UWAGA!

Kupili, nie wyremontowali, chcą sprzedać

 Elbląg, Władze miasta chcą sprzedać m.in. ten narożny budynek
Władze miasta chcą sprzedać m.in. ten narożny budynek (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Władze miasta chcą sprzedać dwa budynki przy ul. Trybunalskiej i Łączności, które pięć lat temu kupiły od PZU. Pierwszy z nich miał być remontowany na potrzeby urzędników i obsługi mieszkańców, ale do żadnych prac przez ten czas nie doszło. Zgodę na sprzedaż mają wyrazić radni na sesji Rady Miejskiej 29 grudnia.

Władze miasta kupiły oba budynki przy ul. Trybunalskiej 7 i Łączności 3 za ok. 1,3 mln złotych. Pierwszy z nich miał być przeznaczony m.in. pod siedzibę departamentów Urzędu Miejskiego, rozsianych obecnie w różnych punktach miasta, m.in. departamentu świadczeń rodzinnych z ul. Jaśminowej, Zarządu Budynków Komunalnych z ul. Ratuszowej i Hetmańskiej, referatu zdrowia z ul. Kosynierów Gdyńskich, Zarządu Dróg z ulicy Czerwonego Krzyża czy Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej z al. Tysiąclecia.

- Na parterze chcemy urządzić salę obsługi mieszkańców korzystających ze świadczeń rodzinnych. Obecna sala przy ul. Jaśminowej jest za mała, by na przykład obsłużyć wszystkich zainteresowanych dodatkami z programu 500 plus – przekonywał w 2016 roku Artur Zieliński, sekretarz miasta.

Drugi z budynków, jak zapewniał wówczas wiceprezydent Janusz Nowak, miał być przekazany Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego do zaadaptowania na mieszkania. Z planów władz miasta nic nie wyszło. Nie udało się przeprowadzić remontu (ogłaszano przetargi, ale nie udało się w nich znaleźć wykonawcy) ani przekazać budynku ETBS. Dlaczego?

- Z uwagi na brak środków własnych oraz możliwości ich pozyskania na przeprowadzenie remontów budynków zapadła decyzja o sprzedaży - odpowiada na nasze pytania Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. I przypomina, że w 2017 roku na przetarg dotyczący remontu Trybunalskiej 7 (m.in. przebudowę pomieszczeń piwnicy parteru i pierwszego piętra, budowę windy towarowej i osobowej, przebudowę klatek schodowych i dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych) wpłynęły dwie oferty na kwoty 3,8 mln zł i 3,9 mln zł. - Znacznie przekraczały nasze możliwości finansowe - dodaje. Szacunki urzędników wynosiły wówczas prawie 2,2 mln zł.

Budynek przy ul. Trybunalskiej 7 pochodzi z 1920 r. i ma ok. 1,7 tys. m kw. powierzchni użytkowej, znajduje się na działce o powierzchni 511 m kw. Budynek przy ul. Łączności 3 pochodzi z 1904 r., ma ok. 750 m kw. powierzchni użytkowej i znajduje się na działce o powierzchni 541 m kw. Pierwsza z nieruchomości jest nieużytkowana, część pomieszczeń w drugim budynku jest użytkowana przez najemców, którzy mają umowy z Zarządem Budynków Komunalnych.

Wartość rynkowa nieruchomości zostanie określona przez rzeczoznawcę po wyrażeniu przez Radę Miejską zgody na sprzedaż budynków.Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć na najbliższej sesji 29 grudnia. - Biorąc pod uwagę aktualne ceny nieruchomości na elbląskim rynku, cena przedmiotowej nieruchomości może oscylować w granicach 4,5-5 mln zł - dodaje Joanna Urbaniak.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama