UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elsin się nie poddaje

 
Elbląg, Ryszard Warnaków, prezes Elsinu (z prawej) i Artur Zieliński, sekretarz miasta
Ryszard Warnaków, prezes Elsinu (z prawej) i Artur Zieliński, sekretarz miasta (fot. RG)

Elbląska Spółdzielnia Niewidomych Elsin obchodzi dzisiaj 65-lecie istnienia. Mimo wielu niesprzyjających okoliczności nadal prowadzi działalność, zatrudnia osoby niepełnosprawne i ma pomysł na swój dalszy rozwój.

- Jest co świętować – zapewnia Ryszard Waranków, prezes Elbląskiej Spółdzielni Niewidomych Elsin. - Gdy obchodziliśmy 60-lecie, zakładaliśmy, że będziemy walczyć o firmę, by mogła świętować kolejne jubileusze. Mamy w tej chwili mniejsze grono członków spółdzielni, bo 41 osób, ale myślimy o rozwoju. Jeśli nie napotkamy trudności związanych z sytuacją w krajowej gospodarce, to te miejsca dla niepełnosprawnych, szczególnie niewidomych, gwarantujemy.

Elsin przechodził różne koleje losy. W czasach największej świetności – w latach 70. i 80. - w spółdzielni pracowało ponad 200 osób, miała ona nawet swoje oddziały w Malborku i Kwidzynie. Dzisiaj w siedzibie przy ul. Warszawskiej pracuje kilkadziesiąt osób, a niektóre z pomieszczeń Elsin wynajmuje na działalność innych firmom.

- Nadal wykonujemy ręcznie szczotki, ale większość naszej działalności to usługi. Wykonujemy szczotki techniczne dla innych firm z powierzonych nam materiałów, dla firmy ze Szwecji wykonujemy zatyczki do uszów, które są na przykład stosowane podczas badań tomografem w elbląskim szpitalu. Nasi pracownicy pełnią też usługi dozoru dla EPWiK – wymienia Ryszard Waranków. - Walczymy dalej, by firma istniała i się rozwijała. Jednym z czynników, który nam utrudnia działalność, są decyzje PFRON, który ostatnio za jeden dzień spóźnienia ze spłatą 3900 zł nałożył na nas ręczną blokadę, jakby chciał nam dać niższe dofinansowanie na miejsca pracy dla niepełnosprawnych – narzeka prezes Elsin.

  Elbląg, Elsin się nie poddaje
(fot. RG)

W najbliższym czasie spółdzielnia chce uruchomić nową usługę – wynajem boksów magazynowych. - To w Elblągu będzie nowość, która przyszła do nas z zachodu. Boksy o powierzchni o jednego do kilkudziesięciu metrów powierzchni, które będzie można wynajmować na określony czas, by przechowywać w nich różne przedmioty – zapowiada Ryszard Waranków.

Z okazji 65-lecia Elbląskiej Spółdzielni Elsin w jej siedzibie przy ul. Warszawskiej odbyła się jubileuszowa uroczystość, w której wzięli udział m.in. poseł Jerzy Wilk (były prezes Elsinu), Artur Zieliński, sekretarz Elbląga oraz inni zaproszeni goście, przedstawiciele współpracujących z Elsinem firm i pracownicy.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama