UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

EPEC odpowiada posłance (Śladem publikacji)

 
Elbląg, Kotłownia EPEC przy ul. Dojazdowej
Kotłownia EPEC przy ul. Dojazdowej (fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

- Zarzuty Pani Posłanki nie mają pokrycia w danych, a spełnienie oczekiwań oznaczałoby albo zwolnienie 40 osób, albo zaprzestanie jakichkolwiek inwestycji w rozwój rynku ciepła - pisze EPEC w odpowiedzi na ostatnie zarzuty Moniki Falej. O interwencji posłanki Lewicy w sprawie kosztu przesyłu energii cieplnej pisaliśmy tutaj.

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej odniosło się do zarzutów publicznie stawianych przez Monikę Falej, posłankę Lewicy i dyrektora jej biura - Ryszarda Klima. Firma podkreśla, że nie podniosła ceny za przesył ciepła (wzrosła cena zakupu ciepła, na co EPEC nie ma wpływu) i wylicza, że wzięcie "na siebie" podwyżki za cenę zakupu ciepła musiałoby oznaczać np. zwolnienia części załogi. Wskazuje także, że Posłanka nie zapoznała się z dokumentami, przygotowanymi w lipcu tego roku na jej żądanie. Prezes firmy po raz kolejny zaprasza Panią Posłankę na spotkanie, aby w rozmowie opisać jej działania i cele EPEC. 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ubiegłą środę Monika Falej, Posłanka Lewicy porównywała ceny EPEC do cen kilku wybranych firm ciepłowniczych, krytykując elbląską firmę. Zdaniem EPEC tak wybiórcze przedstawienie kwestii cen wprowadza  w błąd opinię publiczną. Według  Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie IGCP wśród blisko 47 przedsiębiorstw Regionu Północno-Zachodniego dystrybuujących ciepło (do tej grupy wliczany jest EPEC), elbląska firma znajduje się na 29 miejscu licząc od najdroższych do najtańszych dystrybutorów ciepła. 

- Jest to wynikiem przede wszystkim nieustannej pracy nad kosztami funkcjonowania spółki, mimo jednoczesnego wzrostu cen energii elektrycznej czy średniej płacy itp. - wskazuje spółka w udostępnionym mediom piśmie do posłanki.

EPEC w swojej odpowiedzi wskazuje też na sytuację ciepłownictwa w województwie warmińsko-mazurskim. W latach 2017 - 2019 ceny przesyłu EPEC wzrosły o 1 proc, gdy ceny przesyłu w firmach ciepłowniczych w naszym województwie zwiększyły się o 4,6 proc. 

 

EPEC nie chce zwolnień pracowników ani zatrzymania inwestycji

Posłanka, a także dyrektor jej biura, b. radny Ryszard Klim twierdzą, że EPEC powinien był wziąć "na siebie" podwyżkę o 5,5 proc. którą za produkowane przez siebie ciepło wprowadziła od listopada Energa Kogeneracja. Przypomnijmy, że dla klientów EPEC to 3,2 proc. ponieważ EPEC nie podniósł cen za przesył czy wytwarzanie własne - w ciepłowni Dojazdowa. 

- Wzięcie "na siebie" w całości podwyżki wprowadzonej przez EKO musiałoby oznaczać zwolnienie ok. 40 osób lub zaprzestanie realizacji inwestycji - odpowiada EPEC. Wynagrodzenia 162 osobowej załogi EPEC są drugą co do wielkości grupą wydatków firmy, po zakupie ciepła z EKO. EPEC podkreśla, że nie ma planów zwolnień. 

Wskazywane przez Posłankę wydatki EPEC na firmy doradcze i prawne stanowią 0,4 proc. wydatków firmy, zatem  ich redukcja nie przyniosłaby pożądanych oszczędności. Jak wyjaśnia EPEC - w tym roku wydatki na doradztwo są wyższe niż zwykle, z uwagi na  negocjacje z EKO, które wymagały  zaangażowania specjalistycznych usług prawnych i doradczych, dokonania analiz czy ekspertyz. Efektem negocjacji  jest nowa umowa z EKO, oceniana jako korzystna dla Elbląga. 

 

EPEC ponawia zaproszenie na spotkanie

Na koniec EPEC odnosi się do kwestii jawności informacji. Spółka podkreśla, że działa zgodne z prawem i ubolewa nad tym, że mimo przygotowania wielu dokumentów dla Posłanki w odpowiedzi na jej żądania, Parlamentarzystka nie zechciała się z nimi zapoznać. Posłanka nie odpowiedziała także na zaproszenie EPEC, aby w rozmowie wyjaśnić interesujące ją kwestie. 

Prezes EPEC podtrzymuje zaproszenie dla Posłanki, by w rozmowie przedstawić cele i działania firmy.

W imieniu EPEC Alina Geniusz-Siuchnińska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Czyli kolejne wodolejstwo olsztyńskiej posłanki i jej przybocznych, było do przewidzenia. To jednak Koliński jest dużo mądrzejszy, jak by nie patrzeć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  28
  co z tą Lewicą?(2020-11-30)
 • Ble, ble, ble. Oklepane argumenty takie jak albo podwyzki albo zwolnienia grupowe czy zatrzymanie inwestycji brzmia jak szantaż lub tani blef. Braku gospodarności czy pomyslu na rozwoj firmy jakos nie uslyszalem a szkoda. Tak samo jak refleksji czy rzetelnej odpowiedzi na zadane pytania. Koledzy stolka nie oddadza - wybrzmiewa miedzy wierszamy tak jak co nam chamy zrobicie. .. .Szkoda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  8
  Bhima33217a(2020-11-30)
 • Pani Falej. .. ble, ble, ble, ble. .. EPEC. .. ble, ble, ble, ble. .. a ty ciulu suwerenie płać te podwyżki frajerze.
 • Jeśli prezydent obiecał ciepło tańsze o 20% to niech się z tego wywiąże. Dla 40 etatów elblążanie zostali zrobieni w balona? Niech przeprowadzi standaryzację tu i tam i niech dotrzyma słowa. A jak nie dotrzyma, to niech zrezygnuje ze stanowiska. Czy ja czegoś nie rozumiem, czy wy?
 • Normalna biznesowa decyzja.
 • Pan Rysiu swoimi radami ośmiesza posłankę. Bez sensu, że go słucha, bo wychodzi. .. .głupio. Lewica chce zwalniać, do czego to doszło!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  19
  Niby lewica, a chce zwolnień(2020-11-30)
 • Czy panie i panowie z EPEC-u dobrze się czują jako pośrednicy w "sprzedaży"ciepła? A pan prezes niech wytłumaczy działania, nie posłance, ale mieszkańcom bo to elblążanie są płatnikami i utrzymującymi zasoby ludzkie w EPEC.
 • @Niby lewica, a chce zwolnień - Wiosna to taka "lewica"jest, jak Szymon Kotłownia mądry i postępowy - neoliberały zwykłe.
 • farmazon na farmazonie, trzeba zadać głupie pytanie : co po istnieje spółka miasta EPEC ? odp: żeby ludzie mieli ciepło w mieszkaniach zimą, żeby dbali o infrastrukturę rury, bajery, instalacje itd ok więc dlaczego jest drogo? odp: bo EPECowi podkręcają tępo- pseudo ekologia, podatki, regulacje UE, przepisy itd no i to miejsca pracy dla swoich w biurach, w gąszczu absurdów musi być drogo, bo epec musi zarabiać, przecież i tak nie upadnie a nawet jak upadnie to zmieni nazwe czy wejdzie w spółkę z firmą prywatną oczywiście zachodnią i dalej bedzie to samo, to jak szpital czy bank, firma państwowa czyli niczyja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  1
  ooooo7(2020-11-30)
 • gdyby ta spóła normalnie by działała to np zainwestowali by w wody geotermalne fakt głęboko i sa z tym problemy, na każdym bloku powinny być solary tak wiem zimą to lipa, wiem drogo drogo itd ale zawsze można znaleśc jakieś rozwiązanie, drogo i tak będzie przynajmniej na początku, może są jakieś technologie inne ale ci ludzie zatrzymali się w myśleniu w 78,a ciepłe zimy i ocieplenie budynków paradoksalnie są sprzymierzeńcami ludzi
 • Kotły na ul. Dojazdowej cały czas stoja zimne !!!!
 • @MO - Nieprawda, Dojazdowa grzeje, czasem wręcz ratuje sytuację, jak Energa EKO ma awarię.
Reklama