UWAGA!

Mieszkańcy zapłacą 19 procent więcej za odpady

 Elbląg, Mieszkańcy zapłacą 19 procent więcej za odpady
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

15 głosów „za”, 8 „przeciw” i dwa głosy wstrzymujące się – takim wynikiem na sesji Rady Miejskiej zakończyło się głosowanie w sprawie podwyżki opłat dla mieszkańców Elbląga za wywóz odpadów. Wyniesie 19 procent i wejdzie w życie 1 maja.

Obecnie podstawowa stawka opłaty za wywóz odpadów wynosi 21 zł za osobę (w przypadku gospodarstwa domowego do 4 osób) i obowiązuje od 1 września 2021 roku. Od 1 maja 2023 r. miałaby wzrosnąć do 25 zł za osobę, czyli o 19 procent.

Władze miasta uzasadniają podwyżkę rosnącymi kosztami systemu zagospodarowania odpadów, inflacją, wzrostem kosztów pracy oraz cen paliw, energii elektrycznej, materiałów i usług. Według wyliczeń Zakładu Utylizacji Odpadów koszty odbioru i zagospodarowania wzrosną przez to z 26,1 mln zł do 33,4 mln zł.

Przed głosowaniem w sprawie podwyżek na sesji Rady Miejskiej nie było żadnej dyskusji. Toczyła się ona w poszczególnych komisjach, swoje stanowisko w tej sprawie na konferencji prasowej zaprezentowali też radni PiS, zapowiadając, że będą głosować przeciw.

W głosowaniu za podwyżkami opowiedziało się 15 osób (radni PO i Koalicji Obywatelskiej), przeciw byli radni PiS, dwie osoby wstrzymały się od głosu

Jak wyliczają władze miasta, „miesięczny skutek finansowy podwyżki opłaty dla gospodarstwa domowego segregującego odpady komunalne wyniesie w przypadku trzyosobowej rodziny 12 zł”.

 

Od redakcji: w związku z problemami technicznymi związanym z nowym systemem do prowadzenia obrad i głosowań na sesji RM imienne wyniki głosowania podamy wkrótce.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama