UWAGA!

Nie czas, a pieniądz niepokoi prezydenta

 Elbląg, Nie czas, a pieniądz niepokoi prezydenta
fot. AD

Przetarg na modernizację drogi nr 503 w granicach miasta zostanie rozstrzygnięty lada dzień i wkrótce wykonawca wkroczy na plac budowy. Prezydent Grzegorz Nowaczyk twierdzi jednak, że jego poprzednik źle oszacował koszty modernizacji. Wszystkie złożone oferty przewyższają szacunki o 20 do 40 procent.

Podczas dzisiejszej (2 września) sesji Rady Miejskiej kilka pytań radnych dotyczyło modernizacji drogi wojewódzkiej nr 503 (w granicach miasta to ulice: Rycerska, Pocztowa, Browarna, Mazurska). Radny Artur Zieliński, wiceprezydent Elbląga w poprzedniej kadencji, niepokoił się, że rozpoczęcie robót się opóźnia.
       – Nie dziwię się pytaniom dotyczącym drogi 503, ponieważ jest to najdroższa i największa inwestycja w mieście, która zostanie – wierzę w to święcie – rozpoczęta jeszcze w tym roku – odpowiedział na interpelacje prezydent Grzegorz Nowaczyk. – Nie podzielam niepokojów, że wszystko się opóźnia. Przypomnę, że 30 grudnia podpisaliśmy z Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego umowę na dofinansowanie drogi 503 ze środków europejskich, 10 maja został ogłoszony przetarg, przetarg jest już na ukończeniu i nie czas mnie na niepokoi, lecz bardzo mocno zaskakuje mnie co innego.
       Projekt modernizacji drogi 503 przygotowała i złożyła ekipa prezydenta Henryka Słoniny. Prezydent Nowaczyk stwierdził, że koszty tej inwestycji zostały niedoszacowane.
       – Kiedy zarządzałem drogami wojewódzkimi w Zarządzie Województwa, a 503 to droga wojewódzka – mówił Nowaczyk – byłem świadkiem otwarcia trzech czy czterech przetargów i za każdym razem cena oferentów opiewała na 25 do 40 procent poniżej wartości szacunkowej projektowanej drogi. W przypadku naszej drogi 503 oferty, które otworzyliśmy w maju tego roku, opiewają na 20 do 40 procent powyżej wartości szacunkowej i to mnie zaskakuje. Bo to oznacza, że gdzieś został popełniony błąd – albo na etapie projektowania, albo prognozowania, albo koncepcji tej drogi. Co oznacza 20 do 40 procent w wartościach bezwzględnych? Przy sumie 75 milionów wartości szacunkowej to oznacza, że wybierzemy wykonawcę, który przekracza założenia ofertowe miasta o 9 do 20 milionów zł. Czyli tyle pieniędzy będzie nam brakowało, jeżeli zdecydujemy się podpisać umowę z którymś z tych wykonawców.
       Zdaniem prezydenta Nowaczyka, jeżeli miasto chce zmodernizować drogę 503, to musi którąś z tych ofert wybrać.
       – Rozważaliśmy taką opcję, żeby od razu zamknąć ten przetarg, stwierdzając, że oferty są zbyt wysokie w stosunku do naszych założeń i możliwości finansowych – mówił prezydent. Ale gdybyśmy zamknęli ten przetarg i otworzyli następny, to umowę podpisalibyśmy w styczniu-lutym 2012 roku, a więc wykonawca mógłby wejść na plac budowy najwcześniej w marcu 2012. A my musimy zakończyć inwestycję do końca 2013 roku, więc czasu jest naprawdę niewiele. Tym bardziej, że zakres rzeczowy jest przeogromny – przełożenie infrastruktury, budowa dróg, chodników, poszerzenie pasów drogowych... Więc niepokoi mnie to, że trzeba będzie poszukać pieniędzy w budżecie miasta, aby sfinansować to zadanie, jakże ważne dla elblążan.
      
Piotr Derlukiewicz

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Grzesiu znajdzie "złoty środek"na pokrycie kosztów remontu, jaki?Znów łupnie Elblążan PO kieszeni, prezentując NOVE POdwyżki wszystkiego. Czy zdąży do 19 X 2011r. , nim go POniosą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wyborca(2011-09-03)
 • I proszę, EPEC ogłosił POdwyżkę cen C. W. i C. O. w sezonie grzewczym 2011/2012r. Długo nie trzeba było czekać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bimber(2011-09-03)
 • Panie Nowaczyk już takiego kłamstwa nie widziałem. Sztandarowa obietnica składana przez Pana była modernizacja drogi 503 i to pan mowił, że to dzieki jego zabiegom ta droga doczeka sie naprawy. W swoich obietnicach wspominal pan o bezposrednim zaangazowaniu i uzyskaniu środków. Mydli pan ludziom oczy co jest obrzydliwe.
 • Zawsze nie czas a brak pieniędzy niepokoi człowieka więc jest to myśl nieodpowiednia do stopnia inteligencji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zuzka22(2011-09-03)
 • "Cy jus cas?Ludziska mało mają ale się nie bijom. Nie cas. .. Tyz mi to babko godali. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Baca Smyrcok,hej!(2011-09-03)
 • Nie macie pomysłu na rozwiązywanie problemów nie trzeba było się pchać na stanowiska. Tyle w tym temacie
 • odzywanie się w mediach jest niestosowne. powinien cichaczem przejść przez ta kadencję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gumkol(2011-09-03)
 • Heheh ale koleś, niepokoi go ulica, a kiedy zaniepokoi się Elblągiem, wysokim bezrobociem zwolnieniami, uciekaniem wszystkich którzy mają możliwość z tego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hehehhe(2011-09-03)
 • „Mój program rozwoju miasta ma jeden nadrzędny cel - Elblążanie będą spokojni o swoje miejsca pracy.” – zapewnił Grzegorz Nowaczyk, kandydujący na stanowisko Prezydenta w latach 2010-2014. Pobierz teraz cały program wyborczy Grzegorza Nowaczyka [pobierz na Twój komputer] www.grzegorznowaczyk.pl Moja Prezydentura 1. Młoda i nowoczesna 2. Ambitna 3. Silnej pozycji Elbląga - Elbląg bliżej Trójmiasta 4. Tradycji i nowego patriotyzmu 5. Dla miasta i mieszkańców Nasze miasto 6. Elbląg gwarantujący pracę 7. Elbląg nowoczesny i innowacyjny 8. Elbląg przyjazny mieszkańcom 9. Elbląg przyjazny seniorom 10. Elbląg miastem dla młodych 11. Elbląg profesjonalny 12. Elbląg miastem dostępnym 13. Elbląg dla turysty 14. Elbląg mądry i zdrowy 15. Elbląg bezpieczny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciewawy__bonio(2011-09-03)
 • A tym czasem-bonio, czego się PO dotknie wszystko spier. .. .li. A przeciwników PO Kaszub na urzędzie (Tusek) likwiduje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Powstrzymajmy degradacje Elblą(2011-09-03)
 • Nowaczyk, odejdź chłopie z honorem z urzędu. Racje mieli ludzie, mówiący, jaki syf i burdel po sobie zostawiłeś w gminie. Czas opuścić stanowisko, puki Elbląg, za Twych rządów, nie poszedł jeszcze całkiem na dno. Sprawy Elbląga Cię przerosły.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Doradca prezydenta(2011-09-03)
 • No co ja widzę PIS już zaczął kampanie w internecie. Celem jest Nowaczyk bo jest z PO. Na szczęście zwykli ludzie nie podzielają waszego zdania.
Reklama