UWAGA!

Miejskie spółki w pandemii. ZKM stracił najwięcej

 Elbląg, Miejskie spółki w pandemii. ZKM stracił najwięcej
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

O 34 procent zmniejszyły się przychody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej w Elblągu w 2020 roku. Główną przyczyną jest pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Z budżetu miasta do funkcjonowania Zarządu Komunikacji Miejskiej samorząd musiał dopłacić ponad 25 mln złotych.

Jak pandemiczny 2020 rok minął pod względem finansowym w spółkach, w których samorząd Elbląga ma udziały? To pokazuje raport, który jak co roku przygotowali miejscy urzędnicy. Wynika z niego, że najtrudniejsza sytuacja panowała w spółkach, związanych z miejską komunikacją – ZKM i Tramwajach Elbląskich.

Aż o 34 procent zmniejszyły się przychody ZKM z tytułu sprzedaży biletów, która stanowi zwykle ok. 80 procent wszystkich przychodów firmy. - Pokryły zaledwie 22,4 proc. kosztów usług przewozowych – piszą autorzy raportu. Do funkcjonowania komunikacji miejskiej władze miasta musiały w 2020 r. dołożyć 25,8 mln złotych, to o 3,6 proc. więcej niż w 2019 roku.

Stratę w wysokości 2,5 mln złotych (wyższą o 42 proc. niż w 2019 roku) zanotowały także Tramwaje Elbląskie. - Uzyskiwana przez spółkę stawka za tzw. wozokilometr nie pokrywa w pełni ponoszonych przez nią kosztów. Strata za rok 2020 mieści się w granicach kosztów amortyzacji, co przy realizacji zasadniczych inwestycji dotyczących trakcji i wagonów tramwajowych bezpośrednio przez gminę Miasto Elbląg pozwala na zachowanie przez spółkę płynności finansowej – czytamy w raporcie.

Największy zysk w 2020 roku wśród elbląskich spółek komunalnych zanotowało Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – 891 tys. zł (wzrost o 1,7 proc. w porównaniu do 2019 r.). W dobrej kondycji rok zakończyło też Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (zysk 878 tys. zł, w 2019 roku była strata w wysokości 96 tys. zł). - Spółka uzyskała wyższe przychody ze zrealizowanych robót drogowych, a także wyższe pozostałe przychody z tytułu otrzymanej pomocy od państwa w celu zwalczania skutków pandemii – piszą autorzy raportu, Ponad 560 tys. zysku zanotowało także Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, co jest efektem wyższych o 5 proc. przychodów ze sprzedaży i ograniczeniu aż o ponad 58 proc. kosztów finansowych.

456 tys. zysku na koniec 2020 roku miało z kolei Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, to ponad dwa razy lepszy wynik niż w 2019 roku.

W 2020 roku najwięcej środków na inwestycje wydały EPWiK i EPEC – odpowiednio 23,8 i 18, 4 mln zł. Spółka wodociągowa modernizowała m.in. gospodarkę ściekową w mieście, stację uzdatniania wody w Szopach, z kolei EPEC realizował inwestycje związane głównie z modernizacją sieci. Pozostałe spółki na inwestycje nie wydały więcej niż 600 tys. zł.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Celowe lockdowny by wypromować zastrzyki rozłożyły wiele branż, nie tylko transport publiczny. W ogóle ktoś ogarnia tę schizę ? Po wszczepieniu serum genowego całemu stadu w Anglii i na wzgórzach Golan urósł wskaźnik zachorowań rok do roku (w UK lato 2020: średnio dziennie 700 zakażeń w trakcie całego lata, lato 2021: średnio dziennie po 30.000 zakażeń od lipca). Zamiast obiecanej redukcji transmisji o 95% mamy ujemną skuteczność -4186%. To samo panstwo narodu wybranego: 24 sierpnia 2021 mają po 12.000 zakażeń a teraz sprawdzcie sobie ich statystyki rok temu w sierpniu 2020.W odpowiedzi zamawiają trzecią dawkę ('ostatnia prosta'już nieaktualna)czyli doprowadzą że w 2022 będzie jeszcze wiecej zakażeń a Ci wtedy zaczną szczepić nawet nienarodzone płody. Kto rządzi tym światem ?! Geert Bossche i wielu innych naukowców zagłuszanych w skorumpowanych mediach, przewidziało to wszystko i ostrzegali że ten eksperymentalny preparat przyniesie odwrotny skutek. O ciągłych protestach od 2 miesiecy we Francji po kilkaset tys osób totalna blokada informacyjna w TV. Propaganda bardziej tępokrawędziasta niż w głebokim PRLu (wtedy ludzie np w Świdniku na znak buntu bojkotowali media i w trakcie nadawania dziennika wieczornego wychodzili ostentacyjnie na spacery)
 • No trzeba było jeszcze wincyj obcinania kursów, likwidowania linii i bezsensownych zmian w rozkladach jazdy, to moze straciliby mniej.
 • Główną przyczyna nie był wirus, tylko całkowita zmiana w funkcjonowaniu komunikacji, czyli zmiana numerów i rozkładów
 • @Upadły Harley - czytaj ze zrozumieniem - to 2020 a więc COVID. Zmiany były już w 2021;)
 • @Upadły Harley - To samo i czytaj ze zrozumieniem - to 2020 a więc COVID. Zmiany były już w 2021;)
 • Transport ma przejsc rewolucje, niedługo elity swiatowe zadecydują by wycofać mozliwosc posiadania aut (tylko jakies autoronomiczne wynajmowane na godziny elektryki beda dostepne). Plan ktory realizuja: "nie bedziesz nic posiadał na wlasnosc i bedziesz szczesliwy". Pandemia mocno w tym wszystkim im pomogła. Ludzie są nawet wywiady jak na wizji sam Klaus Schwab (Szef Światowego Forum Ekonomicznego)mówił na kilka lat przed pandemią o planie wszczepiania cerytfikatów zdrowia w formie czipów - a tu link z jednym z jego wywiadów z 2016r jak mówi wprost o tym (należy skasować spację w adresie): wolnemedia. net/schwab-chce-zaczipowac-ludzkosc-przepustkami-zdrowia/ Dacie wiarę? Człowiek przed którym w Davos kleka Merkel i wszyscy liderzy światowi bredzi o czipowaniu ludzi. .. Dlaczego go nie wyzywacie od foliarza?! Przypomnicie moje słowa że za sprawą tych zastrzyków również w Polsce nadchodzący sezon jesienno/zimowy 2021/22 bedzie o wiele gorszy niż rok temu i bedzie np. po 40 tys zakażeń dobowych. Polecam też zobaczyc na YT: "RE:SET 3 BaldTV". Pięknie pokazany kontekst obecnej pandemii: youtube com/watch?v=RNi0DHqNPJc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  7
  zygzak(2021-09-22)
 • może wprowadzić tele-transport
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  tele-leczenie(2021-09-22)
 • Wprowadzone cięcia i zmiany na pewno nie przysporzą wpływu pieniędzy do kasy ZKM i miasta, ja nie korzystam obecnie prawie wcale z komunikacji miejskiej z powodu braku połączeń lub zbyt długiego oczekiwania na przesiadki, chyba że chodzi o to, żeby tą spółkę zlikwidować, . może ktoś ma w tym swój prywatny interes?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  1
  Kachna(2021-09-22)
 • My wyszczepieni powinniśmy się trzymać razem przeciwko niewyszczepionym, ponieważ są oni głupi, niebezpieczni, jak wściekłe psy i mogą nas pozarażać! Zaraz, zaraz. .. To po co my się daliśmy wyszczepić???
 • Nie potrafimy zarządzać, generujemy straty, to zwalimy winę na pandęmię. No genialne w swojej prostocie :D
 • @wyszczepiony - Antyszczepionkowcy sobie poradzą. Do pieca na trzy zdrowaśki i już są zdrowi, poza tym medycyna ludowa ma swym arsenale szereg także różne gosla i zabobony które dają radę.
 • Jak nie ma kasy to czekamy na oszczędności tzn zwolnienia tego betonu, który tam siedzi!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  PapaSmurf(2021-09-22)
Reklama