UWAGA!

Parlamentarzyści interweniują w sprawie ciepła

 Elbląg, Jerzy Wcisła i Elżbieta Gelert
Jerzy Wcisła i Elżbieta Gelert (fot. Michał Skroboszewski)

Senator Jerzy Wcisła i posłanka Elżbieta Gelert występują z interpelacjami do ministra aktywów państwowych w sprawie sytuacji z elbląskim ciepłem i zamieszania w negocjacjach między Energą Kogeneracja a Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. - Obowiązkiem Energi, jako spółki państwowej, jest dogadanie się z miastem dopóki nowe źródło ciepła, zapowiadane przez prezydenta, nie powstanie – uważa Jerzy Wcisła. Uważa też, że ta sprawa może mieć drugie – polityczne dno.

Politycy PO Jerzy Wcisła i Elżbieta Gelert zwołali dzisiaj konferencję prasową przed elektrociepłownią Energi Kogeneracja przy ul. Elektrycznej. Zapowiedzieli, że wystąpią do Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, z interpelacjami w sprawie elbląskiego ciepła.

- Energa Kogeneracja, która ma praktycznie monopol na dostarczanie ciepła w Elblągu, wypowiedziała umowę EPEC-owi. Przypomnę, że jest to przedsiębiorstwo państwowe, które nie może patrzeć tylko na to, czy mu coś się opłaca czy nie. A Elbląg nie jest klientem, któremu w każdym momencie można wypowiedzieć umowę. EKO jest spółką skarbu państwa, więc jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, w tym przypadku mieszkańcom Elbląga, by nie musieli marznąć w kolejną zimę – mówił Jerzy Wcisła. - Nadzór na Energą sprawuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, którego zadaniem jest m.in. czuwanie nad bezpieczeństwem obywateli RP i stabilnym dostępem do energii, dlatego pytamy ministra Sasina, czy on w ogóle wie, o sytuacji, którą wytworzyła Energa. Czy jest ona dziełem radosnej twórczości tej spółki czy jest to robione za wiedzą państwa. Bo jeśli za wiedzą państwa, to jest to skandal na skalę ogólnopolską.

Senator uważa, że również że sprawa elbląskiego ciepła ma drugie dno – polityczne.

- Z jednej strony EKO negocjuje z miastem, z drugiej Energa ogłasza sprzedaż części aktywów, a z trzeciej ogłasza przetarg na modernizację elektrociepłowni. Nie ma w tym wszystkim logiki. Jest to naszym zdaniem gra pozorów, by wytworzyć zły klimat w Elblągu lub szantażować miasto. Żądamy od ministra, by to wyjaśnił – mówił Jerzy Wcisła. - Na to wszystko nakładają się informacje, które krążą po mieście, że istnieje grupa polityczna, która dąży do wywołania w Elblągu referendum odwoławczego. Powodem ma być oskarżenie władz Elbląga, które rzekomo nie mogą zadbać o bezpieczeństwo elblążan. Dla mnie jest to sygnał, że ludzie – którzy to tego dążą – nie powinni w ogóle zajmować się polityką. Nie wolno narażać 100 tysięcy osób tylko po to, by odwołać władzę lub przejąć władzę w mieście. Jeśli w tym bierze udział państwo, to jest to dramat całkowity i mam nadzieję, że elblążanie nie dadzą się na to nabrać.

- Reagujemy jako parlamentarzyści dwutorowo. Ja w Sejmie, pan senator w Senacie. Najistotniejsze jest to, by wytłumaczyć, jakie zamiary ma Energa. Interpelacje do ministra są już przygotowane – zapowiedziała posłanka Elżbieta Gelert.

- A obowiązkiem Energi Kogeneracja, jako spółki państwowej, jest dogadanie się z miastem dopóki nowe źródło ciepła, zapowiadane przez prezydenta, nie powstanie – uważa Jerzy Wcisła.


        

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Jazda z komuchem do jego smutnego i zimnego końca!
 • Ło matko to już w sejmie o cieple w Elblągu będą rozmawiać? Senatorze jest jedno logiczne rozwiązanie EKO powinno zostać zwrócone naszemu samorządowi, wówczas nawet EPEC można rozwiązać. A to, że sprawa ma drugie dno to nawet dziecko wie! Szkoda tylko jak za kadencji 2010-2013 nic w sprawie bezpieczeństwa energetycznego nie zrobiliście co?
 • O i zanależli się obrońcy ciepłej posadki byłego prezesa EPEC-u.
 • A jeśli z zapowiedzi prezydenta nic nie wyniknie to do kiedy??? Do s. .. .j śmierci??? Kiedy budowa zapowiadanego w kampanii zbiornika retencyjnego???
 • Prezesi spółek ,Panie Prezent .posłowie radni . Naprawdę niepotrawicie rozwiązać tego problemu? To na was spoczywa obowiązek rozwiązania tego problemu
 • Gdzie są żłobki PiS no gdzie?!
 • Panie Wcisła spokojnie ile lat w mieście rządzi Wróblewski? Czy nie było czasu na to, aby jak pan to nazywa dogadać się bądź wybudować własną ciepłownię? Tylko za, jak miasto jest po uszy zadłużone. Najgorsze ze strony miasta jest karmienie mieszkańców teoriami, że ciepło będzie tańsze. Ktoś musi zainwestować i funkcjonować na rynku przynajmniej na zero. Jak masz pan z panią Gelert kasę to zróbcie zrzutę i PO temacie.
 • Widocznie EKO przygotowuje się na każdy wariant, więc logika w postępowaniu EKO jest. Brak za to logiki w postępowaniu miasta i polityków. EKO może dostarczać dalej ciepło płacąc kary, a za te kary zapłacą mieszkańcy. I o to wszystkim chodzi. Ile jeszcze przez was będziemy musieli dopłacać? Ile nas będą kosztowały wasze zabawy i niedecyzyjność?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  7
  biedota miejska(2020-01-27)
 • wcisła jest temu winien. ten faet nie jest godny aufania. znowu obudzil sie z reka w nocniku. precz z nim!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  11
  opus(2020-01-27)
 • Ma racje Pan Senator!!!!!Powodzenia i prosze dzialac na rzecz nas wszystkich elblazan!!!!!
 • Referendum ludzie!!!! Wywieziemy tych dziadów na taczkach!
 • Jest problem to trzeba się pokazać ale czy to na prawdę coś pomoże to wątpię
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  5
  Z i e l a r z (2020-01-27)
Reklama