UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Klasztor do remontu

 
Elbląg, Klasztor franciszkanów w Elblągu przejdzie gruntowny remont
Klasztor franciszkanów w Elblągu przejdzie gruntowny remont (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Do połowy czerwca przyszłego roku na terenie klasztoru franciszkanów przy  ul. Obrońców Pokoju powstanie Izba Pamięci ojca Klimuszki, świetlica środowiskowa dla dzieci oraz ogród zielarski. Zakonnicy szukają wykonawcy, który podejmie się realizacji inwestycji.

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o ambitnych planach elbląskich franciszkanów z parafii pw. św. Pawła. Wówczas zakonnicy pozyskali 2,5 mln zł z funduszy unijnych. Za te pieniądze miała zostać wyremontowana część klasztoru. A po remoncie...
       - W dawnej organistówce protestanckiej powstanie świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży. Powstanie także Herbarium, czyli ogród zielarski – zdradził nam ojciec Grzegorz Piśko, gwardian klasztoru franciszkanów w Elblągu, kiedy w grudniu ubiegłego roku odwiedziliśmy klasztor.
       Oprócz tego powstanie mini muzeum i Izba Pamięci poświęcona ojcu Klimuszce.
       Obecnie zakonnicy szukają wykonawcy robót. Co ma być zrobione? Wzmocnienie konstrukcji ścian, konserwacja wątku ceglanego, konserwacja tynków na wieży kościoła. Adaptacja obiektu dawnej organistówki na świetlicę środowiskową poprzez wykonanie robót ciesielskich, stolarskich, dekarskich, murarskich, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, termomodernizacja, montaż instalacji sanitarnych, oraz zabezpieczenie przed wilgocią. Podobny zakres prac będzie wykonany przy Domu ojca Klimuszki.
       Izba Pamięci ojca Klimuszki będzie mieściła się w kaplicy cmentarnej. Wcześnie jednak trzeba będzie tam wykonać roboty ciesielskie, dekarskie, murarskie, posadzkowe, zamontować instalację elektryczną, zabezpieczenie przeciwwilgociowe, wykonać stolarkę okienną i drzwiową, a także wykonać prace wykończeniowe tynkarskie i malarskie.
       Prace na terenie klasztoru mają się zakończyć 15 czerwca 2020 r. Chyba, że... na przedłużenie terminu zgodzi się instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym.
       Potencjalni wykonawcy mają czas do 1 lipca, aby złożyć swoją aplikację przetargową. Najbardziej korzystna oferta zostanie wybrana na podstawie ceny (60 proc. oceny), terminu gwarancji (30 proc.) i zatrudnienia osób bezrobotnych (10 proc.)
      
SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Czy nie ma już tematów w Elblągu do opisywania? (widocznie nie ma) Lecz, doprawdy, niewiele mnie interesuje co będzie z klasztorem. To raczej sprawa prywatna tych, co tam przebywają.
 • Rydzyk wykladaj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  29
  Mów mi Ojcze(2019-06-19)
 • Wybierz temat wg własnego widzimisię i sam się wypowiedz. Przecież istnieje taka możliwość, czyż nie?
 • nie musisz czytać
 • @pil - "nie musisz czytać" A To nie jest temat dla tak bogatego Ojca z Torunia? Nie może pomóc? Złoto wszędzie i kasy nie ma?
 • Ogród zielarski mówicie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  Z i e l a r z (2019-06-19)
 • O. Klimuszko był wspaniałym zielarzem, pomógł wielu ludziom, jego książki weszły do kanonu wiedzy o zielarstwie. Ponadto był wizjonerem i jasnowidzem. Na pewno zasługuje na upamiętnienie.
 • Sami by się wzięli do roboty ludzie sami mieszkania remontują
 • @Remo - Pajęczyny obmieść i podłogę zamieść.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  0
  góralniskopienny(2019-06-19)
 • A co cię komuchu obchodzi ile kto ma złota?
 • RobertKoliński Nie do końca jest to sprawa prywatna, ponieważ kościelna instytucja pobiera tu - moim zdaniem nielegalnie, przy pomocy urzędników i decyzji elbląskiego włodarza Witolda Wróblewskiego - pieniądze publiczne (środki UE) w kwocie co najmniej 2.5 mln zł. Kilka miesięcy temu złożyłem w tej sprawie doniesienie do prokuratury wskazując na bezprawne i nielegalne działania urzędników prezydenckich oraz próbę wyprowadzenia środków publicznych do kościelnej skarbony - jak dotychczas elbląska prokuratura wciąż milczy w tej sprawie. A przypomnę tylko, że cele, na jakie deklarowała przeznaczenie środków strona kościelna są niezgodne z obowiązującym prawem, bowiem w dokumencie dot. przyznania środków publicznych przez władze wojewódzkie wskazano nieistniejące w państwowych rejestrach zabytki oraz całkowicie zignorowano potrzeby mieszkańców oraz interes miasta Elbląga, koncentrując się na zyskach i interesie wyłącznie strony kościelnej. I elbląscy urzędnicy, z włodarzem Wróblewskim na czele, ten skandaliczny i aspołeczny dokument skwapliwie a służalczo religiantom przyklepali bez najmniejszej dyskusji. Mafijne państwo w państwie, tym razem urzędnicy miejscy nie mają wymówki, że "nie wiedzieli" - świetnie wiedzieli i cynicznie dopomogli funkcjonariuszom Krk w wyprowadzeniu środków publicznych na bezprawne działania i inwestycje kościelne.
 • Gdzie tam bezprawne. Dobrze robią i będzie w końcu izba pamięci Ojca Klimiuszki- wybitnego człowieka. To kościół w Polsce ocalił od zniszczenia wiele zabytków i je stworzył, które do dziś są odwiedzane i przynoszą dochody, prestiż i sławę Polsce.
Reklama