UWAGA!

Parlamentarzyści chcą pomóc strajkującym

Elbląg, Pikieta w Logstorze
Pikieta w Logstorze (fot. PS).

Elbląscy parlamentarzyści zainteresowali się strajkiem w Logstorze. Chcą doprowadzić do rozmów między zarządem firmy a protestującą załogą. - Może ich autorytet wpłynie na zmianę postawy dyrekcji - żywi nadzieję Mirosław Kozłowski, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

Strajk w elbląskiej fabryce Logstor trwa od 2 września i nie widać, by prędko się zakończył.
     - Nie ma porozumienia, bo nie ma rozmów - mówi Andrzej Szatkowski, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność”. - Zarząd nie chce z nami usiąść do stołu, mimo że kilkakrotnie o to prosiliśmy. My już odstąpiliśmy od części naszych żądań, nie chcemy nagrody, a podwyżki, ale nie w proponowanej wysokości, czyli 2 i 4 procent odpowiednio dla pracowników administracji i produkcji. Uważamy, że najbardziej sprawiedliwe byłoby rozwiązanie kwotowe, czyli po 250 zł każdemu pracownikowi. Jednak pracodawca nie wyraża na to zgody, ba, nie chce z nami w ogóle rozmawiać. To pierwszy strajk w Logstorze od początku działalności firmy, czyli od 18 lat - kontynuuje Szatkowski. - Pracownicy przetrwali wiele nieciekawych sytuacji. Cztery razy był u nas mediator, sześciokrotnie wchodziliśmy w spór zbiorowy. Pracodawca nie traktuje nas jak partnerów. Nigdy nie uzgadniał z nami regulacji wynagrodzeń. Nawet ustalenie układu zbiorowego nie jest proste. Ostatni, który został wypowiedziany w czerwcu tego roku, obowiązywał tylko pół roku. To o czymś świadczy. Nie domagaliśmy się pieniędzy, gdy sytuacja firmy nie była najlepsza. Pracowaliśmy sumiennie, by podnieść wydajność. Teraz jednak kondycja finansowa firmy jest bardzo dobra. Sprzedaż wzrosła o 10 procent, wzrosły także efektywność i wydajność. Chcemy więc udziału w zyskach.
     W czerwcu w Logstorze odbyło się referendum, w którym wzięło udział 70 procent załogi - ponad 90 procent pytanych opowiedziało się za podjęciem akcji strajkowej. Obecnie - jak twierdzi Andrzej Szatkowski - strajkuje 1/3 załogi.
     - Większość to wykwalifikowana kadra, bardzo doświadczeni pracownicy - dodaje Szatkowski. - Natomiast wśród pracujących są osoby zatrudnione na czas określony, którym umowa kończy się niebawem, oraz osoby zatrudnione przez agencję pracy tymczasowej.
     19 września komitet strajkowy otrzymał pismo od zarządu firmy Logstor, że dalszych rozmów nie będzie.
     - A dramat ludzi trwa - mówi Mirosław Kozłowski, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”. - Cierpią całe rodziny. My, jako zarząd regionu, nie możemy biernie przyglądać się tej sytuacji. O pomoc poprosiliśmy parlamentarzystów. Może oni swoim autorytetem skłonią prezesa Logstoru, by usiadł do stołu z protestującymi pracownikami.
     W sobotę (20 września) w siedzibie Zarządu Regionu „S” miało się odbyć spotkanie z udziałem strony strajkującej oraz senatorów Stanisława Gorczycy (PO), Sławomira Sadowskiego (PiS) i posła Leonarda Krasulskiego (PiS).
     - Ważne sprawy zatrzymały senatora Gorczycę i posła Krasulskiego więc na spotkanie przybył tylko senator Sadowski - mówi Mirosław Kozłowski. - Jednak wszyscy deklarują pomoc w rozwiązaniu tej coraz bardziej dramatycznej sytuacji. Mamy nadzieję, że oni doprowadzą do rozmów między strajkującą załogą Logstoru, a pracodawcą.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a czym tu sie interesować wypier. .. .za bramę przyjdą inni na ich miejsce
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bartuś(2008-09-21)
 • Zamknij japę Bartusiu!!! Imię jak dla parówy i zachowanie też jak parówa!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Logstor(2008-09-22)
 • Kozłowski, odwal się od cudzego mienia i życia. Popłakałem się, jesteś mi winien mycie monitora. " Cierpią całe rodziny". Jeśli ktoś cierpi, to albo z własnej woli, albo przez ciebie. Na zdjęciu widać wyraźnie, czego żądają. .. " Sprawiedliwego podziału zysków" A jakie prawo do zysków ma ktoś, kto nie jest właścicielem ? A może i kozioł chce się podłączyć do źródełka ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kozioł_beeee(2008-09-22)
 • to co się dzieje w logstorze to zaczyna przypominać miejsce targów politycznych. panie Szatkowski pana "lans" w mediach zaprzecza temu, że dobro pracownika jest dla pana najważniejsze. łatwo rozpętać burzę medialną. ciekawe czy równie łatwo będzie wyjść z tego z twarzą. pytanie jak długo pacodawca pozwoli na takie zachowanie?
 • Ciekawe dlaczego się zainteresowali? Czy chcą pomóc w zwycięstwie strajkujących, czy robiąc ze strajku jakąś „ politykę” pomóc w ich ochronie przed konsekwencjami prawnymi strajku jeżeli jest nielegalny. Kolejny artykuł nie daje mi przesłanek do oceny sytuacji ale już coś mówi. Mówi o jakiś krokach wcześniejszych ale jest to napisane niejasno i nie wynika z tego, że działania dotyczą tej konkretnej akcji strajkowej. Ale zawsze coś, może jest ciągłość zdarzeń. (oby byłą) W obowiązującej ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych jasno określone są wymogi formalne rozpoczęcia akcji strajkowej oraz cały tok postępowania negocjacyjnego i mediacyjnego. Postępowanie mediacyjne jest obowiązkowe i warunkuje ogłoszenie strajku. Zgodnie z Art. 26 Za szkody wyrządzone strajkiem lub inna akcją protestacyjną zorganizowaną wbrew przepisom ustawy organizator ponosi odpowiedzialność na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Tak Se piszę, żeby uświadomić jak ważne są w dzisiejszych czasach wybory np. na szefów związków, lokalnych krajowych itd. Zachodnie firmy maja niezłych prawników. Związki musza miec lepszych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prowokato(2008-09-22)
 • W formie ciekawostki - ze stanowiska w zasadzie patrona „ Solidarności” Kościoła Katolickiego. Fragment Katolickiej Nauki Społecznej i Magisterium Kościoła w kwestii strajków „ Każdy strajk jest złem społecznym, wywołuje bowiem niepokój społeczny, rozbija solidarność zawodową, przyczynia się do zmniejszenia produkcji, a przez to ogranicza konsumpcję, zmniejsza fundusz płacowy, a wskutek tego przyczynia się do pauperyzacji zatrudnionych, . ., jest okazją do zamieszek i gwałtów oraz budzi wśród ludzi nienawiść. Dlatego też z wyżej wymienionych względów należy strajk zakwalifikować jako zło konieczne. W takich sytuacjach obowiązuje zawsze zasada wyboru zła mniejszego. Zło więc, którego unika się przez strajk, musi być większe niż to, które strajk za sobą pociąga. ” Ładnie napisane. Prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prowokato(2008-09-22)
 • Jakie to ważne sprawy zatrzymały p. .osła Krasulskiego, że nie mógł przyjechać. Zaczął się rok szkolny więc najwyraźniej chyba poszedł do szkoły na zajęcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Albert S.(2008-09-22)
 • Te LOGSTOR parówko ten zaklad już dawno powinien paść mając takich pracowników jak ty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bartuś(2008-09-22)
 • "Pracowaliśmy sumiennie, by podnieść wydajność" hehehe zwłaszcza szatkowski, który dostaje nagany za opuszczanie stanowiska pracy hehehe dobre. .. .nierób cholerny. .. .panowie strajkujący. .. czas wybrać wśród was prawdziwego przywódcę, który bedzie partnerem do rozmów z pracodawcą. coś mi się wydaje, że to jest główna przyczyna braku porozumienia. .. już szatkowski pokazał na co go stać. .. tak nas załatwił napuszczając PIP, że normalnie w nadgodzinach pracować nie możemy, nie chcemy wolnego. .. chcemy zarobić. .. szatkowski precz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  logstorowiec(2008-09-22)
 • A co może wnieśc szanowny poseł Krasulski- kierowca z browaru elbląskiego? Tak samo jak Kozłowski wyślizgał się na plecach Solidarności do koryta i nic kompletnie jako poseł nie robi. Tak samo jak Kozłowski podskakuje, żeby by widocznym. WYBORY NIEDŁUGO. Nieudacznicy bez żadnego porządnego wykształcenia i doświadczenia zawodowego walczą o koryto.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzysio(2008-09-22)
 • szatkowski razem ze strajkującymi, pewnie że tak, na pokaz. Ale podpieprzyć do PIPu Kolegów z produkcji tak, żeby nie mogli dostac wynagrodzenia za nadgodziny tylko wolne. To juz samobój podwójny. szatkos walnąłeś jak kot w popiół. ty sie pracą nie hańbisz bo jesteś leserem, daj jednak zarobić tym, którzy mniej zarabiają od ciebie. Że jeszcze ci mordy nie sprali. .. żle o nich to świadczy albo są tak ślepi. gdyby to mnie dotyczyło to obiłbym ci pysk i ti nieźle. ciesz się, że nie jestem wśród strajkujących. szkoda, że się zwolniłem z tej firmy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były logstorowiec(2008-09-22)
 • Ja też się zwolniłem, ale w przeciwieństwie do przedmówcy wspieram strajkujących. Dali się wpuścić w maliny przez pana Sz. ale jak powiedziało się A trzeba powiedzieć B. Odstąpienie od protestu nic nie da. Pokaże słabość załogi. Dobrze gdyby przyłączyły się Żory i Zabrze. No i tępa administracja!!! Oczywiście z klarowną propozycją dla zarządu, mającą podstawę prawną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  exLogstor(2008-09-23)
Reklama