UWAGA!

Kupiłem samochód i co dalej?

 Elbląg, Rejestracja samochodów jest obecnie utrudniona
Rejestracja samochodów jest obecnie utrudniona (fot. Michał Skroboszewski,a rch. portEl.pl)

Pandemia koronawirusa spowodowała trudności w funkcjonowaniu urzędów i załatwianiu „zwyczajnych” w „normalnym” okresie spraw. Takich jak np. rejestracja samochodu. - Kiedy można rejestrować auta? – zapytał nasz czytelnik. Odpowiedzi są różne.

Funkcjonowanie Urzędu Miejskiego w okresie pandemii jest okrojone. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia w ratuszu, można osobiście tylko zarejestrować zgony, noworodki i załatwić sprawy związane z dowodami osobistymi. A przecież życie nie znosi próżni i toczy się dalej. Ludzie np. kupują samochody i potrzebują je zarejestrować. I co wtedy?

- Kiedy można rejestrować auta? Kupione 13 marca, stoi i co dalej? Proszę o pomoc – takiego maila na naszą redakcyjną skrzynkę przysłał Czytelnik.

Jak się okazuje, nie trzeba robić nic. Podaliśmy się za niezorientowanego mieszkańca Elbląga i zadzwoniliśmy do Referatu Obsługi Kierowców. I jak się dowiedzieliśmy, jeżeli samochód jest dopuszczony do ruchu i ma aktualne ubezpieczenie OC, to można nim jeździć dopóki sytuacja się nie uspokoi. Proste? Nie do końca.

Bo podając się za mieszkańca Milejewa zadzwoniliśmy też do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Elblągu. I tam poinformowano nas, że możemy nowym samochodem jeździć do 30 dni od daty kupna pojazdu, ale musimy przesłać do starostwa zawiadomienie o kupnie samochodu.

Jaka jest prawda? Zapytaliśmy w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedź jest dość enigmatyczna.

- Rejestracji pojazdu dokonuje na wniosek właściciela starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę), stosownie do przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zadanie to powiat wykonuje we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, wydając decyzje administracyjne w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz przedłożone dokumenty. MI nie nadzoruje pracy starostów i urzędników wydziałów komunikacji – odpowiedział Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

W rozporządzeniach wydanych przez poszczególnych ministrów zawierających szczególne procedury działania w trakcie pandemii, nie ma wzmianki o sposobie rejestracji samochodów. Można więc wnioskować, że samochody rejestrować trzeba na dotychczasowych zasadach. Biorąc pod uwagę trudności w pracy poszczególnych urzędów.

W przypadku zakupu nowego samochodu z salonu, żeby móc nim jeździć, trzeba go zarejestrować. Jak?

Urząd Miejski w Elblągu z powodu koronawirusa, jak może unika bezpośredniego kontaktu z interesantami. Dlatego konieczne do rejestracji dokumenty trzeba albo osobiście wrzucić do skrzynki podawczej w budynku ratusza przy ul. Łączności 1 lub wysłać pocztą. Konieczną opłatę należy wpłacić na konto. A potem czekać na kontakt telefoniczny z urzędnikiem w celu odebrania dokumentu.

Problemy z wykonaniem badań technicznych samochodów nie powinny wystąpić. Stacje diagnostyczne pracują normalnie, podobnie jak agencje ubezpieczeniowe, gdzie można zawrzeć umowę ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej (OC).

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A powstrzymać się z zakupem auta to nie łaska
 • To pięknie pokazuje, jak Polska bez biurokracji funkcjonować nie potrafi. W cywilizowanych krajach, zarejestrować auto można bez wychodzenia z domu. Po co zmiany tablic rejestracyjnych, debilne naklejki. Tablice powinny być przypisane, do jednego auta. No, ale tak w tym cudownym kraju, na każdym kroku trzeba kroić obywatela.
 • Jak dzwoniłem do wydziału w tamtym tygodniu to Pan urzędnik powiedział mi że są dwa sposoby. Jeden to rejestracja listownie lub poczekać na koniec pandemii i wtedy przyjść do urzędu. Kary na ten okres będą wstrzymane. Mam to nagrane wiec w razie jakich komplikacji pokaże nagranie.
 • @Generallo Proszę sobie wyobrazić, że nie wszędzie docierają autobusy/komunikacja, ewentualnie niektóre miejscowości są na tyle słabo skomunikowane, że żeby dotrzeć na czas do pracy i móc z niej wrócić do domu trzeba jeździć autem. A co w wypadku, gdy auto będzie miało nieopłacalną do naprawy awarię? Z buta kilkadziesiąt kilometrów czy osobiscie będziesz ludzi wozic?
 • Ludzie mają w głowie nas. .ne teraz jest pandemia trza w domu siedzieć.
 • Kupić auto po kimś zarażonym. Ludzie to mają problemy i sami te problemy tworzą. Mi skończyło się ubezpieczenie - załatwiłem je bez wychodzenia z domu jeśli by się to nie udało jeździł bym do pracy bez oc a w razie zatrzymania niech kierują sprawę do sądu - a ubezpieczenie chyba ważniejsze niż przerejstrowanie. Czym są pieniądze w stosunku do życia czy zdrowia?? Na chleb trzeba mieć, ale chyba lepiej "być" biedniejszym i zdrowym niż umrzeć bogaty. Tzn. lepiej nie stosować się na chwilę do prawa i być zdrowy niż mieć przerejestrowane auto i zachorować lub umrzeć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  5
  Pieniądze to nie wszystko(2020-03-27)
 • Mam 30 dni na dokonanie czynności związanych z zakupem, ale co tam. Siedzę w domu, nudzę się, podobno za artykuł płacą, to strzelę takiego gniota o niczym.
 • Przesłać do starostwa zawiadomienie o kupnie samochodu. Ok. Ale w jaki sposób?Z góry informuję że nie posiadam internetu, a do sąsiada nie pójdę bo może mnie zarazić, albo ja jego koronawirusem. Więc jak?
 • Skoro nie posiadasz internetu to w jaki sposób tu napisałeś? Przez przekaz myśli? :D
 • najlepiej mlotkiem stukaj w kaloryfer alfabetem morse'a o ile masz mlotek i kaloryfer bo do somsiada nie pojdziesz,
 • @Hejted! - Napisał list na papierze, list do butelki, a butelkę do Wisły. I tak dotarło to do PortEl. Proste.
 • @Hejted! - I pewnie pomyślał, że zapłacił, bo tu się pojawia magiczne słowo "kupić"! :D gdyby ktoś chciał mi dać samochód, to ja bym go wziął
Reklama