UWAGA!

Nie ma chętnych na miejskie nieruchomości. Będzie dziura w budżecie?

 Elbląg, Nie ma chętnych na miejskie nieruchomości. Będzie dziura w budżecie?
(fot. arch. Witold Sadowski)

Niecałe trzy miliony złotych uzyskało miasto ze sprzedaży swojego majątku w pierwszej połowie tego roku. A to oznacza, że 27 milionów, które prezydent zaplanował w budżecie jako przychód z tego tytułu w całym roku, może okazać się fikcją.

Jerzy Wilk i urzędnicy ratusza konstruując budżet na 2014 rok, wpisali w planie przychodów ze sprzedaży majątku miasta kwotę 27 milionów złotych (6,2 mln ze sprzedaży mieszkań komunalnych, 20 milionów ze sprzedaży pozostałych nieruchomości). Mimo że w 2013 roku ten łączny przychód z tego tytuły wyniósł 16 milionów zł.
       - Nie wierzę, że te 27 milionów jest realne. A w związku z tym realizacja tegorocznego budżetu może być zagrożona. Rozwiązaniem jest zweryfikowanie wydatków, jakie czekają miasto do końca roku, bo nie jest nim na pewno branie kolejnych kredytów – uważa uważa Henryk Gawroński, radny PO.
       O tym, że wykonanie planu przychodów ze sprzedaży miejskiego majątku może być zagrożone, pisze nawet komisja finansowo-budżetowa, której przewodniczy radna PiS Halina Sałata. - W pierwszej połowie 2013 roku miasto sprzedawało 25 nieruchomości, nabywców znalazło 5. W tym samym okresie tego roku były już 33 przetargi, a kupców 11. Mimo wielu działań pana prezydenta przychody są na niższym poziomie niż w tym samym okresie ubiegłego roku – mówiła podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Halina Sałata.
       Miastu nie udało się m.in. sprzedać kilku działek na starówce, działki przy ul. Krótkiej, na której miałby powstać wielopoziomowy parking, kilkunastu działek przy ul. Chrobrego. W każdym z tych przypadków po prostu nie było chętnych. Na sprzedaż czeka m.in. kilka działek w koszarach przy Lotniczej, przetargi mają być rozstrzygnięte w listopadzie.
       Jerzy Wilk zapewnił na ostatniej sesji Rady Miejskiej, że mimo problemów ze sprzedażą nieruchomości budżet miasta nie jest zagrożony. Z danych wynika, że dochody miasta wyniosły w pierwszym półroczu 256 milionów złotych, to 48 procent kwoty założonej w całorocznym planie budżetu.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Fikcją to jest to całe rzadzenie miastem od 20 lat. Pociagnąc do odpowiedzialnosci wszystkich co zadłużyli miasto. Sprawdzic do podszewki kasiore i nieruchomosci jakie kupili za swojej kadencji nad morzem i w górach. Sprawdzic kto ma i miał działki budowlane na Modrzewinie. Wtedy sie okaze kto jest kto. Jeszcze niektórzy co rzadzili miastem pchaja sie do koryta. Widac że elblazan za durni mają.
 • Przyczyn jest wiele. Niektóre z nich: 1.Brak umiejętności sprzedaży u osób decyzyjnych. 2.Ceny zawyżone w porównaniu do podobnych prywatnych ofert (nie wg. UM), a przecież jest i tak licytacja więc może wyjść więcej (już tak bywało). 3.Nieprzygotowane grunty, nawet tak prozaiczne czynności jak wbicie palików na granicach działek. 4.W wielu przypadkach działki bez uzbrojenia w media. 5.Chaszcze na działkach (tu Bielany), dopiero teraz je wycięto. 6.Brak prostych pomysłów, jak dni otwarte dla osób prywatnych gdzie ktoś oprowadzi i powie rzeczy, których nie da się dowiedzieć zza biurka. 7.Brak zdjęć przy ofertach, sorry ale to podstawy. Można by pisać wiele, jestem pewien że pierwsze lepsze biuro nieruchomości w Elblągu sprzedało by zdecydowanie więcej. Trzeba mieć tylko poczucie wartość, trochę umiejętności i chcieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  2
  Andrzej12345(2014-10-01)
 • A Pan M. Tak załatwił z panem S, że żona pana M kupiła ziemię w Krasnym Lesie po lewej stronie, a potem pan S zorganizował plan zagospodarowania przestrzennego dka lewej strony Krasnego lasu i żona pana M sprzedaje ziemię kupiona tani jako działki budowlane. Tym powinni się zająć dziennikarze śledczy, bo być może to nie jest prawdą, ale kogo zapytać to w tem sposób przedstawia fakty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  1
  0930erhbaieh-085h](2014-10-01)
 • A co będzie jak już wszystko będzie sprzedane ? Gdzie będa szukać pieniędzy ?
 • zmniejszyć pensyjki, zlikwidować etaty kolesiowskie, nie brać nienależnych nagród i uzbiera się najmniej dwa miliony rocznie.
 • Ludzie, zrozumcie. KORUPCJA w Polsce została SPRYWATYZOWANA> Majątek nasz, czyli własność wszystkich mieskanców takze i w Elblagu, kolesie sobie popsrzedawali nawzajem.
 • Andrzej napisał coś, co daje do myślenia. Za sukcesem w jakiejkolwiek dziedzinie stoją ludzie, ich zapał, pomysłowość, kompetencje. Niestety ludziom Wilka niewiele wychodzi.
 • Tak to właśnie jest, jak Dyrektorem departamentu odpowiedzialnego za sprzedaż jest LANSER, wieczny dyrektor. Gdyby te nieruchomości od początku kadencji Wilka przygotowali to pod koniec roku by poszły. Przecież wodociągi są spółką miejską, to dlaczego nie pociągną wody i kanalizy do działek na chrobrego ? Energa na pewno też by się zdecydowała za drobną opłatą i takie działeczki szły by jak świeże bułki. No ale to trzeba by było trochę d. .. .ruszyć i porozmawiać z odpowiednimi ludźmi tu i tam, a nie tylko lans robić gdzie popadnie. .. Panie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  joorek(2014-10-02)
 • Działki sprzedawać o 50 % taniej i znajdą się inwestorzy i kupcy. tak się robi teraz w każdej branży. I będzie ożywienie w mieście, to trudno wymyslić urzędnikom ?
 • sprzedać EPEC dla ENERGA Kogeneracja i dziura będzie załatana
 • miasto się wyludnia w zastraszajacym tempie, cmentarz na Dębicy zbliża się do granic miasta, rządzący nie mają absolutnie zadnego planu na pobudzenie dynamiki demograficznej, nowi przybysze do miasta to w 8) % bidota wiejsko-postpegerowska, biznesmeni uciekają na wsie, a pomysłem na pobudzenie jest sprzedaż nieuzbrojonych działek po 200 zł za metr? ktoś tu najzwyczajniej zwariował, Elbląg to wyludniajace się miasto bez przyszłosci na rozwój i niech w końcu ktoś raczy to zauważyć
 • Wszędzie obniżki o 50 % - tak też powinno być w nieruchomościach
Reklama