UWAGA!

Elbląg nieLOTem

Elbląg to ostatnie większe miasto na Warmii i Mazurach, w którym nie ma Lokalnej Organizacji Turystycznej. LOT-y zajmują się m.in. tworzeniem i promowaniem produktów turystycznych - atrakcji danego miasta czy rejonu. Bez takich produktów trudno dziś walczyć o turystów.

Zdaniem specjalistów, okolice Elbląga to prawdziwa skarbnica potencjalnych produktów turystycznych. W ich stworzeniu ma pomóc projekt szkoleniowo-doradczy „Turystyka - wspólna sprawa”, dofinansowany przez Unię Europejską.
     - W naszym regionie mamy już produkty turystyczne. Wspomnę choćby o słynnych spływach kajakowych rzeką Krutynią czy rejsach Kanałem Elbląskim - mówi regionalny koordynator programu, Marian Jurak. - W okolicach E1bląga takich produktów mogłoby być jednak dużo, dużo więcej. Myślę o wykorzystaniu Zalewu Wiślanego, kolei nadzalewowej czy systemu dróg wodnych Żuław. Szans na ciekawe produkty, które pozwoliłyby wzbogacić się mieszkańcom Elbląga, Tolkmicka, Małdyt, Iławy czy Ostródy, jest więc bardzo dużo.
     Tworzenie produktów to jednak zadanie nie dla jednej osoby czy firmy, ale dla całych grup interesu. Takich właśnie, jak Lokalne Organizacje Turystyczne. Tymczasem Elbląg to ostatnie większe miasto na Warmii i Mazurach, w którym nie ma Lokalnej Organizacji Turystycznej.
     - Do tej pory w regionie powstało osiem LOT-ów, w trakcie tworzenia są organizacje w Ełku i Piszu. Z ważnych miast regionu został tylko Elbląg - zauważa Elżbieta Zawadzka, szefowa Regionalnej Organizacji Turystycznej.
     Agnieszka Staszewska, która kieruje wydziałem promocji w elbląskim ratuszu, zapewnia, że Lokalna Organizacja Turystyczna u nas powstaje: - Jest stosowna uchwała Rady Miejskiej, jest statut, ale trzeba pamiętać, że organizacja skupia różne podmioty: samorząd, instytucje kultury, np. muzeum, Galerię EL oraz biura podróży - usłyszeliśmy. - Nadeszła najwyższa pora, by wypracować porozumienie, ostateczne, definitywne formy współpracy. Tutaj ważne są różne kwestie, m.in. współfinansowania LOT-u przez członków tego zrzeszenia i nad tym trwają prace.
     Współwłaścicielka jednego z elbląskich biur turystycznych i ośrodka wypoczynkowego na Mierzei Wiślanej, Teresa Karczewska, uważa, że w tworzeniu produktów turystycznych współpraca całego lokalnego środowiska to podstawa.
     - O produktach mówimy już wiele lat. Firmy turystyczne proponowały kilka produktów, powstawały też np. foldery. Wszystko zostało jednak na papierze - zauważa Teresa Karczewska. - Myślę, że w tej chwili zależy to nie tyle od przedsiębiorców, co od samorządów, władz. Tego nie zrobią sami przedsiębiorcy. Musimy to zrobić wspólnie.
     Doc. Andrzej Szajkiewicz z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy przypomina, że brak produktów turystycznych lub ich mała liczba to stracone pieniądze. - Jeśli nie będzie ofert konkurencyjnych wobec tych, które istnieją na wybrzeżu albo w górach, po prostu, ludzie nie będą tutaj przyjeżdżali - przestrzega Andrzej Szajkiewicz.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Déjà vu (fr. już widziane) - odczucie, że przeżywana obecnie sytuacja wydarzyła się już kiedyś.. a z tych ośmiu LOTów w naszym regionie niektóre mają ciekawe łebSajty ~_~
 • WojŁawrynowicz Trochę prawdy.Właśnie mijają trzy lata jak przedstawiciele ruchu obywatelskiego spotkali się z prezydentem i przedstawili mu propozycje utworzenia ELOT i przejęcia w niej przewodniej roli.Ruch zaczął się tworzyć w czerwcu 2003r. W skład grupy wchodzili lub wspierali jej działanie przedstawiciele biznesu turystycznego-hotele i biura turystyczne, izby turystycznej, dwóch samorządów:Powiatu Ziemskiego Elbląg i Gminy Ziemskiej Elbląg. Uczelni Jańskiego z kierunkiem turystycznym, organizacji pozarządowych-ZHP, PTTK, Stowarzyszenia miłośników Truso. Stowarzyszenie Elbląg Europa- i elbląskich mediów. Grupa ta uznała ze konieczne jest dla dalszego rozwoju turystyki w regionie powołanie ELOT i udział w nim miasta Elbląga.Prezydent w listopadzie 2003r przyjął delegacje.W rozmowie z nią Prezydent przyznał, że inicjatywa jest bardzo dobra i że udzieli jej prawnego i organizacyjnego wsparcia. I poprosił o listę proponowanych uczestników następnego spotkania. Przez pół roku nic się nie działo, po czym zaczęto prace od początku z pominięciem większości uczestników i inicjatorów ruchu obywatelskiego. Zapraszając na spotkania wybranych przedstawicieli biznesu turystycznego. Z którą przygotowano statut. 03,06,04r Rada Miejska podjęła uchwale intencyjną o powołani, ELOT. Minął rok i nic się nie zadziało! 23,06,05r Rada podjęła uchwale o powstaniu ELOT. MIJAJĄ 3 LATA I NIE MA ELOT. Nie ma gospodarza na Kanale Elbląskim, Truso ,Zalewie Wiślanym i przekopie (Wszystkim tym mógł zajmować się ELOT)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2006-11-27)
 • WojŁawrynowicz (.....) tekst zatrzymany przez filtr redakcji. 27,11 o godz. 01,19 zamieściłem tekst o historii „Nie powstania Elbląskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej”. NIE POSZEDŁ !!! Zawierał prawdę i fakty.Żadnych obraźliwych zwrotów czy epitetów. Na różne sposoby próbowałem obejść filtry Portfelu po kilku próbach poddaje się. Kiedyś wystarczyło usunąć z tekstu nazwisko naszego prezy...a teraz już nie wiem, jakie słowo jest nie cenzuralne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2006-11-27)
 • WojŁawrynowicz 6 listopada w hotelu Gromada odbyła się konferencja „Turystyka - wspólna sprawa” Były na niej wszystkie okoliczne samorządy i przedstawiciele biznesu turystycznego i organizacje pozarządowe, NIE BYŁO, MIMO ZAPROSZENIA PRZEDSTAWICIELA MIASTA ELBLĄGA. Bez komentarza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2006-11-27)
 • Turystyka to działalność gospodarcza! Róbta co chceta! Kto wam przeszkadza?
 • Nie rozumiem czego przedsiębiorcy z branży turystycnej chcą od samorządów. Czy przykładowo prezydent albo burmistrz ma wyłożyć z miejskiej kasy pieniądze na reklamę waszych interesów? Tak jak napisał wyżej: jeśli macie pomysł to róbta co chceta!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  lewicki(2006-11-27)
 • Uważam,że miasto powinno się obudzić (obecne władze) i rozpocząć aktywne działania w kierunku promowania miasta a co za tym idzie powołania LOT-u.Nie ma co się spierać wystarczy poczytać statystyki na całym ŚWIECIE!!! miasta,w których tworzy się produkty turystyczne, pielęgnuje walory kulturowe , rozwija się infrastruktura, te miasta maja wysokie wskaźniki wpływów,spadek bezrobocia, szanse na rozwój.Jeżeli sa osoby, które myślą , że rozwój turystyki to prywatna sprawa ludzi z tej branży to się grubo mylą . Przecież turysta to nie tylko ten z plecakiem i termosem , ale i przedsiębiorca, który przyjechał zrobić interes. Uważam,że najwyższa pora coś z tym zrobić !!! Z miłą chęcią przyłączę się do grupy "reaktywacyjnej" .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  M.Michałowska GROMADA(2006-11-27)
 • Ile się ważnych gremiów o różnym wymiarze i zasięgu spotykało w tej sprawie trudno zliczyć. Ile licznych i dętych podejmowano inicjatyw w tej sprawie trudno spamiętać. A tu trzeba pracy u podstaw, ponieważ powyższe dzieło nie wykluło się jeszcze w tym zakątku Polski. A jak dotychczas, każda, nawet bardzo poważna i sensowna inicjatywa (prywatna, społeczna jak i biznesowa)z kręgów różnych była zawsze postrzegana przez władzę jako zamach na jej autonomię i zawładnięcie umysłami i sympatiami społeczności lokalnych. I nie było ważne meritum sprawy, które nad wyraz staje się oczywiste, ino chęć wywołania zamętu w "dobrze poukładanych strukturach samorządowych" odpornych na powiew świeżości i inności. Jeszcze parę lat temu - tego typu instytucji nie posiadał o zgrozo sam Olsztyn, co było dobitnym przykładem na powyższe tezy. No niestety nie potrafimy jako społeczność rozmawiać i polemizować ze sobą, ponieważ wszystko kojarzy nam się z tym, co oglądamy z okien domów, samochodów i tych najważniejszych okienek telewizyjno-monitorowych. Nie sadzę, aby zmieniło się coś w tym względzie, chyba, że autentyczne działania oddolne poparte społecznie spełnią, choć wstępne zamierzenia tego typu przedsięwzięć. Ale do tego trzeba……………………
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2006-11-27)
 • WojŁawrynowicz UWAGA CENZURA 27,11 godz. 9,55 (.....) tekst zatrzymany przez filtr redakcji. Zawierał prawdę i fakty o historii „Nie powstania Elbląskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej”. Żadnych obraźliwych zwrotów czy epitetów. Wiele razy na różne sposoby próbowałem obejść filtry Portelu. Kiedyś wystarczyło usunąć z tekstu nazwisko naszego prezy...a teraz już nie wiem, jakie słowo jest nie cenzuralne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2006-11-27)
 • Do lewicki: Zgodnie z Twoim rozumowaniem, to hotelarze, właściciele ośrodków powinni budować drogi i lotniska żeby mogli dojechać do nich turyści? Remontować zabytki, bo to ich turyści będa zwiedzać te obiekty?
 • Widzę ze zmieniono tytuł artykułu i temat ciągnięty jest dalej może to jest sposób na obudzenie naszej władzy. Jest to sprawa jak ktoś dobrze zauważył WSPÓŁNA i musi nastąpić coś takiego jak współpraca pomiędzy lokalną władzą, biznesem i kulturą – tak niewiele a jednak w Elblągu to aż tak wiele. Szkoda, że przy takim czystym biznesie jakim jest turystyka słychać tylko gdakanie bo gadaniem to już nie jest. Mało tego – robi się wszystko aby tego turysty do Elbląga nie przyciągnąć ale wręcz odpędza się go – tamy na rzekach w postaci pseudomostów, wycinka lasu w Bażantarni przez co następuje niszczenie szlaków, ogródki kawiarniane czynne do 22 itd. Obudźcie się – turystyka i atrakcje wokół Elbąga jest aż nadto tylko trzeba to zauważyć i ładnie opakować – niestety nikt tu nie posmaruje komuś do kieszeni jak może być w przypadku dużego inwestora – tu trzeba pracy u podstaw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzychu(2006-11-27)
 • Potwierdzam ,że cenzurowane są teksty. Moje również nie poszły!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dariusz Babojć(2006-11-27)
Reklama