UWAGA!

Kolejne podejście do Góry Chrobrego (aktualizacja)

  Elbląg, Czy na Górę Chrobrego wróci życie?
Czy na Górę Chrobrego wróci życie? (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Prezydent Elbląga chce, aby na marcowej sesji Rady Miejskiej radni wyrazili zgodę na przejęcie oprzyrządowania umożliwiającego uruchomienie na Górze Chrobrego wyciągu narciarskiego. Obecnie sprzęt jest zajęty przez komornika.

Na początek trochę historii. Stacja narciarska na Górze Chrobrego zakończyła działalność na wiosnę 2018 r. Właściciel przedsiębiorstwa zrezygnował z jej prowadzenia, swoją decyzję tłumacząc nieopłacalnością przedsięwzięcia. Miasto chciało przejąć wyposażenie przedsiębiorstwa, ale wówczas nie zgodziła się Rada Miejska (zdominowana wówczas przez Prawo i Sprawiedliwość).
       Na najbliższą sesję Rady Miejskiej (21 marca) prezydent przygotował uchwałę dotyczącą przejęcia sprzętu, tak aby od nowego sezonu zimowego można było uruchomić stację narciarską. - Teraz jest najlepszy moment, aby się tą  sprawą zająć i wrócić do rozmów z właścicielem przedsiębiorstwa. Będę chciał, jako miasto, podjąć ponownie temat Góry Chrobrego, ponieważ jeżeli nie załatwimy tego w najbliższym czasie, to temat zostanie definitywnie zamknięty. Zamierzam zwrócić się do właściciela co do jego wizji i losów nakładów. Jeśli stanowisko właściciela będzie pozytywne w kwestii kontynuacji rozmów, to zamierzam na marcowej sesji Rady Miejskiej przedłożyć projekt uchwały w sprawie przejęcia wyposażenia – mówił Witold Wróblewski na dzisiejszej (19 lutego) konferencji prasowej.

  Elbląg, Miasto chce kupić wyposażenie stoku narciarskiego
Miasto chce kupić wyposażenie stoku narciarskiego (fot. Anna Dembińska)


       - Chcąc zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom musimy włożyć dużo pracy. Wszystkie urządzenia muszą być odebrane przez nadzór techniczny, trzeba przeszkolić pracowników. Wspominam o tym dlatego, że jeżeli ktoś mówił, że w październiku lub listopadzie można było górkę przejąć i uruchomić, to było tylko mówienie. Na to trzeba czasu. Teraz sprawca jest dość „paląca”, bo urządzenia stały rok nieużywane i doprowadzenie ich do stanu używalności wymaga czasu. Jesteśmy na to gotowi, ale jeżeli to będzie teraz. Jeżeli to będzie później, to już nie będzie takiej możliwości. – dodał Andrzej Bugajny, dyrektor MOSiR w Elblągu.
       I tu pojawia się pierwszy zgrzyt. Sprzęt umożliwiający uruchomienie stacji narciarskiej w styczniu zajął komornik sądowy Jacek Bortnik. Termin licytacji komorniczej nie został jeszcze wyznaczony.
       - Trudno mi na ten temat się wypowiadać, nie jest to mienie miasta. Warunkiem zakupu są rozmowy z właścicielem. Dla mnie najważniejsza jest to, czy cena jest do przyjęcia – mówił prezydent.
       W ubiegłym roku Witold Wróblewski powołał zespół (w jego skład wchodzili m.in. urzędnicy i radni ze wszystkich klubów, poza PiS) , który negocjował zakup sprzętu. Wówczas wynegocjowano sumę 1,3 mln zł płatne w trzech rocznych ratach. Miejscy urzędnicy dysponują listą urządzeń, które byłyby przedmiotem ewentualnej transakcji.
       - Jeżeli właściciel nakładów będzie chciał rozmawiać, to przeanalizujemy wycenę (która była już zrobiona) jeszcze raz. Będziemy chcieli zapłacić na raty, gdyż w przypadku zapłata całej kwoty byłaby trudna dla miasta – mówił Witold Wróblewski.
       Obecnie całą jednak sprawa jest w zawieszeniu. Umowa dzierżawy stoku pomiędzy PT Góra Chrobrego a miastem została rozwiązana, sprzętem dysponuje komornik sądowy. W ostatnim sezonie funkcjonowania stacji narciarskiej z jej usług skorzystało 15 tys. osób.
      
       Aktualizacja z 20 stycznia
      
Skontaktowaliśmy się z komornikiem sądowym Jackiem Bortnikiem, którego kancelaria zajęła sprzęt na Górze Chrobrego.
       - Dopóki ruchomość nie jest sprzedana w drodze licytacji publicznej jej właścicielem jest dłużnik i może on prowadzić negocjacje z potencjalnymi kupcami - wyjaśnił Jacek Bortnik, komornik sądowy.
       Termin licytacji nie został jeszcze ogłoszony.
      
      

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • skoro sprzet jest zajęty przez komornika, to nie ma co gadać z bankrutem tylko nalezy czekać na licytację komorniczą, nawiasem mówić prowadzenie rozmów o kupnie wyciągu narciarskiego po sezonie narciarskim z firmą, która ma zajęcie komornicze jest jakąś kosmiczną bzdurą
 • ku.wda w lato będą górę odpalać hahaha no brakuje mi słów na tą głupotę :) ml
 • I zaraz odezwą się Elbląscy specjaliści zasiadający w domu przed TV. Każdemu wydaje się to takie proste i widzi w tym takie zyski to czemu nikt nie kupi ?
 • Wicia zima się skończyła. Znów zmarnowaliście pieniądze, to powinno tętnić życiem. Nieudacznicy
 • @QbeeQ - a ty umiesz czytać? kto tu mówi o jakimś odpalaniu? przecież gdy przyjdzie następny sezon zimowy, to będzie już za późno. Przygotowania do jakiegokolwiek sezonu, czy to letni czy zimowy rozpoczynać należ na długo przed nim
 • nie podpisałeś się więc nie wiadomo czyś facet czy kobita, ale to w gruncie rzeczy nie istotne, natomiast zaciekawił mnie wątek o zmarnowanych pieniądzach, czy mógłbyś to rozwinąć, podać jakieś konkrety?
 • Ale będzie następna. Jak do wszystkiego trzeba się przygotować, nic nie jest ot tak sobie. Ale to już trudne do pojęcia. To może narzekacze sami kupią sprzęt, rozkręca biznes, a i stworzą jeszcze miejsca pracy. A nie tylko "nam się należy". ..
 • Tak wyciąg w naszych warunkach klimatycznych jest nieopłacalny. Koniec i kropka. Szkoda słów na dewagacje. Rozwalone chodniki, dziury na ulicach. Na to kasy nie ma, ale na 3 tygodniowy wyciąg w roku znajdzie się parę baniek. Wróblewski idź po rozum, dość populizmu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  15
  janosik(2019-02-19)
 • Drodzy Państwo, czytelnicy portelu. Na tym etapie mamy zupełnie inną sytuację prawną. Przecież. Wierzyciele (czyli firmy lub osoby, którym właściciel stoku nie zapłacił) próbują odzyskać swoje należne pieniądze. Należne, bo przecież na zlecenie sądu pracuje już komornik. Dlaczego zatem prezydent nie mówi o potrzebie zaspokojenia wierzycieli, bo tam przecież muszą pójść pieniądze w pierwszej kolejności. A cały czas Prezydent mówi o właścicielu i jego swobodzie dysponowania majątkiem podczas, gdy mienie jest już zajęte egzekucją komorniczą. W takim razie uchwała powinna mieć brzmienie "O udzielenie zgody na zaspokojenie wierzycieli zadłużonej spółki publicznymi pieniędzmi"
 • Mam pomysł powołać kolejna spółkę miejską, koledzy do obsadzenia stołków za godziwe wynagrodzenie się znajdą. Będzie jak z MPGK. Ważne żeby się kręciło. Grad też elektrowni atomowej nie wybudował, ale co zarobił, to jego, nikt mu nie zabierze. Działajcie nikt was nie zatrzyma.
 • nie ma pomyslu na to miejsce, co z tego ze to bedzie dzialac skoro zima slaba i nawet jak beda snieg sprowadzac z syberii to i tak trzeba doplacac do tego biznesu, Tor łyżwiarski Kalbar stoi pusty chlodziarka buczy chaldy sniegu leza, wyglad absurdalny. Panie inżynierze! A jezioro tu przestawimy. ..
 • cena złomu pomniejszona o jego demontaż i transport na złomowisko, tyle to jest warte
Reklama