UWAGA!

Nowe spojrzenie na Wyspę Spichrzów

 Elbląg, Jakie są plany na Wyspę Spichrzów?
Jakie są plany na Wyspę Spichrzów? (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Zabudowa mieszkaniowa o charakterze śródmiejskim, tereny zielone, zagospodarowanie bulwaru nad rzeką. Tak ma wyglądać Wyspa Spichrzów. Owszem, ale niewykluczone, że powstaną tu także obiekty usługowe. I ten proces już się rozpoczyna, bo podpisana została umowa na budowę biurowca klasy A. Zmian zatem wymaga plan zagospodarowania przestrzennego Wyspy, bo ten uchwalony 20 lat temu nie uwzględniał tego, co przyniesie czas.

W projekcie uchwał na najbliższą (28 marca) sesję Rady Miejskiej przygotowano tę "w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów w Elblągu". Nie oznacza to, że takiego planu dotychczas nie było.
       "Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów w Elblągu został uchwalony w 1998 roku - czytamy w uzasadnieniu. - Ustalenia sprzed 20 lat wymagają zmian, które umożliwią pełne wykorzystanie potencjału terenu Wyspy Spichrzów przy uwzględnieniu zmieniającej się struktury Starego Miasta, funkcjonowania bulwaru nadrzecznego, kierunków rozwoju gospodarczego Elblągu."
       Przez dwie minione dekady poczyniono także inne kroki w kierunku określenia, jak Wyspa Spichrzów ma wyglądać. Jak przypomina Departament Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w roku 2009 Rada Miejska przystąpiła do zmiany planu Wyspy Spichrzów. W 2012 z kolei miały miejsce warsztaty ze studentami, które przyniosły wiele ciekawych pomysłów. Również w roku 2012 urbaniści znad Morza Bałtyckiego zastanawiali się m.in. nad kierunkiem rozwoju Wyspy.
       Tymczasem widać, że nowe idzie dużymi krokami, bo w styczniu 2019 r. prezydent podpisał list intencyjny w sprawie Fabryka+, czyli budowy biurowca klasy A o powierzchni 10 tys.m kw. Władze Elbląga zapewniają, że to dla miasta i regionu może to oznaczać stworzenie 1200 stanowisk pracy. Przewidywana wartość inwestycji to prawie 50 mln zł.
       - Jest to wstępna lokalizacja, która przyczyniła się do odświeżenia uchwały intencyjnej z roku 2009 w sprawie zmiany planu Wyspy Spichrzów - wskazują miejscy urzędnicy.
       Dopiero prace projektowe, ustalenia z organami oraz konsultacje społeczne wykażą, w jakim kierunku pójdą zmiany ustaleń planu.
       Dominujące funkcje określone dla Wyspy Spichrzów w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miasto Elbląg, to:
       1. Tereny zabudowy mieszkaniowej o charakterze śródmiejskim.
       2. Tereny zieleni urządzonej oraz funkcji wypoczynkowo – rekreacyjnej i sportowej.
       3. Przestrzeń publiczna bulwaru nad rzeką Elbląg.
       - Taki charakter Wyspy zatem pozostanie, co nie wyklucza istnienia dodatkowych, niezbędnych funkcji, np. usługowych - zauważa Departament Urbanistyki i Architektury. - W dużej mierze zmiany dotyczyć będą dostosowania uchwały do obowiązującej wersji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pozhivom – uvidim. Na Biedrąg trzeba brać dużą poprawkę. ..
 • RobertKoliński Słodki Karolu Marksie, co za głupota - wielokondygnacyjny budynek biurowy wraz z parkingami w sercu Starego Miasta to kolejny poroniony, wspólny pomysł ekipy prezydenta Wróblewskiego i PiS w Elblągu. Zamiast myśleć o zrównoważonym rozwoju Wyspy Spichrzów jako dzielnicy mieszkaniowo-usługowej, to nasze kompletnie pozbawione rozsądku i wyobraźni władze miejskie planują kolejne już "city" w mieście - po Modrzewinie i budynku sądu przy Płk. Dąbka. Pomysł podobnie "mądry" i "wizjonerski", jak budowa hotelu na gruntach elbląskiego kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej czy "garażowca" w centrum Starówki. W Elblągu jest dość budynków, które można przeznaczyć na biurowce (pomijam już fakt, że połowa Modrzewiny wciąż stoi pusta), jest np. budynek po TPSA na Polnej, za chwilę komenda Policji na 1000-lecia czy budynki pozamechowskie na Zatorzu. Obiekt po PZU przy UM też stoi pusty i popada w ruinę. Najwyższy czas odebrać tej władzy zabawki i możliwości dalszego niszczenia Elbląga, bo ci ludzie zatrzymali się w rozwoju gdzieś na początku dzikich lat 90-tych i od tamtego czasu nie nauczyli się kompletnie nic.
 • W Jeblongu nie ma czegoś takiego jak tereny zielone użyteczności publicznej a już tym bardziej architektura krajobrazu. Jest Pan z ZZMu i jest komuna mentalna.
 • I taki cyrk będzie trwał 5 lat, chcieliście wyborcy to macie stek obietnic i nic. Od lat słyszymy co to nie miało być za rzeką, co tam nie miało powstać. Weźcie się wreszcie do pracy a nie do idziecie na mirabelki. Odwołać to bractwo.
 • Przede wszystkim pilna jest budowa ronda koło mostu na skrzyżowaniu 1000lecia z Warszawską. Warszawska już stoi zakorkowana. Poza tym zmiana organizacji ruchu na dwu stronny na moście zwodzonym do starego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  9
  dziekujezauwage(2019-03-20)
 • Leszcze z Gdańskiej starówki chcą z3rżnąć tamtejsze "pomysły" :/ mega żenada. Już Gdańszczanie pukają się w czoło patrząc, co się stało z tamtejszą "Wyspą Spichrzów". ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  6
  Tu-bylec(2019-03-20)
 • @RobertKoliński - Słodki Robercie Kotlinski;). Wyspa spichrzow to nie serce starego miasta, predzej jest to jego obrzeze. A i to okreslenie jes tmocno naciagniete. Po drugiej stronie poza jednym budynkiem reszta to jakies baraki.
 • RobertKoliński @HvK - Słodko-gorzki tow. HvK, Starówka jest jak najbardziej sercem Elbląga, zaś Wyspa Spichrzów jest jej nierozerwalną częścią - w dodatku leży, tak jak serce u porządnych ludzi, po LEWEJ stronie rzecznej arterii!;)
 • włodarzu zajmij się lepiej budową obwodnicy wschodniej, rewitalizacją Bażantarni i basenu oraz rozbudową linii tramwajowych a nie jakimiś wydumanymi "szklanymi domami".
 • Inwestycje niewypał, wystarczy poszperać po portalach, ceny i ilość lokali usługowych w Elblągu ludzie próbują wynająć lokale po 10zl m2 i są problemybo lokali masa a zainteresowanie prawie zerowe
 • Niech zostawią w spokoju wyspę spichrzów. Miasto ma tam miejsce na organizację imprez masowych, dwa lata temu było to miejsce na organizację turnieju rycerskiego. To miejsce ma naprawdę fajny potencjał rozrywkowy, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę bliskość starego miasta. Budowa biurowca i tworzenie potencjalnych miejsc pracy... Błagam... Jest tyle lepszych miejsc na takie inwestycje, przede wszystkim lepiej skomunikowanych niż zawodzie.
 • Nie serce, ale część Starówki fajnie, jakby odbudowali część spichrzów w dawnej formie przedwojennej z przeznaczeniem na owe biurowce czy punkty handlowo-usługowe.
Reklama