UWAGA!

Kto zaprojektuje most z klasą (nośności A)?

 Elbląg, Przebudowy wymaga ten most nad rzeką Fiszewką
Przebudowy wymaga ten most nad rzeką Fiszewką (Fot. Anna Dembińska)

Miasto ponownie podeszło do przetargu na wykonanie dokumentacji dotyczącej „przebudowy obiektu mostowego nad rzeką Fiszewka w ciągu ul. Warszawskiej w Elblągu i doprowadzenie mostu do klasy nośności A tj. 50 ton". Samorząd chce przeznaczyć na ten cel 450 tys. zł. Jakie są oferty firm?

Jak dowiadywaliśmy się w Urzędzie Miejskim rok temu, most przy wyjeździe na Malbork ma doczekać się przebudowy "ze względu na duży ruch, wiek obiektu, a także to, że to istotny ciąg komunikacyjny". Niedawno samorząd powtórzył przetarg dotyczący opracowania odpowiedniej dokumentacji.

Przypomnijmy: wykonawca wyłoniony w przetargu będzie zobowiązany do pozyskania aktualnych map do celów projektowych w niezbędnym zakresie; wykonania badań geotechnicznych podłoża w zakresie niezbędnym do opracowania dokumentacji projektowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie oraz wiedzą techniczną; uzyskania warunków technicznych od firm branżowych na przebudowę sieci i pozostałej infrastruktury technicznej będącej w kolizji lub przebiegających wzdłuż przebudowanego mostu oraz projektowanymi elementami infrastruktury technicznej, a także uwzględnienia w dokumentacji projektowej rozwiązań umożliwiających eksploatację sieci i innych elementów przebudowanej infrastruktury technicznej wynikających z warunków wydanych przez ich właścicieli oraz uzyskania uzgodnienia projektu w tym zakresie. Wyłoniona w przetargu firma ma też m. in wykonać inwentaryzację przyrodniczą i zaprojektować przebudowy jezdni i zjazdów zlokalizowanych bezpośrednio przed i za przebudowywanym obiektem mostowym. Na przebudowywanym obiekcie ma powstać ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,5 m. Wykonawca będzie pełnić nadzór autorski w trakcie robót budowlanych.

Jak wskazano w dokumentacji postępowania, „jeżeli wykonawca po wykonaniu analizy sposobu posadowienia istniejącego obiektu oraz po wykonaniu koniecznych specjalistycznych badań, pomiarów, obliczeń stwierdzi, że pozostawienie i wykorzystanie istniejących elementów konstrukcyjnych obiektu pozwoli spełnić wymagania (...) dla projektowanego obiektu, warunki trwałości oraz inne wymaganie określone obowiązującymi przepisami technicznymi i równocześnie będzie to uzasadnione ekonomicznie, to zamawiający dopuszcza zaprojektowanie obiektu z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych istniejącego mostu". Jeżeli przesłanki techniczne nie zostaną spełnione lub nie będzie to uzasadnione ekonomicznie, wykonawca ma zaprojektować rozbiórkę istniejącego obiektu i budowę nowego.

Do przetargu stanęły trzy firmy. Ich oferty (brutto) to kolejno 434 190 zł (Kuryłowicz Project Sp. z o.o. z Gdańska), 389 910 zł (Pracownia Projektowa MID Sp. z o.o. z Gdańska) oraz 487, 264, 50 zł (ITER Maciej Basek z Nowego Dworu Gdańskiego). Jak wskazywano w ogłoszeniu przetargowym, oprócz kryterium ceny bierze się pod uwagę "organizację, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia" w zakresie branży mostowej i branży drogowej.

Obecnie trwa badanie ofert.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama