UWAGA!

Jeśli basen, to ten z Gliwic

 Elbląg, Tak ma wyglądać kąpielisko przy ul. Spacerowej według projektu firmy z Gliwic (wizualizacja Architekci.pl)
Tak ma wyglądać kąpielisko przy ul. Spacerowej według projektu firmy z Gliwic (wizualizacja Architekci.pl)

Do 29 czerwca Elbląg musi złożyć wniosek na dofinansowanie modernizacji kąpieliska przy ul. Spacerowej. - Dokumentacja aplikacyjna jest w trakcie opracowania – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. Będzie oparta na projekcie przygotowanym przez architektów z Gliwic, którzy wygrali prezydencki konkurs.

Konkurs na rewitalizację miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga (tzw. Elbląg - ZIT) został ogłoszony przez marszałka województwa 30 maja. Pula dofinansowania wynosi aż 39,5 mln złotych, dużą część tej kwoty ratusz ma szansę pozyskać na modernizację kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. O te pieniądze mogą także ubiegać się jednostki samorządu, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, kościoły czy organizacje pozarządowe. Warunek? Muszą się znajdować na terenach ujętych w Lokalnym Programie Rewitalizacji, który na ostatniej sesji uchwaliła Rada Miejska. O tym, kto i ile środków zdobędzie, dowiemy się w listopadzie.
       - Dokumentacja aplikacyjna jest w trakcie opracowania – mówi o wniosku miasta dotyczącym rewitalizacji zamkniętego kąpieliska przy ul. Spacerowej Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Dokumentacja techniczna, w tym projekt budowlany, została sporządzona na  podstawie koncepcji programowo-przestrzennej, która otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie urbanistyczno-architektonicznym.
       Przypomnijmy, że prezydencki konkurs wygrała firma z Gliwic i to na jej projekcie, po modyfikacjach na zlecenie ratusza, będzie oparta cała inwestycja, jeśli miasto otrzyma dofinansowanie. - Na tym etapie nie jest już możliwa zmiana koncepcji zagospodarowania kąpieliska – dodaje Joanna Urbaniak.
       Urzędnicy nie zdradzają, ile dokładnie ma kosztować basen. Z naszych informacji wynika, że będzie to kilkadziesiąt milionów złotych. - Dysponujemy kosztorysem inwestorskim, którego szczegółów - z uwagi na czekającą nas procedurę przetargową - nie chcielibyśmy jeszcze ujawniać – mówiła Joanna Urbaniak pod koniec ubiegłego roku.
       Wiadomo, że na części byłego kąpieliska (tzw. części wojskowej), położonej przy CRW Dolinka, mają powstać baseny o łącznej powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych ze zjeżdżalniami, rwącą rzeką, plażą, kompleksem boisk i bulwarami spacerowymi. Wokół powstaną budynki, w których będą się mieścić szatnie, natryski, sanitariaty, pomieszczenia dla pracowników i część kasowa dla odwiedzających. Druga niecka byłego kąpieliska, bliżej parku Dolinka, na razie ma pozostać niezagospodarowana.
       Dwa miesiące temu nowy pomysł na modernizację kąpieliska przygotowała grupa elblążan, która złożyła swoje poprawki do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Jej przedstawiciel wystąpił także na sesji Rady Miejskiej, apelując o zmianę projektu forsowanego przez prezydenta i urzędników na bardziej naturalny, zakładający również wykorzystanie basenu jako zbiornika retencyjnego. Bezskutecznie, bo wnioski mieszkańców przepadły w głosowaniu Rady Miejskiej.
       - Jak wielokrotnie już informowaliśmy, basen nie pełnił roli zbiornika retencyjnego. Przypomnę jednocześnie, że Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (obecnie Wody Polskie) opracował dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę zbiorników retencyjnych. I to one mają pełnić rolę zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta, a nie basen przy ul. Spacerowej – dodaje Joanna Urbaniak,.
       Zbiorniki mają powstać m.in. między ul. Marymoncką a Kościuszki, obok osiedla domków jednorodzinnych, a także w Bażantarni. Koszt – co najmniej 25 mln złotych. Na ten cel Wody Polskie na razie nie mają środków.
      
RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie, nie, nie. Lepiej nic niż to, co nawet nie wiem czym nazwać. Basen musi być całym akwenem podzielonym na funkcje. Dzieci, dorośli, wielbiciele sportów wodnych muszą tam mieć miejsce dla siebie. Jedna, cała niecka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  8
  Nieeeeeeee(2018-06-07)
 • Jakie zadu. .e ten Elbląg. Bażantarnia zniszczona a to chyba najładniejszy park w Polsce. I nie zapowiada się żeby była przywrócona do stanu poprzedniego. Na dodatek są plany żeby dalej ją niszczyć tym razem w imię prawa. Rzeczywiście Polska to ch. j d. .a i kamieni kupa jak mawiał znany poltyk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  6
  hamulcowy(2018-06-07)
 • Weto co to ma być parę bajorek połączonych rowami to skandal czemu na siłę nam to się wciska czy ktoś wziął za to łapówę te bajora nie spełniają żadnych wymogów dla stutysięcznego miasta, ludzie nie pozwólmy na to to sadzawki największa głębokość to 120 cm już wybudowali pływalnię która jest ciągle nieczynna zrozumcie tępaki z ratusza że my tego nie chcemy to chyba kolejny przybytek dla psów nam plażę w tym projekcie chcą zrobić na Dolince przy rzeczce
 • nie róbcie lepiej nic jak macie to robić nie róbcie ludziom złudzeń i nie mydlijcie im oczu w głównej niecce będzie basen i hotel na razie wyciszyli sprawę żeby ludzie nic nie mówili znowu chcą oszukać mieszkańcow
 • Nie, NIE, nie. Basen powinien pozostać dużym zbiornikiem wodnym.
 • ... bla bla i jak zawsze hejt po elblasku. A może by tak m.....da w kubeł i wspierać Elbląg, bo z takim podejściem z rekacw nocniku się ostaniecie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  34
  Dziadek Marian(2018-06-07)
 • Do wszystkich pajacujących na "NIE" nie zrobił nic w tej kwestii Nowaczyk i Wilk więc milczeć użyteczni idioci. .. BRAWO Prezydent Witold!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  32
  Jako.komisja.panu.zabraniam(2018-06-07)
 • Najlepiej by było gdyby stary basen tylko wyremontować, a za wstęp pobierać większą kwotę od ludzi, by móc zadbać o niego. Nawet te 20-30 zł za cały dzień ludzie by płacili jeśli woda byłaby chlorowana i czysta.
 • Druga czesc powinna byc zrobiona na podobienstwo "Wodnej Krainy" w Koszalinie.
 • RobertKoliński Czyli wychodzi na to, że kłamali nam (mieszkańcom) i radnym miejskim w oczy przedstawiciele miasta (w osobie wtedy wiceprezydenta Boruszki, choć nie tylko), kiedy zapewniali nas - w odpowiedzi na nasze uwagi do tego poronionego projektu miejskich planistów - na sesji RM 26 kwietnia br. , że "projekt jeszcze będzie można zmienić i poprawić". No cóż, nie pierwszy raz władza łże obywatelom w żywe oczy - od przyszłego tygodnia ruszamy zatem ze zbiórką podpisów pod protestem przeciwko temu szkodliwemu i niszczycielskiemu pomysłowi miasta robionemu wyłącznie w interesie wąskiej grupki deweloperów, którzy przy - najwyraźniej - współpracy urzędników miejskich próbują zawłaszczyć i zdefraudować miejskie grunty oraz pozbawić mieszkańców przestrzeni wypoczynkowo-rekreacyjnej w mieście. Skoro chcecie towarzysze urzędasy wojny z mieszkańcami, to będziecie ją mieli. PS. Pani rzecznik Urbaniak jest niedoinformowana albo powtarza cynicznie głupoty - tłumaczę po raz enty, na co są świadectwa historyczne, dostępne m. in. w elbląskim muzeum archeologiczno-historycznym, że basen PEŁNIŁ funkcję retencyjną w przeszłości, ostatni raz (awaryjnie) podczas powodzi w 1983 roku.
 • Brzydkie to bedzie i za grube pieniadze....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  2
  Broda(2018-06-07)
 • A wam tow. Kolińskii jedno w głowie, wojna i to pod byle pretekstem i nie ważne czy o basen, czy o pogodę, ale ważne, żeby społeczeństwo nie zapomniało o tradycji podkładania bomb, skrytych zabójstwach j, jak to dawniej bywało w towarzystwie lewaków. Ale czasy tamte minęły tow. Koloński i pora o tym zapomnieć i wsiąść się do roboty i nie mam tu na myśli robienia za przysłowiowe nożyce, bo jak tylko się gdzieś uderzy - Koliński się odzywa i zupełnie niepotrzebnie. ..
Reklama