UWAGA!

Miliony leżą w śmieciach

 
Elbląg, Do ZUO w ubiegłym roku trafiło 32,5 tysiąca ton śmieci z Elbląga
Do ZUO w ubiegłym roku trafiło 32,5 tysiąca ton śmieci z Elbląga (fot. MS, archiwum portEl.pl)

Śmieci to prawdziwa żyła złota. Tylko w Elblągu ich wywożenie w ciągu najbliższych niecałych trzech lat ma kosztować ponad 13 milionów złotych netto. Kto sięgnie po ten śmieciowy tort?

Obecnie odbiorem odpadów od mieszkańców Elbląga zajmują się miejscowe firmy: Cleaner i MPO. Umowy jednak wkrótce się kończą, dlatego miasto musiało ogłosić nowy przetarg. Swoje oferty firmy mogą zgłaszać do 18 listopada, tego też dnia poznamy wartość proponowanych przez poszczególne przedsiębiorstwa usług.
       Umowa dotyczy odbioru odpadów segregowanych, niesegregowanych i wielkogabarytowych, wywozu ich do Zakładu Utylizacji Odpadów oraz dbania o odpowiedni stan sanitarny pojemników w każdym z pięciu sektorów, na które został podzielony Elbląg. Ma obowiązywać przez 33 miesiące. Urzędnicy wyliczyli, że takie usługi w tym czasie powinny kosztować 13,3 miliona złotych netto.
       - To jest tak zwany przetarg unijny, w którym musi być podana szacunkowa wartość zamówienia – tłumaczy Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       W ubiegłym roku do Zakładu Utylizacji Odpadów z pięciu sektorów Elbląga trafiło w sumie 32,5 tysiąca ton odpadów, w tym 4,5 tysiąca posegregowanych już przez mieszkańców, wrzucanych do odpowiednich pojemników. - To i tak dobry wynik na tle kraju, od dwóch lat ilość posegregowanych przez mieszkańców rośnie. Zmieszane odpady, które do trafiają do ZUO, są przez nas przerabiane i trafiają do odpowiednich frakcji – mówi Grażyna Gaza, prokurent w ZUO.
       Z Elbląga pochodzi 65 procent odpadów, jakie trafią do ZUO. Reszta pochodzi z pozostałych miejscowości powiatu elbląskiego i braniewskiego.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • coś mi tu niepasuje: 13 mln na 33 miesiące to 390 tyś zł a podzielić to na ok 130 tyś mieszkańców to trochę ponad 3 zł a płaci się ponad 3 razy więcej.
 • W Polsce nic się nie opłaca a w Elblągu szczegulnie
 • bo to jest tylko koszt wywozu, a nie utylizacji i składowania
 • Sortowanie to bzdura by podwyższyć opłaty, sortownie automatyczne potrafią poradzić sobie z 98% odpadów.
 • Bardziej istotna jest dezynfekcja opróżnionych kontenerów na smieci.
 • " w Polsce nic się nie opłaca a w Elblągu szczegulnie " ręce opadają jak czyta się takie komentarze SZCZEGÓLNIE
 • To juz pomylic sie nie morzna??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  Gosc z innego miasta(2015-10-12)
 • Sortownie w Polsce to iluzja.
 • W najnowszym tygodniku "wSieci" piszą że Polska zobowiązała się przyjąć 100 tys. imigrantów: ". .. najnowszym wydaniu tygodnik "wSieci" rząd PO zgodził się na przyjęcie nie kilku a 100 tys. imigrantów. Decyzja w tej sprawie miała już zapaść. Tygodnik powołuje się na wiarygodne źródła w Komisji Europejskiej. Brukselscy urzędnicy mają dysponować listą miejsc, w których zostaną ulokowani imigranci. Są na niej nieczynne koszary wojskowe i inne ośrodki, w których można umieścić duże grupy ludzi. " Nieczynne koszary z nieczynną infrastrukturą. czyli myć, srać i szczać będą w naszych domach.
 • O tym co się stało z powyżej wymienionymi sektorami pisze dokładniej na swojej stronie Zenon Zalewski. Ponad połowę udziałów akcji BRE Banku sprzedano Niemcom i udziałowcem został Commerzbank. Akcje Banku Śląskiego już na początku lat 90-tych wykupił wówczas holenderski ING. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Holendrzy. W Wielkopolskim Banku Kredytowym inwestorem został irlandzki Allied Irish Bank w 95 r., mając 16,9% udziałów, gdzie już w 99r. 80% akcji już do nich należały. Na tę chwilę kluczowe stanowiska banku – teraz już pod nazwą Banku Millenium, zajmują Portugalczycy. W 2001r. nastąpiło połączenie banków BPH i PBK, gdyż ich inwestorzy, tj. niemiecki Bayerische Hypo- und Vereinsbank (HVB), a w PBK austriacki Bank Austria Creditanstalt, również się połączyły. Później już pod innymi władzami nastąpiła fuzja banków BPH z GE Money Bank, gdzie na tę chwilę główne stanowiska we władzach banku zajmują Amerykanie. Bank Pekao S.A. już od 99r. w większości należy do Włoszech. Amerykański Citibank, działający w Polsce i BH połączyły się w 2001r., gdyż akcje Banku Handlowego należały w 75% do Amerykanów. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Amerykanie. Warto tu wspomnieć o tym, iż największej prywatyzacji majątku w ciągu ostatnich 20 lat dokonały rządy Jerzego Buzka.
 • zdjecie Litości, Panie Prokuratorze Generalny! Prokuratorom wnioskującym o areszty zabrakło poczucia i miary sprawiedliwości
 • No i co z tego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  0
  ProkuratorGeneralny(2015-10-13)
Reklama