UWAGA!

EKO zaczyna swoją inwestycję w ciepło

 Elbląg, EKO zaczyna swoją inwestycję w ciepło
(fot. materiały prasowe Grupy Energa)

Energa Kogeneracja podpisała umowę z Energotechniką-Energorozruch na budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej w elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej w Elblągu. To pierwszy etap inwestycji szacowanej w sumie na ok. 250 mln złotych.

Budowa trzech kotłów wodnych zasilanych gazem, każdy o mocy 38 megawatów, to jeden z kluczowych elementów programu inwestycyjnego EKO w Elblągu. Docelowo będzie to jedno z głównych źródeł produkcji ciepła na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego, wspólnie z kogeneracyjnym układem silników gazowych oraz optymalizowanym obecnie blokiem biomasowym BB20p. Szacunkowe koszty realizacji programu inwestycyjnego spółki w Elblągu to ok. 250 mln zł.

 

Pożegnanie z węglem

Rozpoczęcie programu inwestycyjnego Energi Kogeneracji jest wynikiem podpisania nowej umowy na sprzedaż ciepła z EPEC.

– Energa żegna węgiel jako główne paliwo do produkcji ciepła dla Elbląga. Realizujemy program inwestycyjny wart ponad ćwierć miliarda złotych, który na nowo ukształtuje elbląskie ciepłownictwo, z korzyścią dla środowiska. Na inwestycji Energi zyskują wszyscy. Mieszkańcy mogą być spokojni o dostawy ciepła, Elbląg współpracuje ze sprawdzonym partnerem, a elektrociepłownia może się rozwijać razem z miastem – mówi Michał Wawryn, prezes zarządu Energi Kogeneracji.

- To ważna wiadomość dla elblążan – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga - Nowe inwestycje Energi pozwolą na czystsze powietrze w mieście, co jest bardzo istotne z punktu widzenia jakości życia mieszkańców. Jest to jeden z najważniejszych efektów umowy z Energą Kogeneracja na dostawy ciepła do naszego miasta.

Planowany termin zakończenia budowy kotłowni to przełom 2021 i 2022 roku. W tym czasie ciepło dla miasta zapewniać będzie blok biomasowy, którego wyprowadzana moc cieplna po optymalizacji wzrośnie do 42 MWt, oraz ciepłownia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Dojazdowej o mocy 40 MWt. Ich produkcja uzupełniona zostanie przez rozwiązanie tymczasowe – mobilną instalację ciepłowniczą o mocy 40 MWt.

Źródłem wspierającym system ciepłowniczy Elbląga będzie też ostatni kocioł węglowy elektrociepłowni, który po redukcji mocy do 42 MWt podlegał będzie rygorom emisji wynikającym z innych regulacji unijnych niż dotychczas. Dzięki temu będzie mógł pozostać w eksploatacji do końca 2024 roku. Przez większą część tego okresu będzie stanowił jednak źródło rezerwowe. Dwa pozostałe kotły węglowe, zgodnie z wymogami unijnymi, zostały wyłączone z eksploatacji z końcem czerwca br.

 

Będzie więcej gazowych inwestycji

Energa, po przejęciu kapitałowym przez PKN Orlen, jeszcze wyraźniej zwróciła się ku źródłom nisko- i zeroemisyjnym, wśród których ważną rolę, jako paliwo przejściowe w okresie transformacji polskiego sektora energetycznego, będzie pełnił gaz ziemny. W porównaniu z węglem charakteryzuje się dwukrotnie mniejszą emisją CO2 i ograniczeniem innych szkodliwych emisji (np. brakiem pyłów czy tlenków siarki). Cechuje go też wyższa sprawność przetwarzania energii i wyższa elastyczność pracy opalanych nim jednostek wytwórczych, istotna z punktu widzenia bilansowania rozwijających się źródeł odnawialnych.

Inwestycja w źródła gazowe w Elblągu to tylko jedna z kilku tego typu inwestycji realizowanych przez Energę, która w swoim portfelu inwestycyjnym posiada trzy inne projekty gazowe. Zgodnie z czerwcową decyzją zarządów Energi SA i Enei SA także elektrownia Ostrołęka C będzie opalana gazem ziemnym . Energa zaangażowana jest też w projekty budowy dwóch bloków gazowo-parowych w Grudziądzu i Gdańsku.
      

oprac. red. na podst. informacji Grupy Energa

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciepło w Elblągu i tak jest jednym z najdroższych w Polsce, ciekaw jestem jak podrożeje po tak WSPANIAŁEJ INWESTYCJI PRYWATNEJ SPÓŁKI MAJĄCEJ MONOPOL NA TAKĄ USŁUGĘ!!??
 • Jest najdroższe bo EPEC narzuca do ceny zakupu olbrzymią marżę
 • ale jaaajaaa. Tak to jest jak prezydent nie pilnuje swojej roboty. Teraz mamy najdroższe ciepło w Polsce a po wpompowaniu 250 mln zł lub realnie ponad 300 mln zł (patrz koszt nowego bloku w Elektrociepłowni)cena ciepłą będzie "kosmiczne". I kto za to będzie płacił ? Pan zapłaci, pani zapłaci, ja nie zapłacę bo mam swój gaz. Hahaha elbolooongi wybrały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  4
  ciepłownik(2020-07-29)
 • Jak to?! Przecież prezydent Duda mówił, że węgla mamy na 200 lat. I co my teraz z nim zrobimy? Trzeba będzie zamknąć kolejną kopalnię, których PiS i tak zamknął najwięcej w historii, chociaż obiecywał, że nie zlikwiduje ani jednej. Co z biednymi górnikami? Czy ktoś o nich pomyślał? Bo elblążanom i Unii zachciało się czystego powietrza? Nie po to wstawaliśmy z kolan, żeby teraz pozbywać się naszego czarnego złota.
 • @patriot - Twoi PO-wcy to strzelali do górników. Nie wypowiadaj się jak nie znasz kwestii.
 • podziękujmy wróblowi za stawki za ciepło i kolejne podwyzki. .. .bo niezle, wynegoclowal. .i teraz naraza nas na dodatkowe wydatki i dodatkowe wyplaty dla nowaka za radę nadzorcza w której miał być społecznie. .. .tak za nasze pieniądze. .. .prawdziwy gospodarz z tego wróbelka. .. . Hashtagi: #Bbbbio
 • wróbel się postaral się wynegocjowal super podwyzki dla elblazan. .. .a jeszcze nowakowi dal. .. kasy za radę nadzorcza która sorawowal dotychczas społecznie. .z naszych kieszeni. .ale my podziękujemy. .wkrotce. .
 • Jak to jest z tym par 24 UoSG. .Czy wice moze byc czy nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Jack kogucik(2020-07-29)
 • @patriot - Górnikom nawet jak się węgiel skończy to dalej trzeba będzie płacić deputat, trzynastki, czternastki i inne przywileje jakie mają. Biedna poszkodowana grupa społeczna.
 • I dobrze wam tak. Podnieść opłaty jeszcze bardziej!!! Tak trzymaj Orlen I PIS.
 • Glosiwaliscie na PiS to macie za swoje. Czepianie się wróbla jest wygodne, tylko że to energa stawia warunki A tam rządzi PiS ba czele z waszymi radnymi. .. traksem I spółką czemu nie spójrzcie na kariery w enerdze??? Więc o co wam chodzi to wasz wybór. .. ..
 • a jak tam inwestycja z BIOmasą. Buuuhahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Głupków nie sieją(2020-07-31)
Reklama