na grzejnikach. Część elblążan już to ma, jednak wciąż musimy uświadamiać, jak bardzo jest to ważne, żeby docieplanie budynków stało się powszechną praktyką.
     
     Czy to znaczy, że w Elblągu buduje się domy bardzo energooszczędne?
     Niestety, nie wygląda to aż tak różowo. Tych najnowocześniejszych metod jeszcze się u nas stosuje, zwłaszcza w zakresie wentylacji, czyli zaopatrzenia mieszkań w świeże powietrze. Regulowanie dopływu świeżego powietrza ciągle jeszcze odbywa się poprzez otwieranie okien. A gdyby budynki, które są w tej chwili u nas realizowane, miały systemy wentylacyjne czy nawiewowe, gdzie powietrze zużyte jest wysysane, przez wymiennik ciepło jest z niego odzyskiwane i dodawane do świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń, wówczas można by do dodatkowo sporo oszczędzić. Niestety, ciągle jeszcze w Elblągu, chcąc taką instalację mieć, trzeba kupić mieszkanie lub dom i samemu je w nią wyposażyć. W wielu krajach Europy budowanie bez tych instalacji jest niedopuszczalne, np. w Danii, gdzie budownictwo musi spełniać bardzo rygorystyczne normy w zakresie oszczędzania energii cieplnej i energii elektrycznej.
     
     Załóżmy, że mamy ocieplone mieszkanie, a na nowoczesną instalację wentylacyjną nas nie stać. Czy możemy coś jeszcze zrobić?
     Oczywiście. Przede wszystkim podejmować racjonalne decyzje przy zakupie urządzeń, które zużywają energię elektryczną. Często decydujemy się na kupno urządzeń o kilka lub kilkanaście procent tańszych, nie zwracając uwagi na to, ile to urządzenie będzie konsumowało energii. A może się okazać i zwykle tak bywa, że kupimy urządzenie tańsze, ale jego eksploatacja będzie dużo droższa.
     
     Proszę podpowiedzieć czytelnikom portElu, gdzie zasięgać informacji o energochłonności urządzenia?
     Każde urządzenie jest zaopatrzona w tabliczkę na ściance obudowy, informującą, ile zużywa ono energii. Dzięki temu można łatwo te urządzenia porównywać. Dodatkowo, jeśli chodzi o sprzęt rtv i agd, to jest on w tej chwili zaopatrzony - zgodnie z przepisami - w informację o klasie energetycznej. Teraz już bardzo łatwo, kupując lodówkę, pralkę czy inny sprzęt, uzyskać wiedzę, ile będzie ona zużywała energii.
     
     Na przykład klasa A. I jest to informacja wiarygodna, nie jedynie marketingowa.
     Tak, te informacje są prawdziwe i zwykle wyeksponowane na towarze, zwłaszcza w przypadku, gdy jest to urządzenie charakteryzujące się mniejszym zużyciem prądu w swojej klasie. Bez konieczności szukania tabliczki znamionowej można uzyskać informację o stopniu energooszczędności czy też energochłonności urządzenia. Ale pamiętajmy, że te tabliczki znamionowe, o których mówiłem wcześniej, dają więcej informacji. Mówią o tym, ile dokładnie urządzenie zużywa energii. Generalnie, im nowocześniejsze urządzenie, tym mniej zużywa energii, bo te normy w ostatnich latach zostały mocno zaostrzone. W Polsce w tej dziedzinie są jeszcze duże rezerwy. Według badań koncernu energetycznego Stoen, ponad 50 procent urządzeń w polskich gospodarstwach domowych ma więcej niż 10 lat, a to oznacza, że są bardzo energochłonne.
     
     Te oszczędności można oczywiście wyliczyć.
     Oczywiście. W Elblągu płacimy około 36 groszy za jedną kilowatogodzinę. Jeśli odkurzacz ma moc 1000 W, za godzinę odkurzania zapłacimy 36 groszy. Niewiele. Ale już za lodówkę, która ma moc dużo większą niż odkurzacz, i chodzi non stop, płacimy 3-4 zł na dobę. Jeśli zdecydujemy się na kupno lodówki energooszczędnej, zużywającej o 25 proc. mniej prądu niż te tańsze w jej klasie, a wiemy, że lodówka służy nam przeciętnie 8 lat, możemy sobie w bardzo prosty sposób obliczyć, ile zaoszczędzimy przez te 8 osiem lat na energii. Wydamy więcej na droższą lodówkę, ale różnica w cenie kupna jest nieznaczna w porównaniu z tym, ile zaoszczędzimy przez 8 lat jej używania.
     
     Jutro część druga rozmowy.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Moim zdaniem zeby rachunki za energię cieplną zmalały obydwie firmy za to odpowiedzialne muszą poddać się restrukturyzacji. A muwiąc prosto muszą zmniejszyc zatrudnienie i to zdecydowanie. Trwająca w EPEC sytuacja nieróbstwa i niekompetencji to efekt rządów obecnej ekipy rządzącej. Co na to Pan Prezydent. Czy wiecie że Elbląg ma jeden z najdroższych przesyłów w kraju. Jak EPEC zwolni 150 osób które i tak nic nie robią to ciepło będzie tanie i to jest pewne. A ten Pan co o cieple nie ma zielonego pojęcia niech w tym temacie głosu nie zabiera. Jakie ma doświadczenie w tej branży.
 • Można cenę ciepła "zamrozić" co najmniej na dwa lata tak żeby nie było podwyżki i odczuli by to wszyscy mieszkańcy. Jednak trzeba wykonywać inwestycje, które na to pozwolą, a nie bezsensownie wydawać pieniądze tak jak EPEC. Trzeba też zmniejszyć zatrudnienie i w końcu przyjżeć się co się dzieje i na co wydaje się środki publiczne przez EPEC.
 • Zeby ciepło było tańsze trzeba wysłać do szkoły władze epecu i powołać lobby spółdzielcze oni mają dużo doświadczenia
 • Dywagacje o mocy odkurzacza 1000W i lodówki co ma moc dużo większą i chodzi non stop porażają błyskotliwością. .„ Wywiad" ogólnie żałosny- brak słów.
 • Zamiast opwiadać banały o oszczędzaniu przestań Pan Panie prezes wydawać setki tysięcy złotych na bezsensowne opracowania na półkę ( spalanie słomy w EC ), będzie wtedy szansa żeby zaoszczędzone pieniądze wydać z pożytkiem dla EC i odbiorców. Był już u Was taki Prezes który miał gigantomanię, zamawiał opracowania u szwedów ale nie zrobił nic. Pan tego nie pamiętasz, ale pańscy ludzie pamiętają. Spytaj Pan Ich jak ten prezes skończył.
 • Jakie to nastały czasy że na temat ciepła wypowiadają się ci co o tym pojęcia nie mają. Panie Prezesie R. Sz. proszę o parę słów nt Pana dotychczasowej kariery zawodowej w Energetyce i wykształceniu. W EPEC jeszcze gorzej bo w EC mają chociaż Piotra J a w EPEC trwa cały czas Krwawy sport. Za moment w EPEC wybory do rady i znów górę wezmie niekompetencja M i J.
 • Ciepło będzie drożało jeżeli nie zostanie przeprowadzona restrukturyzacja epecu. Trzeba tam radykalnie obniżyć zatrudnienie. Tych co pozostaną należy zagonić do roboty, bo teraz tylko fuchy robią. Dotyczy to i tych z biura i fizycznych. Następne żródło oszczędności to wydatki na modernizację. Robi się niewiele ale za HORENDALNE PIENIĄDZE. Wykonuje się" modernizacje" które nia przynoszą ŻADNYCH EFEKTÓW EKONOMICZNYCH, ale ładnie wyglądają. Polityka obecnego zarządu epecu prowadzi tą firmę na manowce. Za kilka lat, bo efekty działań w takiej firmie widać dopiero po paru latach, epec bedzie zdewastowany technicznie, ale bedzie miał kosztowną telemetrię węzłów, która zaspakaja próżność zarządu nie dając NIC odbiorcom ciepła. Po trzecie trzeba skończyć z rządami związków zawodowych w epec, bo to jest podstawą wszelkich patologi jakie tam mają miejsce. Polecam to wszystko szczególnej uwadze Pana Prezydenta i jego zastępcy.
 • Wystarczy wpuścić prywatne firmy aby było taniej, wystarczy że prywaciaż postawi koło Elbląga 4S jest to reaktor typu "Super Safe, Small and Simple", czyli "superbezpieczny, mały i prosty". Reaktor będzie miał moc 10 MW
 • Można zmniejszyć, turbinka 2KW i śmiać się z podwyżek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  brachu(2008-04-14)
 • Niech epec stosuje inne produkowane w Polsce rury preizolowane np. MIĘDZYRZECZ, a nie tylko LOGSTOR, bo to są najdroższe rury w Polsce. Jakość produkcji z Miedzyrzecza jest porównywalna z LOGSTOR, stosuje je cała Polska, tylko w Elblągu nie są wystarczająco dobre. A jaka jest tego przyczyna to najlepiej wiedzą prezes K, drektor Ż i nijaki M. Przepraszam zapomniałem ze epec stosuje coraz częściej rury preizolowane BRUGG, które są jeszcze droższe od LOGSTOR, czysty kosmos.
 • Pracuję w tym bagnie i codziennnie doświadczam zasady Teraz K My. A po was tylko prywatyzacja dodam na początku następnej kadencji prezydenckiej.
 • prezes wymienia lodowkę co 8 lat?no cóż stać go żeby wymieniał nawet co miesiac!!!
Reklama