UWAGA!

Kiedyś gościł królów, dziś - turystów

Elbląg, Tak ma wyglądać Hotel Elbląg już za trzynaście miesięcy
Tak ma wyglądać Hotel Elbląg już za trzynaście miesięcy (fot.materiały prasowe Hotelu Elbląg)

Przy ul. Stary Rynek 54-59 trwa budowa jedynego czterogwiazdkowego hotelu w mieście - Hotelu Elbląg. W skład kompleksu hotelowego wejdzie między innymi kamienica, kiedyś zwana Domem Królów. W przeszłości bywał w niej król Władysław IV, dziś ma gościć turystów oraz być centrum kulturowym Elbląga. Czy tak się stanie, będzie można ocenić dopiero za ponad rok, gdy Hotel Elbląg zostanie ukończony i oddany do użytku.

W piątkowe (29 października) popołudnie inwestorzy oraz goście uroczystości wmurowali kamień węgielny pod budowę Hotelu Elbląg. Zrekonstruowany zespół zabytkowych kamienic ma być, według inwestora, unikatem architektonicznym na skalę europejską. Jak wyjaśniał podczas piątkowej uroczystości Michał Walentynowicz, reprezentujący inwestora – rodzinę Walentynowiczów, jedną z częściowo zrekonstruowanych kamienic będzie Dom Królów, który był kwaterą pobytową królów polskich (podobno mieszkał w niej m.in. król Władysław IV). Natomiast tuż obok zostaną częściowo zrekonstruowane tzw. kamienice manierystyczne, pochodzące z XVI wieku, tworząc razem obraz, dowód bogatej historii elbląskiej starówki.
       Hotel Elbląg ma być wyjątkową inwestycją. Zamiarem jego twórców jest nie tylko spełnić podstawowe wymagania dotyczące tego typu obiektów, ale także uczynić hotel centrum spotkań elblążan. Magdalena Sarzyńska-Górska, menedżerka Hotelu Elbląg podkreślała w imieniu inwestorów, że ich ideą jest uczynienie z Hotelu Elbląg doskonałego miejsca dla –przede wszystkim - elblążan. Nie tracąc nic z dbania o świadczenie usług na jak najwyższym poziomie dla hotelowych gości, firma chce zadbać również o wpisanie obiektu na stałe w nową mapę Elbląga:
       - Warto podkreślić, iż to przedsięwzięcie posiada także dodatkowy wymiar, wymiar promocji Starego Miasta Elbląga, gdyż w coraz większym stopniu jest to miejsce obsługi ruchu turystycznego o znaczeniu lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym. Nie jestem elblążanką, i to co od razu zauważyłam w tym mieście, to właśnie brak takiego centrum. Na starówce nie ma czegoś mocno wyróżniającego się. A przecież to piękne miejsce, równe na przykład Gdańskowi. Niestety, aktualnie niedoceniane, a przynajmniej mało promowane przez lokalną społeczność – powiedziała.

 


       Hotel Elbląg będzie dysponował 180 miejscami noclegowymi (w tym 12 luksusowych apartamentów), 370 miejscami konsumpcyjnymi (restauracja, kawiarnia, bar). Dodatkowo w obiekcie znajdować się będzie między innymi basen (jak podkreśliła Sarzyńska – Górska, będzie on kameralny, nieduży, jednak ma być udostępniony nie tylko gościom hotelowym, ale również elblążanom), salon SPA, oraz sale konferencyjno – rozrywkowe, parking na 19 miejsc.
       Przedsięwzięcie zostało uznane przez Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego jako „wzrost potencjału turystycznego regionu poprzez budowę czterogwiazdkowego hotelu”, tym samym dostanie dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
      

kos
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Mozna juz skladac CV ?
 • Po co bedziesz składał c. v. skoro juz za pewne maja obsadę pracowników tzw. "ekippę swoich znajomych ".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bez szans na pracę w Elblągu(2010-11-03)
 • Czy mi się wydaje czy Urząd Marszałkowski z publicznych pieniędzy dofinansowuje prywatny interes. Co z tego będzie miał mieszkaniec Elbląga. Dziwna to kombinacja finansowa i pokrętne uzasadnienie. Czy za te pieniądze nie można by budować obiektów użyteczności publicznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  @wczerwonym(2010-11-03)
 • Czy mi się wydaje, czu urząd marszałkowski dofinansował również moją inwestycję. .. hmm jestem prywaciarzem. To chyba tak jak ten pan na zdjęciu? A co masz z tego ty kolego? Niewiele ale moesz sobie ponarzekać przynajmniej, a ja mam prace.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  narzekacze komuchy(2010-11-03)
 • Dofinansowanie ma sens, bowiem inaczej nie ma szans na odtworzenia niektórych cennych budynków starego miasta. Brawo dla inwestora.
 • Hehe budowa tego hotelu ciągnie się o ile dobrze pamiętam od 2004 roku, ciekawe że dopiero po pozyskaniu przez Inwestorów pieniędzy unijnych via Urząd Marszałkowski wszystko ruszyło z kopyta. Grzesiu z Protasem będą mieli darmowy nocleg all inclusive?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2010-11-03)
 • Takie dofinansowanie jest zapewne możliwe dzięki wpisaniu w projekt tych banialuk o basenie dla zwykłych elblążan (czytaj lokalni notable). Bardzo pięknie jest się powoływać na historię miejsca, szkoda tylko że najpierw zniszczono wszelkie jego fizyczne pozostałości. Zapewne kosztem m. in. budowy basenu "dla zwykłych elblążan" zlikwidowano oryginale partie przyziemia wymienionych kamienic - co jest od czasów mytychowskich powszechną praktyką, ale z uwagi na wyjątkowość miejsca można było od tego odstąpić. Rozumiem podsiąki to wielki problem, ale te mury legitymizowały powoływanie się na tradycje Domu Królewskiego, teraz będzie to czterogwiazdkowy hotel atrapa budynku zburzonego po 1945 r.
 • Vivaldi to prowincjonalny hotel i takim samym będzie hotel Elbląg, właściciel jest ten sam, a cóż można wymagać od ogrodnika, to nie hotelarz z wykształcenia. .. ..
 • Hotel Elblag mieścił się przy dzisiejszej ulicy Zeromskiego. Budynek stoi do dziś, może lepiej byłoby go przenieść na stare miasto?
 • Taki obiekt to zawsze kilkanaście nowych miejsc pracy, a i główna ulica Starówki nabierze jakiegoś wyglądu, więc nie ma co zazdrościć inwestorowi dopłaty unijnej, tym bardziej, że wkładu własnego też musi wrzucić sporo. Nasuwa się jednak pytanie, czy w naszym mieście jest zapotrzebowanie na taki obiekt ? Może 10 lat temu byłoby ok, ale powstało w mieście kilka fajnych hoteli, które w zupełności zaspakajają potrzeby rynku, a i tak im się nie przelewa. Źle nie życzę inwestorowi, ale bladziutko widzę opłacalność inwestycji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Machupichcę(2010-11-03)
 • Podobno dotacja wyniosła parenaście milionów złotych - wydaje mi się, że są ważniejsze inwestycje w tym mieście niż ładowanie publicznych pieniędzy w prywatny biznes
 • ten samochodzik na wizualizacji to chyba jak usuną słubki ze starego rynku - oby jak najszybciej
Reklama