UWAGA!

Jak Polska z obwodem kaliningradzkim handluje

 
Elbląg, Jak Polska z obwodem kaliningradzkim handluje
(fot. RG, archiwum portEl.pl)

O ponad 7 procent, porównując pierwsze sześć miesięcy 2013 i 2014 roku, spadł eksport polskich towarów do obwodu kaliningradzkiego. A będzie gorzej, do czego przyczyni się embargo i sytuacja polityczna. Rosjanie najchętniej sprowadzają z Polski wyroby z tworzyw sztucznych i drewna. Dopiero na piątym miejscu była żywność, a konkretnie – produkty mleczarskie.

Z danych, które otrzymaliśmy od Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie wynika, że w pierwszym półroczu 2014 roku obwód kaliningradzki sprowadził z Polski towary na kwotę 362 milionów dolarów. Polska zajmowała szóste miejsce pod względem dostaw (w 2013 roku była na piątym miejscu). Wyprzedziły nas Chiny (1,2 mld dolarów), Korea Południowa (1 mld dolarów), Niemcy (891 mln dolarów), Słowacja (687 mln dolarów) i Stany Zjednoczone (448 mln dolarów). Z kolei firmy z obwodu kaliningradzkiego wysłały do Polski towary za 82 miliony dolarów, bilans handlowy jest więc korzystny dla naszego kraju.
       Mniej korzystnie wypada jednak porównanie pierwszego półrocza 2013 do półrocza 2014 roku. Eksport polskich towarów do obwodu kaliningradzkiego spadł o 7 procent, a może być jeszcze gorzej, do czego przyczyni się z pewności embargo na żywność wprowadzone przez Rosję 7 sierpnia. Jeszcze w 2013 roku żywność stanowiła jedną czwartą wszystkich towarów wysyłanych do obwodu przez Polskę.
       - Nam embargo nie grozi. Zaopatrujemy w towary, między innymi w alkohol, sklepy wolnocłowe, i muszę przyznać, że obroty ciągle rosną – usłyszeliśmy w jednej z braniewskich firm.
       Skutków napiętej sytuacji politycznej na razie nie odczuwa też elbląski port. Od momentu uruchomienia żeglugi po zimie w porcie przeładowano około 200 tysięcy ton towarów, głównie materiałów budowlanych, które są transportowane do obwodu kaliningradzkiego. Jeśli prognozy się spełnią, a na drodze nie stanie polityka, ten rok może się zakończyć rekordowym wynikiem przeładunku – szacuje kierownictwo portu.
       A co polskie firmy sprowadzają z obwodu kaliningradzkiego? Najchętniej odpady przemysłu spożywczego i pasze (80 procent wszystkich towarów), wyroby tytoniowe i metalowe.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zamknac granicę !!!!!
 • nie zamykać granicy, zamknąć granicę!
 • zamknąć tego co chce zamknąć granice !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  3
  asdfghjk(2014-08-21)
 • Zapomniał wół jak cielęciem był. .. Jeszcze nie tak dawno Polacy jeżdzili po towary deficytowe do NRD, czy na Węgry. Teraz też wyjeżdżają za chlebem do innych krajów. Deczko zrozumienia nie zaszkodzi, niec sobie Rosjanie z nami handlują - to naprawę mili ludzie. Na pewno ich wolę od Ukraińców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  3
  BZK3699(2014-08-21)
 • tylko DEB. ilne wpisy !!!!!
 • A te już pozamykane otworzy a później. .. .znów zamknijmy.
 • Nieprzewidywalność rosyjskiego realu tak zresztą jak trzcińsko-bagiennego, to jakby wspólnota postsowieckiej rzeczywistości, która niestety jest dla nas wielkim obciążeniem a nie plusem, jak tutaj próbuje nam " wcisnąć dziecko w brzuch" autor dość luźnych dywagacji. Armia paliwiarzy i papierosowej mafii oraz barterowej wymiany to raczej oznaka prymitywnej gospodarki i braku jakiegokolwiek rynku uporządkowanego a więc brak perspektyw i spuścizna rządów czerwonych braci. Z czego tu sie cieszyć - toż to ewidentna porażka, tak zresztą jak real elbląski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  AMalejużniekoniecznie(2014-08-21)
 • My i Rosjanie z obwodu Kaliningradzkiego mamy klika wspólnych cech; zarówno oni jak i my żyjemy w wyjątkowym, ,dobrobycie" , i mamy podobne rządy które o nas dbają zwłaszcza przy podatkach. Dajcie ludziom normalnie żyć bez wzajemnych animozji i przestańcie napuszczać jednych na drugich bo to tylko raj dla głupich polityków którzy i tak mają nas w dupie. .. .. .( przepraszam że napisałem, ,nas" )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  3
  bufor(2014-08-21)
 • Zamknijmy granice żeby WolF miał co otwierać bo mu się niedługo ronda i ulice skończą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  łypieokiem(2014-08-21)
 • rusek zdechnie z głodu, a polak przygłup i nierób, żyjący tylko z miedzy, wreszcie weźmie się za pracę.
 • Żeby tylko ruskie na granicy traktowali wszystkich jednakowo. Ale nie, ruski jadą bez kolejki a polacy stoją jak głupki. Warto by było po polskiej stronie podobnie postępować. Tylko oczywiście my znowu be bo oni to mogą. U nas byłoby to wymachiwaniem szabelką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Trochesprawiedliwości(2014-08-22)
 • Kondek Tylko nie mądry może zamykać granice. Nie podcina się gałęzi na której się siedzi i daje kasę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Kondek(2014-08-22)
Reklama