UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Koniec obecnych limitów na przywóz paliwa

Znowelizowane prawo celne zakłada zniesienie od 1 grudnia dotychczasowego limitu na przywóz paliwa spoza Unii Europejskiej. Obecnie zwolniony z cła jest przywóz do 200 litrów paliwa wwożonego spoza UE do Polski w bakach samochodów.

Znowelizowane przepisy zakładają wyższe limity przywozowe dla paliwa trafiającego do UE w bakach samochodów. W fabrycznym zbiorniku od 1 grudnia będzie można przywieźć do 600 litrów paliwa, dodatkowe 10 litrów w kanistrze oraz kolejne 200 litrów w standardowym zbiorniku tzw. specjalnego przeznaczenia, występującym na przykład w samochodach-chłodniach. Dla pojedynczych obywateli, mieszkających blisko wschodniej granicy, gdzie paliwo jest tańsze niż w naszym kraju, to z pewnością dobra wiadomość. Nowelizacja nie podoba się jednak firmom paliwowym.
     W związku ze zmianą przepisów Polska już 5 listopada Izba Paliw Płynnych przesłała do Prezydenta RP pismo w sprawie nowelizowanej Ustawy Prawo Celne i Ustawy o Podatku Akcyzowym, gdzie zwraca uwagę na problemy, jakimi są brak ograniczeń i bardzo liberalne przepisy dotyczące możliwości „prywatnego” i niekontrolowanego importu paliw z tzw. krajów trzecich (czyli spoza Unii Europejskiej). Zdaniem Polskiej Izby Paliw Płynnych, mająca wejść w życie 1 grudnia „liberalizacja przepisów i propozycja uchylenia w Prawie Celnym art. 39 i 40 spowoduje wzrost takich zjawisk jak: sprzedaż paliwa niewiadomego pochodzenia, które nie tylko jest sprzedawane w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek kontrolę nad jego jakością, ale przede wszystkim z pominięciem wszelkich przepisów celno-podatkowych”.
     Ponadto, planowane dopiero na 1 stycznia 2009 r. wejście w życie ustawy o podatku akcyzowym, gdzie art. 34 mówi o zwolnieniu od podatku akcyzowego wwozu paliwa w wielkości do 600 litrów, spowoduje - zdaniem Polskiej Izby Paliw Płynnych - na okres jednego miesiąca powstanie luki prawnej. Przez ten czas nie będzie bowiem obowiązywało żadne prawo w kwestii wwozu paliwa z krajów spoza UE do Polski. Tym samym zrodzi to wielkie pole do nadużyć, związanych z nieograniczonym wwozem paliwa do kraju.
     Według znowelizowanych przepisów także od 1 grudnia osoby podróżujące do Unii Europejskiej statkiem lub samolotem będą mogły przywieźć bez opłat towary o wartości do 450 euro. Wzrośnie również limit zwolnienia dla towarów wysyłanych pocztą, które kupowane są na przykład w sklepach internetowych poza Unią Europejską. Bez cła będzie można teraz przysłać pocztą do UE towary o wartości do 150 euro, a nie, jak dotychczas, tylko do 22 euro. Podróżni będą mogli przewozić też towary o większej wartości w bagażu osobistym. Osoby przybywające do Unii Europejskiej drogą morską lub lotniczą będą mogły bez cła i VAT przywozić upominki o wartości do 430 euro, a nie, jak obecnie, do 175 euro. W przypadku podróżujących drogą lądową limit wyniesie 300 euro. Zwiększy się też z 2 do 4 litrów limit dla przywozu bez cła i podatków wina oraz do 16 litrów piwa.
     Od 1 grudnia ograniczeniu z obecnie 200 sztuk do 40 sztuk ulega limit przywożonych drogą lądową (w ruchu pieszym, kolejowym i transporcie kołowym) papierosów. Nowe ograniczenie nie będzie dotyczyć podróżujących drogą lotniczą i morską, którzy nadal będą mogli przywieźć do 200 papierosów.
     
     źródło: Ministerstwo Finansów
oprac. MK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama