UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Głos mieszkańca w sprawie EPEC

Elbląg, Głos mieszkańca w sprawie EPEC
(fot. Anna Dembińska)

Na sesji Rady Miasta i za pośrednictwem mediów wśród polityków toczyła się dyskusja w temacie: prywatyzować EPEC, czy nie prywatyzować? Pewne środowiska polityczne zaproponowały, że być może najlepszą formą podjęcia decyzji jest referendum czy zasięgnięcie opinii mieszkańców. Prowokator, mieszkaniec Elbląga, jako pierwszy zabieram głos w tej sprawie. Poważne tematy są niezmiernie nudne i sądzę, że niewielu czytelników dotrwa do końca. Ale może warto spróbować.

Głównym wytwórcą ciepła i energii elektrycznej w Elblągu jest Elektrociepłownia. Aktualna nazwa to Energa Kogeneracja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
       Kogeneracja jest to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej w elektrociepłowni. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym – w porównaniu z odrębnym wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej.
       Głównym dystrybutorem ciepła w Elblągu jest Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Z uwagi na posiadanie kotłowni przy ul. Dojazdowej jest również wytwórcą pokrywającym w sposób nieznaczny zapotrzebowanie mieszkańców w ciepło. Główne zadanie to jednak dystrybucja, czyli po prostu transport energii cieplnej z miejsc jej wytworzenia do miejsc sprzedaży mieszkańcom.
       Tyle wprowadzenia w temat. Przedstawię teraz stanowisko – jaka strategia gospodarki cieplnej powinna być optymalna dla mieszkańców. Stanowisko wynika z lektury artykułu umieszczonego na stronie Urzędu Regulacji Energetyki o skonsolidowanej działalności wytwórcy i dystrybutora w Łodzi. Konsolidacja w naszym przypadku to nic innego jak połączenie firmy wytwórczej i dystrybucyjnej w jedną firmę. Opinia składać się będzie z wybranych fragmentów tego artykułu. Oto pierwszy:
       „Za połączeniem w jednym przedsiębiorstwie elektrociepłowni (wytwórcy ciepła i energii elektrycznej) oraz zakładu sieci cieplnej (dystrybutora ciepła) przemawiają zarówno argumenty teoretyczne, jak i praktyczne. Nie ulega żadnej wątpliwości, że system cieplny tworzą takie główne jego składowe, jak źródła wytwarzania (elektrociepłownie), sieć cieplna i odbiorcy ciepła. Nie ma możliwości dostarczania ciepła odbiorcom bez istnienia dwóch pozostałych elementów systemu i odpowiedniej współpracy między nimi. Aby odbiorcy ciepła mogli otrzymywać ciepło na najbardziej korzystnych warunkach, np. po relatywnie niskiej cenie, wytwarzanie i dystrybucja winny podlegać wspólnej, jednoczesnej regulacji i optymalizacji”.
       Dlaczego połączenie przedsiębiorstwa wytwórczego i dystrybucyjnego może pozytywnie wpłynąć na poziom cen, wyjaśnia kolejny fragment w temacie połączonej działalności:
       „Pozwala to na wykorzystanie efektu synergii, uzyskanie wymiernych korzyści w działalności rozwojowej i eksploatacyjnej, umożliwia wprowadzenie jednej taryfy dla ciepła zawierającej wszystkie ceny i stawki opłat, a dla odbiorcy skutkuje zmianą cen i stawek opłat nie częściej niż raz w roku. Biorąc pod uwagę przedstawione uwarunkowania, należy stwierdzić, że połączenie w strukturze jednego przedsiębiorstwa energetycznego wytwórcy energii elektrycznej i ciepła oraz dystrybutora ciepła pozwala uprościć procedurę taryfikacji, a regulatorowi w sposób bardziej kompleksowy i optymalny regulować działalność tego przedsiębiorstwa.”
       Efekt synergii to uzyskiwanie zwielokrotnionych korzyści dzięki umiejętnemu połączeniu części składowych całości.
       Jakie inne korzyści może generować funkcjonowanie skonsolidowanego przedsiębiorstwa, wyjaśnią kolejne wybrane fragmenty:
       „W praktyce oznacza to, że tak skonsolidowane przedsiębiorstwo ciepłownicze ma możliwości:
       – utrzymywania ruchu urządzeń wytwórczych w okresie letnim poniżej ich minimum technicznego w sposób znacznie prostszy niż w przypadku rozdzielnego zarządzania systemem, co skutkuje zmniejszeniem nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych,
       – zgromadzenia większych środków na inwestycje oraz zracjonalizowania i zhierarchizowania programów inwestycyjnych, co zapewnia większą efektywność inwestowania,
       – zmodernizowania systemów ciepłowniczych w celu ograniczenia ich przewymiarowania, przy jednoczesnym zwiększeniu działań marketingowych mających za zadanie zwiększenie liczby przyłączeń nowych odbiorców,
       – stosowania ekonomicznego rozdziału obciążeń w celu uruchomienia najkorzystniejszych, przy ustalonym zapotrzebowaniu na ciepło, elektrociepłowni do produkcji w skojarzeniu (o najniższych kosztach zmiennych wytwarzania), co wymaga odpowiednich zmian wielkości przepływów wody sieciowej, a zatem bieżącej i efektywnej współpracy wytwórcy i dystrybutora,
       – znacznego zmniejszenia kosztów ogólnozakładowych.”
       Jeżeli zgodzić się z teorią Urzędu Regulacji Energetyki zaprezentowaną w cytowanym artykule, to konsolidacja wytwórcy i dystrybutora jest optymalnym rozwiązaniem ekonomicznym i technicznym.
       Jak taki wniosek ma się do proponowanej sprzedaży EPEC? Otóż powinien w sposób fundamentalny wpłynąć na działania z tym związane. Sprzedaż EPEC-u powinna być powiązana z konsolidacją tej firmy z Energa Kogeneracja Sp. z o.o. Kupującym powinien być właściciel tej spółki. Tak się składa, że właścicielem wszystkich udziałów Energa Kogeneracja Sp. z o.o. jest Energa SA. Potężna firma, która może poradzić sobie z każdymi nakładami inwestycyjnymi wynikającymi z wielu wymagań prawnych. Spółka Energa SA powstała w wyniku konsolidacji Koncernu Energetycznego Energa i Zespołu Elektrowni Ostrołęka. Kapitał zakładowy spółki Energa SA wynosi 4.968.805.368,00 zł.
       Sprzedaż EPEC tej firmie uważam za optymalne rozwiązanie. Spełni dwa warunki:
       – jest wiarygodnym źródłem sfinansowania koniecznych inwestycji, co zapewni bezpieczeństwo energetyczne miasta w szeroko rozumianym pojęciu,
       – poprzez konsolidację wytwórcy i dystrybutora jest optymalnym rozwiązaniem ekonomicznym i technicznym.
       Poruszyłem w sposób bardzo, ale to bardzo ogólny niezmiernie skomplikowany temat. Radni zaproponowali konsultacje. Ta sprawa, jeżeli wymaga konsultacji, to nie z mieszkańcami, tylko z fachowcami wysokiej klasy. Proponuję zorganizować sympozjum/spotkanie pod patronatem Rady Miasta w temacie „Bezpieczeństwo energetyczne miasta”, zaprosić niezależnych fachowców z Urzędu Regulacji Energetyki czy instytucji naukowych. Wcześniej należy przygotować opis infrastruktury technicznej EPEC, opis wskaźników strat sieciowych i innych spraw. Posłuchać, co fachowcy będą mieli do powiedzenia o aktualnych wymaganiach, zagrożeniach, koniecznych w niedalekiej przyszłości inwestycjach i szacunkowych wysokości wydatków czekających EPEC. Rzetelnie ocenić możliwości EPEC i podjąć optymalną dla miasta i mieszkańców decyzję.
       Link do artykułu:
       http://www.ure.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=245&id=1364&search=5556
      

      
Prowokator
Liczba publikacji: 8
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 102

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • logicznie napisany teskt, ale. .. rozwiązanie tu przedstawione ma jedną wadę. Założyć trzeba, że przy odrębnych firmach pojawi się na lokalnym rynku konkurencja która wytworzy ciepło taniej i ekologiczniej i co wtedy? No wtedy podpina się do sieci w EPEC i sprzedaje taniej ciepło mieszkańcon. Przy konslidacji sieci i producenta ciepła taki właściciel całości nie wpuści na rynek sobie konkurencji. Wtedy np. wszędzie w okolicy działać będą tanie rozwiązania a my tu lokalnie będziemy płacić dużo drożej. Czy to nierealne? Obecny właściciel chętnie zmodernizuje elektrociepłownię, ale chce pakietu większościowego w EPEC aby się samemu zabezpieczyć przed konkurencją. Jest i tego jednak rozwiązanie, należy tak sprzedać EPEC, aby zapisy umowy umożliwiały wejście na rynek i korzystanie z sieci przesyłowej nowemu inwestorowi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca007(2010-01-26)
 • No nie tak do końca. Przedstawiony tu obraz raju utraconego to raczej wizja monopolisty, który wszystko zrobi, aby skonsolidować w swych zasobach i majątku wszelkie mechanizmy jak i środki trwałe służące do produkcji i dystrybucji tego, co wytwarza. Pozostaje jednak wielkie zagadnienie majątku - głównie w odniesieniu do sieci. Zapytania referendalne ludności to czysta głupota, bo sprowadza się do pytania - czy chcesz być piękny i bogaty, czy brzydki i głupi? A poza tym do odpowiedzi na te pytania w tej dziedzinie trzeba posiadać rzetelną wiedzę i duże doświadczenie w prowadzeniu interesów. Zapewne jak wszystko w Elblągu i to skończy się na zamkniętym posiedzeniu egzekutywy i argumenty merytoryczne jak i finansowe będą zupełnie nie istotne. Jedno jest pewne monopolizm w każdej dziedzinie prowadzi do patologii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2010-01-26)
 • Połączenie tych dwóch firm w jedną doprowadzi do monopolu. Monopol doprowadzi do zwiększenia cen ciepła. Tłumaczenie będzie następujące: koszty połączenia dwóch firm były tak duże, że niestety jesteśmy zmuszeni do zwiększenia cen ciepła aby nowa firma nie zaczęła działalności od długów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  TW BOLEK(2010-01-26)
 • zgadzam się w zupełności z TW BOLEK. .ile to już razy połączenia w jedno ciało ceny zmniejszać - to zwiększało! ot tak mi się rymło!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  el-boy(2010-01-26)
 • EPEC trzeba prywatyzować bo nikt nad tym już nie panuje. Rozpasane koszty w firmie, bzdurne zakupy i fanaberie oraz nietrafione inwestycje dlatego ceny ciepła tak szybko rosną a mieszkańcy za to płacą. Obecną cenę ciepła da się obniżyć stosując racjonalną i efektywną gospodarkę pieniądza w EPECU. Prezydent miasta ma rację już najwyższy czas coś zmienić i to na dobre bo przy takim zarządzaniu zostaną tylko zgliszcza z firmy EPEC a dla mieszkańców horyzontalna cena ciepła. Kogo na to stać w dzisiejszych trudnych czasach.
 • Czy jest możliwa prywatyzacja firmy EPEC, która skierowana będzie do lokalnej społeczności, czyli nas elblążan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkaniec.(2010-01-26)
 • Epec wymaga poważnej restrukturyzacji tak aby zatrudnienie wynosiło na początek nie więcej niż 80 pracowników to śa standarty europejskie. Napewno restrukturyzacji nie dokona obecna ekipa a więc pozostaje wyłącznie prywatyzacja. To wcale niejest takie złe i napewno nie należy straszyć podwyżkami ciepł a takich podwyżej jakie ordynuje nam obecna ekipa EPEC ( 70% w ciągu ostatnich 4 lat )napewno niebędzie. Po prywatyzacji będą podłączenia starych zasobów ZBK dzisiaj wspólnot. Pytam się ile podłączył EPEC starych budynków w 2009r może z dwa a w zprywtyzowanym GPEC-u ok 80,ile wyremontował węzłów własnych 10 bo z zprywatyzowanym GEPEC-u ok 60.A pamiętamy jeszcze czasy gdy w Elbląguremontowało się 50 węzłów. Kiedyś powiadano ze kupuje się drogą automatykę. Obecna ekipa powiada ze kupuje komponenty do węzłów 60% taniej - to dlaczego wytwarzane obecnie przez EPEC węzły są 100% droższe. Epec dzisiaj to prywatny folwark oto przykłady: fundowanie studiów ( jak ktoś chce niech studiuje ale za swoje czemu mają za to płacić odbiorcy ciepła), tworzenie fikcyjnych stanowisk dla kolesi np dla starszego Pana ( 82 lata ). tworzenie za ogromne pieniądze systemu wizualizacji który niczemu nie sluży. zatrudnianie ogromnej załogi która znaczną część swojego czasu przeznacza na zajęcia niezgodne z tym za co pobierają wynagrodzenie czyli fuchy. To tylko kilka przykładów dlaczego cieplo jest takie drogie a dlaczego byla ostatnia podwyżka tego nikt niewie.
 • rozsprzedajmy epec wykupi go kilka małych firm które nie będą się potrafiły dogadać i będzie większy burdel niż teraz jest, albo w takie mrozy nie będzie ciepła bo jedna firma na drugą będzie zwalała winę. Nie lepiej zostawić EPEC tak jest a jedynie zmienić jego strukturę organizacyjną?? Wymienić prezesa i dyrektorów a przede wszystkim odpolitycznić epec.
 • sprywatyzować inwestować będzie z korzyścią dla bezpieczeństwa energetycznego Elbląga a panu gwintowi już dziękujemy i tak nie zostanie prezydentem więc niech nie ma apetytu na pieniążki z prywatyzacji epec-u ŻENADA POSELSKA !!!
 • Widzę, że artykuł pisał ktoś blisko zwiazany z Elektrociepłownią. Niestety pan prowokator ma niewielkie pojęcie o systemie ciepłowniczym Elbląga, a jego argumenty za połączniem firm to pobożne życzenia
 • Połączyc z Elektrociepłownią albo niech sie sprywatyzują. Niech tylko dadzą zapewnienie mieszkańcom Elblaga(odbiorcom) że nie bedzie podwyżek przez najbliższe 10 lat. Niech również sie zdeklaruja ze podwyzka nie może w jednym roku siegnac wiecej jak 2%. Teraz to juz przesadzaja z tymi podwyzkami co roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Julian Bem(2010-01-26)
 • No w mordę socjalizm w rozkwicie. Komuch komucha pogania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2010-01-26)
Reklama