UWAGA!

Lepiej zaczekać, niż nie dokończyć

Tak też pomyślały władze miasta i podjęły decyzję – rok szkolny dla Gimnazjum nr 5 rozpocznie się na miasteczku szkolnym przy ul. Saperów. Jednocześnie w kasie miejskiej znalazło się dodatkowo ok. 600 tys. zł, które przeznaczono na prace wykończeniowe – Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że jeśli nie zrobimy tego remontu i wpuścimy młodzież do szkoły to odłoży się on na kolejne kilka lat. Lepiej było dwa miesiące poczekać i oddać szkołę w stanie, którego nie powstydziłaby się żadna placówka w Elblągu – mówił prezydent Jerzy Wilk podczas dzisiejszego (4 listopada) otwarcia Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola. Zobacz zdjęcia z uroczystości i ze środka szkoły.

To budynek, który jest nie tylko placówką oświatową, ale i zabytkiem. Ta wybudowana pod koniec lat 20. szkoła jest jedną z sześciu, które objął program unijny pn. "Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu". W jego ramach odnowiono m.in. ściany zewnętrzne, zmodernizowane zostały instalacje elektryczne i ciepłownicze, wymieniono okna i drzwi, na dach budynku wróciła również iglica. Roboty zakończyły w sierpniu, teoretycznie rok szkolny mógł rozpocząć się w nowych murach, ale miasto postanowiło ogłosić kolejny przetarg – tym razem na wykonanie prac wykończeniowych.
       - W lipcu objęliśmy władzę w mieście, w sierpniu sprawdziliśmy postęp prac. Okazało się, że z zewnątrz wyglądało to już pięknie, natomiast w środku niestety nie było dobrze. Dlatego też rok szkolny rozpoczął się w miasteczku szkolnym, a tutaj musieliśmy znaleźć dodatkowo prawie 600 tys. zł, żeby doprowadzić do świetności wszystkie sale – mówił prezydent Jerzy Wilk. – Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że jeśli nie zrobimy tego remontu i wpuścimy młodzież do szkoły to odłoży się on na kolejne kilka lat. Lepiej było dwa miesiące poczekać i oddać szkołę w takim stanie, którego nie powstydziłaby się żadna placówka w Elblągu.
       Inwestycja tylko w 2013 r. pochłonęła łącznie prawie 5,2 mln zł (wartość robót budowlanych to niemalże 4,6 mln zł brutto, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Na prace wykończeniowe miasto przeznaczło prawie 600 tys. zł.). Jak się jednak okazuje to nie koniec – na rok 2014 zaplanowano wykonanie robót malarskich, posadzkarskich oraz stolarskich na pozostałych kondygnacjach budynku szkoły. Planuje się również modernizację boisk szkolnych.
       - Szkoła jest bardzo duża, w związku z tym gimnazjum będzie zajmować dwie kondygnacje, natomiast w przyszłości planujemy przeniesienie tutaj jednej ze szkół zawodowych – wyjaśniał wiceprezydent Marek Pruszak.
       - To nasz pierwszy dzień w nowym budynku, czekaliśmy na niego niecierpliwie.Dziękuję władzom miasta oraz wykonawcom, a także pracownikom szkoły, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania – mówiła dziś (4 listopada) dyrektor Gimnazjum nr 5, Małgorzata Górska. - Dziś rozpoczyna się taka nowa karta w historii szkoły, którą będziemy powoli zapisywać.
       W całym projekcie bierze udział sześć placówek. Następną szkołą, która przejdzie remont będzie Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej.
       - Planujemy rozpoczęcie remontu w czerwcu, być może w maju następnego roku, tak, aby zdążyć do końca sierpnia. Środki na ten cel są zabezpieczone – dodał wiceprezydent Pruszak.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • bozeeee. w srodku co to ma byc ? to juz nie jest ta sama szkola co dawniej :( jak byla sp3 to byla prawdziwa szkola. nie pokazujcie wiecej takich zdjec bo mnie serce boli :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  3
  uczulony_na_brzydote(2013-11-04)
 • Młodzi sportowcy z Gimnazjum nr 5 mieli korzystać z kompleksu sportowego budowanego przy Agrykola nr 8.Mieli, ale pan Wilk oddał do Olsztyna 17,5 mln zł. A więc Gimnazjum nr 5 pozostało bez bazy sportowej. A to już nie to samo panie Wilk, ale co tam wstęga przecięta / nie za swoje zasługi /.
 • To nie zasługa wilka ale wielka klęska. Zaplecze sportowe, jako dodatek do pięknej szkoły, zostało zaprzepaszczone wraz z oddaniem kasy do Olsztyna. A byłoby to wspaniałe miejsce, kompletne przede wszystkim. Ten Nicniemogę powinien jak najszybciej zrezygnować bo jak wiedział że nic nie może to po co popierał referendum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  eryk_fal(2013-11-04)
 • wstęgi przecina nie za swoje zasługi klepnij się pan w czoło
 • Niestety, ktoś kto odebrał lamperie z granplastu chyba. .. .był ślepy. Oj, za te pieniądze należało wymagać większej staranności
 • tacy krzykacze byli, ze Nowaczyk nic nie robił. .. a ja widzę ze Wilk tylko jeździ i wstęgi przecina. .. na pewno nie dzięki swojej pracy. Nie sadze jednak, aby ktoś po Wilku jakąś wstęgę przeciął
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  rysiekrealny(2013-11-04)
 • co ten pruszak z zawodową szkołą czyżby dla siebie szykował posadkę jako dyrektor może w katolickiej którą ściągnęli z wilkiem z kępek i pragnie ulokować w jednej ze szkół zawodowych noże obrońców pokoju bo zamkowa nie przejdzie tak łatwo a może grottgera fajna na uboczu nikt się nie będzie czepiał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  welusia(2013-11-04)
 • Jaki to sukces zegary popsute nie działają czy nie ma u nas zegarmistrza co za dureń podswietlił ściany a wierzy z iglicą nie to skandal zobaczcie wieczorem jak to wygląda urok prysł trzeba było przyjść z kamerą na przerwę nie wybudowali palarni dla tej hołoty wszędzie tłumy ucznia za garażami gdzie się da kotłują ruskie koziołki kupione na sztuki na pobliskiej melinie domagają się stadionu wstydzą się głośno mówić bo raczej woleliby pijalnię piwa lub kantor z haszyszem lub koką niech ktoś przyjdzie z kamera na przerwę zobaczycie jak ta szkoła będzie wyglądała za pół roku
 • Gdyby ta szkoła była KATOLICKA wszystko byłoby w niej zrobione super. ..
 • Wolf to mialo byc pilkarskie zaplecze Olimpii ale pewnie lepiej niech Olsztyn sobie cos zbuduje. Zamiast 17.5 mln 600 tys brawo Salomonie brawo. Skąd te 600? Czy nie z obligacji miejskich na stadion??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  1
  prostejakdrutwkieszeni(2013-11-05)
 • Moja kochana szkola; ) tesknie za nia. Tylko szkoda ze tak ladnie wyremontowana szkole niebawem uczniowie zniszcza. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  Maniaa(2013-11-05)
 • Tym komentarzem obrażasz uczniów tej szkoły w tym mnie. Przychodźcie z kamerami do naszej szkoły proszę, ale zobaczycie tylko normalnych nastolatków jak w każdej innej szkole !!! W mojej szkole są osoby które umieją się zachować, ale wiadomo są też i tacy którzy palą tak jak w innych szkołach. .. nie zapominajmy, że nikt nie jest idealny. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  0
  niejestemzalogowana(2013-11-06)
Reklama