UWAGA!

Dać drugie życie odpadom

 Elbląg, Dać drugie życie odpadom
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to wyzwanie stojące przed światem jeżeli chodzi o zagadnienia ekologiczne. Głownie chodzi o zmniejszenie liczby odpadów poprzez maksymalizację powtórnego ich wykorzystania. O tym dyskutowano na dzisiejszej konferencji w Ratuszu Staromiejskim.

„Gospodarka o obiegu zamkniętym (circular economy) jest koncepcją gospodarczą, w której produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Idea ta uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu, zaczynając od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania. Mówimy zatem o odejściu od gospodarki linearnej, opierającej się na zasadzie „weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć”, w której odpady często traktowane są jako ostatni etap cyklu życia. W gospodarce o obiegu zamkniętym istotne jest to, żeby odpady – jeżeli już powstaną – były traktowane jako surowce wtórne. Temu mają służyć wszystkie działania poprzedzające powstanie odpadów. Jednocześnie, podejście gospodarki o obiegu zamkniętym, realizowane np. w odniesieniu do projektowania produktów czy do procesów produkcyjnych ma na celu zwiększenie innowacyjności europejskich przedsiębiorców oraz podniesienie ich konkurencyjności w stosunku do podmiotów z innych części świata“ - możemy przeczytać na stronie internetowej ministerstwa rozwoju i technologii.

- To gospodarka oparta na tym, żeby przetworzony surowiec został jak najdłużej na rynku. Przykładem mogą być opakowania. Te, które nie nadają się już do użycia i trafiają do Zakładu Utylizacji Odpadów, są segregowane, oczyszczane, przygotowywane do wysyłki do recyklera, który przetwarza w tworzywo, które może być wykorzystania - tłumaczył Andrzej Lemanowicz, dyrektor Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu.

Wprowadzenie GOZ wymaga bardzo szerokiej współpracy szeregu instytucji państwowych, prywatnych oraz organizacji pozarządowych. Dziś w elbląskim Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja, podczas której prezentowano działania i inicjatywy z szeroko pojętej ekologii.

Ciekawym przykładem ponownego wykorzystania potencjalnych odpadów jest Sklep Społeczny funkcjonujący w Domu pod CIS-em na elbląskim Zawodziu. - Pozyskujemy od mieszkańców rzeczy, których chcieliby się pozbyć i odsprzedajemy. Wcześniej, jeżeli jest taka potrzeba, to są one poddawane naprawie lub renowacji. W miarę możliwości staramy się, żeby było tanio, tego typu sklepy w Europie Zachodniej są przeznaczone raczej dla mniej zamożnych klientów. Ale pojawia się już moda na to, że w mieszkaniu mieć meble używane - mówił Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które prowadzi sklep.

Tego typu inicjatywy są jednak uzupełnieniem Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Społeczeństwo jest dopiero na początku tej drogi. - Wszytko zależy od tego w jakim kierunku pójdziemy. Na wprowadzenie czekają dwie dyrektywy unijne: rozszerzenie odpowiedzialności producenta czyli ten, który wprowadza opakowanie na rynek, ten płaci oraz wprowadzenie systemu kaucyjnego. Jest on bardzo mocno rozbudowany i w wielu krajach inaczej stosowany. Sprowadza się do tego, aby surowiec jak najszybciej trafił do recyklingu - mówił Andrzej Lemanowicz.

Problemów do rozwiązania jest mnóstwo: od przykładowych różnych butelek do piwa różnych browarów do kwestii długości „życia“ opakowań. - Przykład butelki szklanej. Ważne jest, aby nie przetwarzać jej. Najważniejsze jest, aby produkt używać jak najdłużej. W jego wyprodukowanie włożono energię. Jeżeli butelkę przyjmiemy jako odpad szklany: stłuczkę, to w jej przetworzenie znów zainwestujemy energię, a poprzedniej nie odzyskamy. Należy się zastanowić, czy potrzebne nam są różne wzory np. półlitrowych butelek do piwa. - tłumaczył dyrektor ZUO.

Dzisiejsza konferencja była jednym z pierwszych spotkań podmiotów zainteresowanych tematem „drugiego życia odpadów“. Można się spodziewać organizacji kolejnych.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Produkcja opakowań powinna zapewniać w 100% ich recykling.
 • Ostatecznie i tak płacimy co raz więcej za "eko" i sortowanie śmieci
 • coraz
 • sortowanie śmieci po elbląsku.1 śmierciarka, pakuje 4 różne frakcje śmieci razem. fajne to, takie trochę bez sensu
 • Co z tego że bardzo dbam o środowisko oraz segreguję odpady, jeśli firma w której pracuję w 1 dzień produkuje tyle plastikowych odpadów co ja przez cały rok. Zamiast karać zwykłych ludzi eko-podatkami, lepiej niech się wezmą za sklepy i producentów, którzy produkują tony plastiku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  effefe(2022-04-05)
 • MariuszLewandowski-Fc Oj drogi SM EWSIP pozyskuje środki z naszych podatków by pod płaszczykiem rewitalizacji przedmiotów mieć podstawę do opłacania swojego Zarządu i kasty klakierów prezesa oraz paru raczej słabo opłacanych pracowników merytorycznych. Za ten cyrk mają płacić rzemieślnicy którzy z jednej strony nie mają żadnego wsparcia z Miasta a na dokładkę doi ich skarbówka omijająca ESWIP wielkim łukiem. Żądanie by przedsiębiorcy dalej wspierali sektor nierządnych organizacji pozarządowych jest niemoralne a właśnie wychodzi na to że chodzi i kolejną kasę na nierobów i nieudaczników z wykształceniem średnim wyróżniających się jedynie niepoślednim trolowaniem ludzi i organizacji które Panu Prezesowi się nie podobają. Czy nie czas ukrócić ten złodziejki proceder i wesprzeć samych rzemieślników by ich usługi mogły być tańsze a oni więcej zarobili _
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  7
  MariuszLewandowski-Fc(2022-04-05)
 • Czyżby były burmistrz Tolkmicka zaczął robić za celebrytę?
 • co to za paplanina ? Wszystkie butelki szklane do zwrotu za kaucją. Pety także, zrobić kaucję z 30 - 50 groszy !!!
 • @Jacyna - Masz rację widziałem na własne oczy
 • Napiszcie ile razy można płacić za to samo
 • A to zuo coś odzyskuje? Chyba w gronowie jest firma jedna z większych w Polsce, która to robi. Ciekawe czy zgodziliby się z tym co miasto czy zuo mowia Hashtagi: #Poliuks
 • Czyli płacimy co raz więcej za segregację śmieci - z nie do końca jasnych powodów, bo segregacja jest już od lat - a potem jakieś firmy zarabiają sobie na tym, że odbiorcy śmieci odsprzedają im surowce? Surowce pochodzące z produktów, które my kupiliśmy za NASZE pieniądze i za których odpady.. płacimy. Tak nas właśnie łupią. A Polak siedzi i milczy. Za to, jak chcą mu zamknąć jakieś durne TVN to od razu biegnie na ulice pyszczyć "Wolne Media" :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  2
  Zorientowany w temacie(2022-04-05)
Reklama