UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Login: Elblag, hasło: Morski

Elbląg, MSC Fortunate, który 28 lutego wpłynął do portu w Gdyni. Jednostka ma 275 m długości i 40 m szerokości, pojemność ponad 68 tys. ton, a na jego pokładzie mieści się 5700 kontenerów.
MSC Fortunate, który 28 lutego wpłynął do portu w Gdyni. Jednostka ma 275 m długości i 40 m szerokości, pojemność ponad 68 tys. ton, a na jego pokładzie mieści się 5700 kontenerów.

Jak zrozumieć wydawanie milionów na budowę portu, akcentowanie, że Elbląg ma tradycje morskie, że chcemy przeładowywać towary, bijąc corocznie rekordy przeładunku, że potrzebny jest przekop mierzei, aby elbląski port miał okno na świat, a jednocześnie to, że nie chcemy spotykać się i współpracować z innymi działającymi w tej samej branży?

Właśnie zakończyło się międzynarodowe wydarzenie Transport Week 2011, które odbywało się od 1 do 3 w Gdańsku. O randze i prestiżu tej konferencji świadczy bez wątpienia udział w niej minister Anny Wypych-Namiotko, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Dyrektora Portu Gdańsk oraz przedstawicieli portów zrzeszonych w Organizacji Portów Bałtyckich. Zrzeszenie skupia ponad 50 najważniejszych portów z dziewięciu krajów usytuowanych wokół Morza Bałtyckiego.
       Organizacja została założona 10 października 1991 r. w Kopenhadze w celu ułatwienia współpracy pomiędzy portami i podniesienia możliwości żeglugowych w rejonie Morza Bałtyckiego.
       Głównym celem BPO jest poprawa konkurencyjności transportu morskiego w rejonie Morza Bałtyckiego poprzez wzrost wydajności portów, prowadzenie marketingu w tym rejonie jako strategicznym centrum logistycznym, wymiana informacji, wprowadzanie nowych technologii w sektorze portowym w celu integracji portów w łańcuch transportowy oraz koordynowanie współpracy pomiędzy portami członkowskimi. Wizją BPO jest promowanie autostrad morskich Morza Bałtyckiego.
       Głównymi tematami Transport Week 2011 „Integracja a konkurencja w sektorze transportu: Region Bałtyku oraz Europy Centralnej i Wschodniej” były:
       – Globalne zmiany w strukturze i kierunkach wymiany handlowej – wpływ Chin i Rosji
       – Nowe korytarze transportowe na mapie Europy – TEN-T i Biała Księga
       – Co zmienił kryzys w sektorze transportu?
       – Europa Centralna i Środkowa – kierunki obsługi transportowej – przez Bałtyk, Morze Północne, Morze Czarne i Adriatyk?
       – Integracja transportu morskiego i lądowego – przewoźnicy intermodalni, operatorzy portów, linie żeglugowe
       – Ro-Ro, Lo-Lo, Con-Ro czy transport drogowy w Europie.
       Językiem wykładowym konferencji był język angielski .
       Więcej ważnych i ciekawych informacji z branży transportu morskiego na stronie www.actiaconferences.com.
      
       Każdy, kto działa w jakiejkolwiek branży, wie jak ważne są takie spotkania, wręcz obowiązkowe, a oficjalne i w kuluarach prowadzone rozmowy mogą doprowadzić tylko do sukcesu finansowego przedsiębiorstwa. W biznesie wszak chodzi o zysk finansowy z prowadzonej działalności. Nie mogę więc zrozumieć do dziś, jaki cel, idea przyświecały byłemu już Prezydentowi Elbląga oraz byłemu wieloletniemu (12 lat) Dyrektorowi Portu w Elblągu, że nie widzieli potrzeby starania się wstąpienia do Organizacji Portów Bałtyckich. Jak zrozumieć wydawanie milionów na budowę portu, akcentowanie, że Elbląg ma tradycje morskie, że chcemy przeładowywać towary, bijąc corocznie rekordy przeładunku, że potrzebny jest przekop mierzei, aby elbląski port miał okno na świat, a jednocześnie nie chcemy spotykać się i współpracować z innymi działającymi w tej samej branży?
       Mam nadzieję, że to wszystko się zmieni i powieje normalnością, a obecny Prezydent Miasta wybrany zdecydowana większością głosów wyprostuje to, co powinno być zrobione 10 lat temu. Bo jeśli nic się nie zmieni w zarządzaniu spółką o nazwie Zarząd Portu Morskiego Elbląg oraz w Radzie Nadzorczej spółki nie będzie osób lobbujących nasze interesy to działalność spółki ograniczy się tylko do wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, wynajmu i dzierżawy pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, a taka działalność nie ma nic wspólnego z działalnością portu, zwłaszcza portu morskiego. Martwi mnie również brak transparentności wiadomości lub ich brak na stronie BIP chociażby z zakładce bilans finansowy spółki.
       Będąc optymistą życzliwym dla wszystkich, mam nadzieję, że zostaną wyciągnięte wnioski przez osoby decyzyjne, port w Elblągu rozpocznie rozładunki towarów i spółka nie będzie musiała być zlikwidowana lub sprywatyzowana. O tym, że informacja to też towar, nie muszę chyba nikogo przekonywać.
      
Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.6 24 103

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wowka. Statek na zdjeciu które zamiesciłeś tak na oko zabiera 500 - 1000 kontenerow i jego głebokosc zanurzenia wynosi 8 - 12 metrów. Co taki statek ma wspólnego z Elblagiem ? Tor wodny na rzece Elbląg posiada głebokosc 2 metry przy wysokim stanie wod i około 1 metra jak lato jest suche i upalne ? Port morski w Elblagu to wielki przekręt umożliwiajacy byłym zetemesowcom pozoracje działań gospodarczych za pieniadze wyciagane z kasy miasta i nie tylko. Zarzad Portu Morskiego nie utrzymuje się z przeładunków portowych tylko z opłat dzierżawnych. W minionych kadencjach miasto przekazało Zarzadowi Portu kilkadziesiąt hektarów po lewej i prawej stronie rzeki Elblag, i opłaty z tego terenu zamiast trafiać do kasy miasta trafiają na konto spólki ZPM Elbląg. Jest tego ponad milion złotych rocznie i spółka dusi się od nadmiaru pieniedzy. Taka jest niestety smutna prawda o Porcie Morskim w Elblągu. Pozdro
 • Hero chyba nie czytałeś artykułu i tylko skupiłeś sie na ładnej i kolorowe fotografii. Na oko i to "oba" można przeczytać, że MSC Fortunate zabiera ponad 5 tys kontenerów -nie do 1 tys! www.dziennikbaltycki.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Spitygonzales(2011-03-04)
 • Hero znawca statków :) 8-12 metrów zanurzenia ha ha
 • Panowie, jak chcecie dyskutować o zdjęciu, albo o rodzajach statków, to może wymieńcie się mailami i w ten sposób dyskutujcie, bo nie ma to niczego wspólnego z treścią tekstu. Zgadzam się z Wowką. Port w Elblągu ma takie samo gospodarcze znaczenie jak byle pomost na Jezioraku. Po prostu jest i tyle. I ciągle sensacją w mieście (zwłaszcza w mediach) jest byle barka, która do Elbląga przypływa. Po to jest i po to jest port, żeby tu przyływała i nie ma się czym podniecać. Taka rola. .. portu. Szkoda tylko, że (za przeproszeniem) na zadupiu. Równie dobrze możemy mówić, że jesteśmy miastem górskim, bo w końcu jakaś górka czy nawet dwie się znajdą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wiele.musi.sie.zmienic(2011-03-04)
 • o prosze jaka ostatnio aktywnosc autora. PO dalo miejsce na liscie w wyborach?
 • Jezeli zabiera 5 tys kontenerów to jego zanurzenie wynosi 14 - 18 metrów i moze wpływac tylko do Amsterdamu, Roterdamu i bodajze Hamburga bo port w Gdyni jest dla niego za plytki. Ilustrowanie takimi zdjeciami artykółow o Porcie Morskim w Elbląguto wielka nieuczciwość bo wprowadza społeczenstwo w bład a potem społeczenstwo głosuje na oszołomow i mamy to co mamy: elblaskich spedytorów, elbląskich dokerów, elblaskie dziewczyny portowe. .. ..
 • Słuchaj kolego oni chcieli mieć port, miejsce dla dyrektora i tradycje morskie inne kłopotliwe tematy ich nie interesowały; )
 • proszę o podanie nazwisk kierownictwa portu oraz, uwaga!!!!! ZARZĄDU
 • jest tyle komentarzy wskazujących na NIEGOSPODARNOŚĆ oraz ZŁYCH DZIAŁAŃ NA DOBRO MIASTA ---a ja się pytam = dlaczego PROKURATURA SIĘ NIE ZAJMUJE TYM Z URZĘDU
 • To pociągnąć dziadzia Słoninke, byłego prezia, do odpowiedzialności, za wieloletnie zaniedbania w tej kwestii. Urzędnik teraz finansowo odpowiada za swe błędy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Palant(2011-03-04)
 • Moim zdaniem komunalna spółka z o. o. jaka jest Zarzad Portu Morskiego w Elblagu powinna byc rozwiazana a udziały wniesione przez Miasto Elblag w postaci terenów zwrócone miastu. Na dzien dzisiejszy stan prawny jest taki ze czesc terenów miejskich i uzyskiwane z nich dochody zostały przekazana niewielkiej grupie ludzi - w biednym miescie wydzielono niewielkie bogate miasteczko dla wybrańców (ktore nie jest zainteresowane przewozami droga wodna bo to tylko kłopot i koszta)
 • Ja się tylko dziwię, czemu przyszły (mam nadzieję) tor wodny wraz z przekopem ma mieć głębokość 5m co pozwoli na wpływanie statków o zanurzeniu do 3,5 m. Wystarczyłoby tak jak przed wojną mieć 6m i mielibyśmy potężną różnicę. Statki o zanurzeniu do 4,5m już naprawdę mogą być pokaźne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KrzysztofNiedźwiecki(2011-03-04)
Reklama