UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
 • Fenomenalny jest kierunek rozbudowy Elbląga. Wszystkie wielkie miasta centralizując się od dworów kolejowych, a oblata je obwodnica. Elblag ucieka od dworca i obwodnicy. Ktoś umie wyjaśnić ten fenomen? Dlaczego Elblag nie buduje się w kierunku np Gronowa Elblaskiego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  14
  Gosc7382(2020-05-21)
 • @Gosc7382 - jak chcesz to kup bedziesz mogl sobie ryz uprawiac,
 • 😊
 • @Gosc7382 - A kto chce miec co roku piwnice zalane jak na Grunwaldzkiej czy Hetmanskiej, kazdy teraz szuka dzialki gdzies wyzej, a jak chcesz to kupuj w kierunku Gronowa, tam ryz dobrze rosnie jak Ci ktos juz napisal.
 • @Gosc7382 - Nie buduje się w kierunku Gronowa Elbląskiego, bo to tereny typowo rolnicze, to mady- najżyźniejsze gleby w Polsce, gdyby nie to, to miasto parło by w kierunku zachodnim, do Nogatu, wzdłuż starej siódemki. A tak mamy to co mamy i historyczny środek miasta znajduje się w połudnowo- zachodniej części mapy Elbląga.
 • dodam do tego z internetu ". .. .ponieważ kraj nasz uważany był za najbardziej tolerancyjny w Europie w tamtych czasach. Pierwsi mennonici przybyli na Żuławy. Jest to teren położony między Elblągiem i rzeką Wisłą. Warunki życia podobne były do tych w Holandii – depresja, podmokłe gleby, bagna i częste powodzie. Polskie władze wiedziały, że ziemie na Żuławach są bardzo żyzne, ale nie znali metod ich odwadniania. Dając ziemię mennonitom, mieli nadzieję, że osadnicy z Holandii zmienią krajobraz Żuław i uczynią je regionem wysoce użytecznym dla rolnictwa. I tak się stało. Mennonici rozpoczęli przekształcanie ziem żuławskich w tereny rolnicze za pomocą metod i urządzeń, które sprawdziły się wcześniej w Holandii. Zbudowali oni tamy i groble, które chroniły pola przed powodziami. Osuszyli liczne bagna w pobliżu Elbląga. Założyli wsie, pola. .. wprowadzili hodowlę bydła i produkcję serów. .. .przekształcili oni dzikie i niedostępne tereny w krajobraz, który obecnie fascynuje przybyszy swoim naturalnym pięknem i budowlami hydrotechnicznymi, które stanowią mosty, młyny wodne, wiatraki, tamy i kanały. Mennonici wykonali wszystkie te prace w okresie od XVI do XVIII wieku. W 1772 roku na Żuławach było 49 wsi, a 35 z nich należało do mennonitów. Prawdopodobnie całe Żuławy należałyby do nich, gdyby rząd pruski nie powstrzymał ich dominacji. "nie wiem ile w tym prawdy nie znam sie zarobiony jestem
 • "mennonici przybyli na Żuławy. Warunki życia podobne były do tych w Holandii – depresja, podmokłe gleby, bagna i częste powodzie. Polskie władze wiedziały, że ziemie na Żuławach są bardzo żyzne, ale nie znali metod ich odwadniania. Dając ziemię mennonitom, Mennonici rozpoczęli przekształcanie ziem żuławskich w tereny rolnicze za pomocą metod i urządzeń, które sprawdziły się wcześniej w Holandii"blabla bla no i teraz dalej nie znamy tych metod i sie tam nie budujemy