UWAGA!

EPEC rozpocznie budowę farmy

 Elbląg, Tutaj ma powstać farma EPEC
Tutaj ma powstać farma EPEC (fot. materiały prasowe EPEC)

6,5 mln złotych będzie kosztowała farma fotowoltaiczna, którą na Terkawce postawi Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Prace wykona wyłoniona w przetargu firma SPIE Elbud Gdańsk SA.

Umowa z wykonawcą już została podpisana. Instalacja o mocy 2 megawatów ma powstać do końca maja 2023 roku na około 3-hektarowej działce między al. Grunwaldzką a drogą krajową nr 22. To część tak zwanej Terkawki.

Jak informuje EPEC, budowa farmy fotowoltaicznej to jedna z inwestycji wynikających ze strategii rozwoju miejskiej spółki do 2025 roku. Jest ona częścią działań mających poprawić efektywność energetyczną, ekologiczną i ekonomiczną elbląskiego dostawcy ciepła.

- Farma fotowoltaiczna to jedna z kluczowych inicjatyw strategicznych naszej spółki - mówi Andrzej Kuliński, prezes Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Budowa farmy pozwoli ograniczyć koszty, które ponosimy na energię elektryczną. Dla nas to nie tylko aspekt ekonomiczny, ale też ochrona środowiska. Farma fotowoltaiczna to jedno z wielu ekologicznych działań, jakie podejmujemy.

Umowa z SPIE Elbud Gdańsk zakłada dwa etapy inwestycji. W pierwszym zostanie wykonany projektu budowlany wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Drugi etap to wybudowanie farmy fotowoltaicznej 2MW wraz z wszystkimi towarzyszącymi instalacjami. Zakres prac obejmuje także przygotowanie terenu, zakup i instalację niezbędnych elementów, a także uruchomienie farmy.

W przetargu wystartowało sześciu oferentów. Komisja przetargowa oceniała oferty po względem ceny (90 procent oceny), okresu rękojmi (5 procent) i szybkości reakcji na usunięcie możliwych awarii (5 proc. oceny).

Kilka tygodni temu EPEC uruchomił panele fotowoltaiczne na dachu swojego biurowca przy ul. Fabrycznej. Mają moc prawie 50 kilowatów, co pozwoli pokryć – jak twierdzą przedstawiciele spółki – połowę zaopatrzenia budynku w energię elektryczną.

W najbliższych planach spółki jest budowa układu wysokosprawnej kogeneracji wraz z modernizacją Ciepłowni Dojazdowa oraz zbudowanie magazynu ciepła. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na rok 2025.

Przypomnijmy, że w sąsiedztwie farmy EPEC na Terkawce na ponad 130 hektarach ma powstać farma fotowoltaiczna, którą chce zrealizować firma Ipsolar Farma 4 z Warszawy z udziałem kapitału koreańskiego. Wydzierżawiła od miasta grunt na 29 lat przy rocznej stawce dzierżawy 2,5 mln zł. Prezydent w ostatnich tygodniach zawiesił postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Dlaczego?

- Postępowanie zostałao zawiesone na wniosek inwestorą. Uzasadniono go potrzebą uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tych drzew i lasów wyciętych nie można przemilczeć.
 • Szkoda gadać. Ja natomiast jestem tylko ciekawy, jakie będą losy naszej elbląskiej elektrociepłowni nowej, planowanej, wrażym, ruskim gazem zasilanej - może ktoś udzielić jakichś aktualnych, kompetentnych informacji w temacie?:) #WojnaWojnie Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15
  2
  Grzegorz Dyndała(2022-04-27)
 • @Grzegorz Dyndała - Panie Koliński czy to Pan? Czyżby przestał się już Pan podpisywać swoim imieniem i nazwiskiem, czy cierpi Pan na rozdwojenie jaźni, jak niejaki Teofil vel Lucyna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  5
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2022-04-27)
 • Z innego artykułu, którego komentowanie zostało przez cenzurę uniemożliwione; "Co do zgód i poruszania się po kraju, my dostałyśmy akredytację od ministerstwa obrony, która pozwala nam na bardzo wiele, a gdy się tam chwilę pobędzie, to w praktyce zaczynasz szybko rozumieć, co mogłoby zaszkodzić Ukrainie i czego jako filmowiec nie robić. (... )" - pani świeżo upieczonej filmowczyni warto by w tym miejscu wyjaśnić, że rzetelny filmowiec/dokumentalista nagrywa i przekazuje widzom wszystko, czego jest świadkinią/świadkiem; auto-cenzurą parają się jedynie filmowcy nierzetelni i/lub propagandyści; Na marginesie warto dodać, że w ten sposób zostali(ście) po prostu wykorzystani niestety jako ekipa filmowa z kraju zachodniego do przekazania stosownej propagandy wojennej, samo życie; #WojnaWojnie Hashtagi: #antyfaszyzm, #antyimperializm, #FoodNotBombs
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-04-27)
 • Ta farma powinna powstać na modrzewinie, tym bardziej, że ma powstać osiedle, a wtedy hale produkcyjne na terkawce. Ktoś tego do końca nie przemyślał...
 • ale jaaajaaa. Kłaniają się lata 70te Wtedy każdy kto chciał mieć domek to musiał go własnoręcznie zbudować. Mało tego często musiał też sam produkować pustaki. Hahaha. EPEC idzie tą samą drogą. Żeby mieć prąd buduje swoją elektrownię. Czekam na info że stawia małą fabryczkę produkującą rury preizolowane. A ktoś pyta o gaz ? jest sporo pie. rdzistołków na Dojazdowej. Odpowiednio podłączyć rurki i gaz za darmo.
 • Chyba farmy kurzej-:)
 • Dlaczego nie wolno komentować artykułów dotyczących Ukrainy ? Administratorze to sa wasze standardy ?
 • Też się temu dziwię, czy pod Elblągiem nie ma wolnych pól, że trzeba tyle lasów wycinać ? Ktoś pewnie biznes na boku ukręci z tym drzewem..
 • @Klaun - A ja czekam na info, że ogłaszają przetarg na magazyny energii, bo się zaraz okaże, że nie są w stanie sprzedać prądu bo infrastruktura energetyczna nie przyjmie takiej ilości prądu do sieci w godzinach szczytu produkcji (słoneczny dzień) i trzeba będzie magazynować w dzień i przesyłać do sieci w nocy jak inni nie przesyłają/produkują.
 • No i przepięknie, a nie modlić się żeby wiatrakowi za miliony pierdnąło chociaż. Jeszcze się taki nie urodził żeby wypalił słońce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  dziekowanie(2022-04-27)
 • Na czyje potrzeby ta energia. Epec zajmuje się dostarczaniem ciepła bo nie produkcją, która jest tak jak energia dostarczana przez energe. Kto na to pozwala, żeby tyle milionów szło z naszej mieszkancow kieszeni??? Wróblewskiego i tego kolejnego nieudaczka z epec wyj.. miało być tańsze ciepło
Reklama