UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto ma kosić wały na Żuławach?

 
Elbląg, Dr Piotr Mańko wskazywał najważniejsze potrzeby melioracji Żuław
Dr Piotr Mańko wskazywał najważniejsze potrzeby melioracji Żuław (fot. Michał Skroboszewski)

Tytułowe pytanie to tylko jeden z problemów żuławskich rolników. Skarżą się oni na rozmycie odpowiedzialności za utrzymanie wałów. Sposoby na rozwiązanie tego i innych problemów ma wskazać Państwowy Program Rewitalizacji Żuław Wiślanych. Zobacz zdjęcia z konsultacji społecznych.

Żuławy Wiślane są na tyle specyficznym regionem w Polsce, że wymagają szczególnych unormowań jeżeli chodzi o gospodarkę wodną. Takie rozwiązanie już funkcjonowało w Polsce, kiedy w Elblągu funkcjonował Żuławski Zarząd Melioracji. Dziś kompetencje są rozmyte, co skutkuje m.in. problemami w ustaleniu kto ma kosić wały przeciwpowodziowe.

Poprawieniu sytuacji ma służyć Państwowy Program Rewitalizacji Żuław Wiślanych. Jego głównym celem jest kompleksowa modernizacja systemu melioracyjnego, podwojenie średniego plonowania, eliminacja zagrożenia powodziowego, regulacja populacji bobrów, stworzenie stref przetwórstwa rolno-spożywczego i przechowalnictwa, inwestycje w specjalne działy produkcji rolniczej oraz w regionalną energetykę odnawialną, budowa i odbudowa infrastruktury drogowej i technicznej, a także pobudzenie rozwoju miejscowości i osadnictwa.

- Trzeba maksymalnie przedłużyć przejazdy technologiczne, dopracować szerokość rowów do takiego stanu, żeby można było wykonać wygodnie jak najwięcej prac opryskiwaczem, czyli najszerszym narzędziem rolniczym – podawał przykłady dr Piotr Mańko z Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach podczas spotkania konsultacyjnego w Markusach.

Dla mieszkańców Żuław, którzy utrzymują się z rolnictwa, jedną z najważniejszą rzeczy jest kwestia melioracji. Mieszkańcy Markus, gdzie dziś (2 marca) odbyło się spotkanie prezentujące zasady programu zwrócili uwagę na fatalny stan infrastruktury służącej do utrzymywania właściwej wysokości wody w rowach.

- Sprawny system melioracji jest potrzebny nie tylko po to, żeby wodę spuścić z pola, ale także w razie potrzeby napuścić – mówił dr Piotr Mańko– Konieczne jest także utrzymywanie zastawek w odpowiedniej wysokości dla odpowiednich gleb, które na Żuławach występują w dość dużej mozaice.

Jednym z rozwiązań ma być postawienie na spółki wodne, gdzie minimum 50 proc. udziałowców stanowiliby rolnicy. Mają się one zajmować konserwacją tzw. „urządzeń podstawowych” w melioracji. Mogą też liczyć na wsparcie z funduszy unijnych.

Obecnie Państwowy Program Rewitalizacji Żuław Wiślanych jest w trakcie konsultacji. W planach jest także specustawa dla Żuław.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama