
Teren po byłej mleczarni przy ul. Bema ma kupić jeden z ostródzkich deweloperów, który chce zbudować tutaj osiedle mieszkaniowe. Przedwstępna umowa sprzedaży już została podpisana, do 30 czerwca transakcja ma być sfinalizowana.
- Aktualnie w Oddziale Młynary (wcześniej oddział Elbląg) pracuje 119 osób. Do września na terenie zakładu w Elblągu pozostanie jedynie trzech pracowników obsługujących magazyn rolny, w związku z koniecznością znalezienia odpowiedniej lokalizacji w Młynarach. Zmiana miejsca pracy pracowników nie wiązała się z żadną redukcją zatrudnienia – zapewnia Paweł Gaca, wiceprezes Spomleku.
Wkrótce przy ul. Bema powstanie prawdopodobnie osiedle mieszkaniowe, bo właściciel terenu podpisał już umowę przedwstępną sprzedaży z jednym ostródzkich deweloperów. Obie strony nie chcą zdradzić kwoty transakcji, zasłaniając się tajemnicą handlową. Wiadomo jedynie, że do sfinalizowania umowy ma dojść najpóźniej 30 czerwca.

Mimo że mleczarnia przy ul. Bema istnieje od 1889 roku, teren nie jest objęty ochroną konserwatorską. Nie jest też gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. Prace nad jego uchwaleniem trwają w ratuszu od 2011 roku. Projekt uchwały zakłada, że działki po byłej mleczarni będą właśnie przeznaczone pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Obecnie urzędnicy nanoszą uwagi do planu, zgłoszone podczas konsultacji społecznych, dopiero wtedy uchwałą w tej sprawie zajmą się radni.
Historia mleczarni w pigułce
Mleczarnia przy dzisiejszej ulicy Bema powstała w 1889 roku. Pierwszy zakład w tym miejscu zbudował Hermann Schroeter, tworząc największą mleczarnię w ówczesnych Prusach Wschodnich. Po jego śmierci firmę przejął syn Otto, za którego czasów mleczarnia przerabiała 30 milionów litrów mleka i zatrudniała ponad 500 osób. Cała rodzina Schroeterów opuściła Elbląg przed nadejściem Armii Czerwonej. Po wojnie produkcję udało się wznowić, mimo że żołnierze Armii Czerwonej wywieźli praktycznie całe wyposażenie. W 1951 roku powstała Elbląska Spółdzielnia Mleczarska, która przez kilkadziesiąt lat produkowała dla elblążan sery żółte, masło i twarogi. W 2009 roku przetworzyła 30 milionów litrów mleka. Już wtedy cała produkcja odbywała się w Młynarach, bo elbląski zakład przy ul. Bema nie spełniał nowoczesnych norm produkcji mleka. ESM pozostawił w Elblągu jedynie biura, próbując sprzedać całą nieruchomość. W 2009 roku cena wywoławcza wynosiła 10 milionów złotych. W 2010 roku ESM przejął Spomlek z Radzynia Podlaskiego.