UWAGA!

EPEC chce budować ciepłownię

 Elbląg, - Zgadzam się z opinią, że ceny ciepła w Elblągu są wysokie, ale tylko w 34 procentach zależą one od EPEC - mówi Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC
- Zgadzam się z opinią, że ceny ciepła w Elblągu są wysokie, ale tylko w 34 procentach zależą one od EPEC - mówi Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC (fot. archiwum)

Czy w Elblągu powstanie nowa miejska ciepłownia? Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło prace nad tworzeniem koncepcji budowy nowego źródła. Ma być gotowa do końca czerwca.

Koncepcja wraz ze studium wykonalności ma wskazywać, jaka powinna być przyszłość elbląskiego ciepłownictwa. - Staramy się uzyskać odpowiedź na pytania, czy bardziej opłaca się modernizować istniejącą ciepłownię przy ul. Dojazdowej, czy budować nową oraz ile to by mogło kosztować. Interesuje nas też, jaka technologia będzie najbardziej opłacalna, jakie paliwo będzie najlepsze i jaka będzie cena końcowa wytwarzanego ciepła – wyjaśnia Łukasz Piśkiewicz, prezes EPEC. - Zgadzam się z opinią, że ceny ciepła w Elblągu są wysokie, ale tylko w 34 procentach zależą one od EPEC. Przedstawimy swoje propozycje panu prezydentowi, który pełni funkcje właścicielskie w stosunku do naszej spółki i jesteśmy pewni, że podejmie właściwą, najlepszą dla miasta decyzję.
       Z danych, do których dotarliśmy wynika, że obecnie średnia jednego gigadżula wytwarzanego przez EPEC (wraz z przesyłem) to obecnie 28,95 zł, w Energi-Kogeneracja odpowiednio - 37,94 zł. Co ciekawe, ceny w samym EPEC w ostatnich dwóch latach minimalnie spadały (średnio o 0,33 proc. w 2015 i 0,36 proc. w 2016 r.), a w Energi wzrosły (odpowiednio 3,35 proc. i 2,06 proc.). W sumie jednak mieszkańcy płacą więcej (w tym roku podwyżka wyniosła 1,69 proc.), bo to w elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej produkowana jest większość energii dla Elbląga, którą potem EPEC swoją siecią przesyła do odbiorców.
       Energa-Kogeneracja w ostatnich latach zainwestowała 200 milionów złotych w budowę ekologicznego bloku na biomasę przy ul. Elektrycznej, będzie też musiała w najbliższych latach zmodernizować blok zasilany węglem. Czy EPEC pójdzie w jej ślady? Wiele zależy od samorządu, który jest 100-procentowym właścicielem spółki. Plany budowy nowego bloku mają być uwzględnione w strategii miejskiej spółki na lata 2017-2020, która ma być gotowa w maju.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • W pierwszej kolejności Prezydent musi zmienić zarząd tej spółki! Bo jeżeli ewentualna budowa nowego źródła miała by wyglądać jak modernizacji sieci ciełpłowniczej (stwierdzone nieprawidłowości przez CBA) to odbiorcy ciepła absolutnie temu się sprzeciwiają! Panie Prezydencie kiedy będzie informacja o zmianie zarządu EPEC-u?
 • zabieraj z sobą swoje pomysły lanserze
 • .. .. .ale chyba nie z tym wybitnym specjalistą od ciepłej posadki?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  Kat.Na.Idiotów(2016-04-13)
 • Gratuluję RG został pierwszym obrońcą i propagandzistą EPEC i prezesa. Teraz portal lansuje bajki, i co jeszcze może kosmodrom wybudujecie? A może nowy port?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  kraken001(2016-04-13)
 • jeśli to spowoduje obniżkę cen ciepła to do dzieła!!
 • To jest właściwy kierunek Panie Prezydencie!!Ciepło z ENERGII jest drogie i trzeba to zmienić!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  8
  cjeock(2016-04-13)
 • normalnie elbląski Grey;)
 • Ha, a jednak mozna. .. brawo Panie Prezesie. .. Podoba mi sie ta koncepcja. Ważne jest bezpieczenstwo miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  9
  janZulczyk(2016-04-13)
 • EPEC obniża ceny a ENERGA podwyższa. Dziwna sprawa. Może własna elektrociepłownia będzie tańsza!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  10
  rklvtj(2016-04-13)
 • Mieszkańcy nie gęsi i widza ze to Energa jest sprawcą kosztow ciepła. Czekałem na taka decyzje od lat, a nie budowanie jakis solarow na których niewiadoma kto sie dorabia, a efektów nie widać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  MieszkaniecSielanki(2016-04-13)
 • Nie dajcie się nabrać na plewy ten pan niebawem zostanie usunięty że spółki, ponieważ są poważne zarzuty odnośnie postępowania opartego o UZP i my odbiorcy za to zapłacimy. Jest na wylocie to nagle przejął się bezpieczeństwem energetycznym miasta! A ja się pytam, co w tej kwestii zrobił w czasie swojego urzędowania na ciepłej posadzie na którą go wsadził Nowaczyk?
 • Eenerga kogeneracja powinna teraz zadeklarować chęć podpisania umowy wieloletniej z gwarancją braku wzrostów przekraczających inflacje. Dobre zagranie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  8
  Gambit(2016-04-13)
Reklama