UWAGA!

Czy w Elblągu będą jeździły autobusy na prąd?

Elbląg, Czy w Elblągu będą jeździły autobusy na prąd?
fot. Anna Dembińska (archiwum portEl.pl)

Elektryczny autobus na linii nr 7? Zgodnie z prawem od 1 stycznia 2021 r. w Elblągu powinny pojawić się pierwsze autobusy zeroemisyjne. Powinny, chyba że nie będzie to ekonomicznie uzasadnione. Urzędnicy ratusza zapraszają mieszkańców do wypowiedzenia się w tej sprawie.

Obecnie w Elblągu jeździ blisko 70 autobusów, które należą do czterech firm obsługujących 20 tras (w wyniku przetargu wyłoniono trzech wykonawców: Arriva Bus, Warbus oraz konsorcjum PKS Elbląg oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej). Wszystkie autobusy są napędzane olejem napędowym.
       Zgodnie z prawem (ustawa o elektromobilności), od 1 stycznia 2021 r. przynajmniej 5 proc. autobusów obsługujących komunikację miejską powinno być tzw. „zeroemisyjne”. Liczba ta ma stopniowo wzrastać, tak aby w 2028 r. osiągnąć 30 proc. Jeżeli jednak sporządzona przez miasto analiza kosztów i korzyści wykaże brak korzyści użytkowania autobusów zeroemisyjnych, to miasto nie musi wprowadzać takich pojazdów do floty obsługującej miejską komunikację. Elbląg taką analizę wykonał i... wynika z niej, że w naszym mieście wprowadzenie autobusów zeroemisyjnych wiąże się z znacznym zwiększeniem kosztów. Cóż to takiego autobus zeroemisyjny? Zgodnie z prawem to autobus wykorzystujący do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych lub wyłącznie silnik, którego cykl pracy nie prowadzi do emisji gazów cieplarnianych lub innych substancji oraz trolejbus.
       Autobusów zasilanych gazem ziemnym nie będzie, bo nie ma w Elblągu stacji ładowania gazem (najbliższa jest w Gdyni). „ Brak stacji do tankowania CNG, przy bardzo wysokich kosztach jej budowy, w zasadzie wykluczają możliwość zastosowania takiego napędu w kolejnych umowach z operatorami.” - czytamy w analizie kosztów i korzyści udostępnionej przez elbląski ratusz.
       Trolejbusów też ratusz nie planuje wprowadzić, bo taka inwestycja przekracza możliwości inwestycyjne miasta. „Głównym problemem ograniczającym rozwój tego rodzaju napędu jest bardzo wysoki koszt budowy sieci zasilającej wzdłuż trasy linii, wymagający dużych dodatkowych nakładów inwestycyjnych, na które większość miast średnich, takich jak Elbląg, nie posiada wystarczających środków finansowych, w szczególności z uwagi na ponoszone wysokie nakłady na modernizację sieci tramwajowej.” - czytamy w wyżej wzmiankowanej analizie.
       Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie autobusów zasilanych gazem ziemnym – to również wiąże się ze stosunkowo dużymi kosztami finansowymi. Wymagałoby to wybudowania dystrybutorów gazu ziemnego. Specjalnie nie ma miejsca, gdzie by można go postawić, żeby ładowanie było wydajne, kolejna sprawa to koszty finansowe, konieczne do postawienia co najmniej kilkunastu stacji w całym mieście.
       Odmiennym rozwiązaniem jest zastosowanie autobusów z napędem elektrycznym, z podstawowym zasilaniem energią elektryczną wytwarzaną podczas jazdy w ogniwie paliwowym – zasilanym wodorem.
       „Wadą tego rodzaju rozwiązania jest wysoki koszt wytworzenia ogniw paliwowych, co wpływa na zwiększoną cenę autobusów elektrycznych w nie wyposażonych oraz mocno ograniczona dostępność źródeł wodoru. Nie bez znaczenia są także wysokie koszty zapewnienia bezpieczeństwa, gdyż wodór, przy odpowiednim stosunku objętościowym, tworzy z powietrzem mieszaninę wybuchową. Zaletą pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi, przy pewności dostaw wodoru, jest ich funkcjonowanie podobne do autobusów zasilanych olejem napędowym – codzienne jednorazowe tankowanie przed wyjazdem z zajezdni oraz brak utrudnień związanych z koniecznością okresowych doładowań na trasie przejazdu autobusu.” - czytamy w analizie.
       I tylko wariant z autobusami „na baterie” (jako ew. możliwy do realizacji pod względem finansowym” był rozpatrywany jako alternatywa dla dotychczasowego rozwiązania komunikacji przy pomocy autobusów zasilanych olejem napędowym.
       Jakie zmiany proponuje ratusz, w przypadku wprowadzenia autobusów zasilanych energią elektryczną? Od 2021 r. w mieście jeździłyby cztery fabrycznie nowe autobusy „na baterię”. Ich liczba wzrastałaby sukcesywnie (zgodnie z wymaganiami prawa).  Miasto nie wybudowałoby z własnych środków stacji ładowania – taką inwestycję musiałby przeprowadzić zwycięzca przetargu.
       Kolejna sprawa to koszty zakupu autobusów: te elektryczne są dużo droższe od napędzanych olejem napędowych. Podsumowując: wg miejskich urzędników koszty funkcjonowania komunikacji „ekologiczne” byłyby dużo droższe niż „konwencjonalnej, co odbiłoby się na cenach proponowanych przez uczestników przetargu. I skutkowałoby większymi kosztami, które musiałby ponieść budżet miasta (w postaci większego niż dotychczas dofinansowania komunikacji) oraz (prawdopodobnie) mieszkańcy w postaci wyższych cen biletów.
       Początkowo autobusy „elektryczne” obsługiwałyby linię nr 7, potem sukcesywnie "elektryki" pojawiałyby się na liniach 9, 13 i 17, 8 i 19. To na razie jednak „pieśń przyszłości”. Nowy przetarg na obsługę linii autobusowych zostanie ogłoszony prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Nowi operatorzy wyjadą na ulice Elbląga w 2021 r. Na razie urzędnicy zachęcają mieszkańców Elbląga do udziału w konsultacjach na ten temat. Swoje opinie można przekazywać na stronie „Elbląg konsultuje” do 25 stycznia.
      
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i tak ciągle się koło zatacza.
 • Rozwiązania bardzo proekologiczne, na pewno poprawiły by stan powietrza w mieście. Szczególnie przy najbardziej ruchliwych ulicach. Ale co z tego, jak znów się dowiadujemy, że miasta nie stać. Mimo przesunięcia spłaty zadłużenia. I tak w kółko. Niczym taniec chocholi Wyspiańskiego, na pięć lat ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  10
  pampi-ZAWADA(2019-01-10)
 • To są rozważania wzięte prosto z kosmosu. W mieście w którym nie można położyć prawidłowo kawałka torów tramwajowych(vide -Obr Pokoju) gdzie miejskie autobusy to przegląd spółek i muzeum historii motoryzacji piszecie takie kocopoły.
 • A czy samoloty tez będą dostępne w tak szybko rozwijającym się mieście dobrobytu, pracy i rozkwitu?jako zasługa naszych wybrańców narodu?
 • "większość miast średnich, takich jak Elbląg, nie posiada wystarczających środków finansowych, w szczególności z uwagi na ponoszone wysokie nakłady na modernizację sieci tramwajowej. ” - O, to jest najciekawszy fragment. Równie ciekawy co zastanawiający. W skład sieci tramwajowej bierzemy pod uwagę torowisko jak i napowietrzną sieć elektryczną. Do drugiego przyczepić się nie można, wręcz brawa. Ale jeśli chodzi o stan torowisk, zwłaszcza na odcinku plac Grunwaldzki -> mniej więcej McDonald's to, drapiąc się po głowie, ciężko mi uznać argument o wysokich nakładach na modernizację. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  0
  mieszkaniec-mieszaniec;)(2019-01-10)
 • Jeśli miasto zdecyduje się na wyłonienie w przetargu wykonawcy budowy stacji ładowania to BŁAGAMY - my mieszkańcy i nasze portfele - nie SPIEPRZCIE kolejnego przetargu poprzez niedoszacowanie. .. bo w tym osiągnęliście ostatnimi czasy wątpliwej klasy mistrzostwo:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  mieszkaniec-mieszaniec;)(2019-01-10)
 • Lepiej niech kupią NOWE tramwaje i wyremontują TOROWISKA! Czy to prawda,że linia 2 zostanie zlikwidowana?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  1
  Tjefalen siewodnia (2019-01-10)
 • A skąd ten prąd? Pewnie z wiatraczków?
 • To droga donikąd. Pojazdy elektryczne potrzebują prądu, który dostarczymy spalając paliwa kopalne. Jaki to ma sens? Jak sobie Państwo wyobrażają parking na zawadzie i każdy lokator spuszcza z okna przedłużacz z pądem do swojego auta? Czy miejska instalacja jest w stanie wytrzymać taki pobór? Napędy alternatywne owszem ale nie ta bzdura, którą nas karmią w mediach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  -realista_(2019-01-10)
 • Komunikacja na prąd już jest - to się nazywa tramwaj. Pojazdy na prąd to moda z 19 wieku. Ale Komuna musi mieć zawsze wroga i z kim walczyć. A to z dziurą ozonową, a to z globalnym ociepleniem, z węglem, z silnikami diesla, z biedą, z bezrobociem, dawniej z pijaństwem, obecnie z papierosami, z szarą strefą itd itp To oczywiście śmieszne, niedojrzałe i dziecinne, ale taki jest właśnie socjalizm
 • a autobus na prąd to trolejbus ?
 • na prąd z rosyjskiego węgla
Reklama