UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odpady z regionu trafią do Elbląga

 
Elbląg, Odpady z regionu trafią do Elbląga
(fot. Michał Skroboszewski)

Elbląg będzie odpowiedzialny za zagospodarowanie odpadów ze wszystkich gmin powiatu elbląskiego i braniewskiego. Dzisiaj podpisano porozumienia w tej sprawie, które będą obowiązywać do 2033 roku.

W Zakład Utylizacji Odpadów miasto zainwestowało ponad 80 milionów złotych, ponad połowa pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. W ostatnich miesiącach ZUO pozyskało 3,2 miliona na kolejny sprzęt – nowoczesne urządzenia do segregacji odpadów.
       - Warunkiem realizacji tej umowy było podpisanie porozumień międzygminnych ze wszystkimi samorządami naszego regionu, czego właśnie dzisiaj dokonaliśmy. Zgodnie z nimi to Elbląg będzie odpowiedzialny za zagospodarowanie odpadów komunalnych z tych gmin – mówi Marian Wojtkowski, dyrektor ZUO w Elblągu. - Takie porozumienia dają nam też możliwość ubiegania się o kolejne pieniądze na rozwój ZUO z funduszy unijnych.
       W 2014 roku ZUO przyjęło 70 tysięcy ton odpadów, w tym 54 tysiące ton komunalnych. 22 procent z nich jest składowanych, reszta przetwarzana. - Jeszcze pięć lat temu składowanych było 95 procent odpadów, postęp jest niesamowity – dodaje Marian Wojtkowski. - Nadal musimy się rozwijać, dlatego chcemy w przyszłości uruchomić kompostownię odpadów zielonych. Chcemy też doprowadzić do sytuacji, by zagospodarować strumień odpadów w taki sposób, by na składowisko nie trafiało w zasadzie nic. Czeka nas również praca nad zwiększeniem odzysku i recyklingu. Dzisiaj spełniamy już normy na 2018 rok, odzyskując 35 procent odpadów. W 2020 roku musimy osiągnąć wskaźnik 50 procent w tej kategorii.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czyli w Rubnie będzie jeszcze większy smród
 • zawsze można nauczyć ludzi by mniej śmiecieli
 • A 10% ze wszystkich dotacji w kieszeni u Mariana. ;)
 • Wreszcie się biorą za sortowanie śmieci. Tylko to wchodzi w rachubę a nie śmierdzące.wysypiska i spalarnie. Trzeba przesortowac szystkie wysypiska w Polsce i je zlikwidować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Ekolog(2015-06-29)
 • prować wMuzułmanie we wszystkich Francji nie tracą ochoty na przejęcie opustoszałych kościołów katolickich. Za takim rozwiązaniem opowiadają się w zasadzie wszyscy wyznawcy islamu w tym kraju, nawet najbardziej umiarkowani
 • Zaprosić ogrodnika, wytłumaczy jak się robi i z czego kompost
 • to teraz kał z Braniewa będzie śmierdział w Elblągu?
 • miał ściagać inwestorów, ciemny lud to kupił oczywiście, a teraz się okazuje, że ściąga śmieci z okolicy, to miasto jest stracone
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  załamanya(2015-06-30)
 • PR-owcy Platformy doszli do wniosku, że straszenie PiS-em trzeba połączyć z jakimś dziejącym się na naszych oczach dramatem, i tak padło na Grecję. Zdaniem PR-owców Platformy i jej czołowych polityków, straszenie ? jak to ?zgrabnie? ujęto ? ?pisowską Grecją? jest jak najbardziej uprawnione, ponieważ zarówno prezydent elekt Andrzej Duda, jak i PiS w swoich programach wyborczych mają jakoby zapisane ogromne dodatkowe wydatki budżetowe (posługują się nie bardzo wiadomo przez kogo policzoną kwotą ponad 300 mld zł związanych z realizacją obietnic wyborczych). Rzeczywiście, zarówno prezydent elekt Andrzej Duda, jak i Prawo i Sprawiedliwość mają zapisane w swoich programach przedsięwzięcia, które będą wymagały dodatkowych wydatków budżetowych, ale będą one realizowane równolegle do wzrostu dochodów budżetowych w związku z poprawą tzw. wydajności podatkowej. Taki sposób działania jest konieczny, ponieważ to właśnie 8-letnie rządy Platformy i PSL-u spowodowały sytuację, w której finanse publiczne naszego kraju znalazły się na skraju przepaści
 • Zamienili amfiteatr na wysypiska śmieci. Jacy wy głupi jesteście.
 • Tegoroczne zadłużenie Polski z powodu dodatkowych wydatków budżetowych i sprinterskiej realizacji obietnic przedwyborczych sięgnie 100 miliardów zyli.
Reklama